Поява на първите затворени вакуум системи за взимане на кръв
От 1949г.
"Лабораторното изследване е толкова по-добро, колкото по-добра е пробата за изследване, а тя е толкова добра, колкото начина, по който е взета". Това гласи рекламата на „BD“ (Becton Dickinson and Company), насърчаваща употребата на първите затворени вакуум системи за взимане на кръв, актуална в края на 40-те и началото на 50-те на 20 век. Тази технология за събиране на кръв се патентова през 1949 г. Недостатъците на техниките, актуални преди този момент били многобройни. Първо, пациентът трябвало да бъде подложен многократно на болката, причинена от венозното убождане. На второ място, очевидни са възможностите за грешки, които могат да настъпят по време на процеса на събиране и предаване на кръвните проби.
Въвеждането на първите затворени вакуум системи за взимане на кръв осигурило по-голяма безопасност, като същевременно се гарантирали лекота при използване, бързина и точност в съотношението кръв-добавки. По време на взимането на кръв с вакуум единият свободен край на иглата влиза във вената на пациента, а другият край прониква през гумената запушалка, оставяйки иглата да попадне в отворения край на държача. Вакуумът позволява на тръбата и епруветката да се изпълнят с кръв. Допълнителни епруветки могат да бъдат вмъкнати отново и процедурата да се повтори. Така могат да се осигурят много проби.
Схеми на този тип системи може да видите по-долу:
Първата вакуумно затворена епруветка, наречена „Evacutainer“ е изобретена от Джоузеф Клайнер. Започнала да се произвежда от компанията „BD“ през 1949 година. Впоследствие компанията наема Клайнер за консултант на продукта. Името на вакуумната система за взимане на кръв си променя на „Vacutainer“. Малко след това, медицинският консуматив се превръща в един от най-продаваните продукти на компанията.
Снимката показва как е изглеждал първият „Vacutainer“
„Vacutainer” на „BD” се опаковали във вакуумни кутии, подобни на тези за кафе. Това е пробив в историята на спринцовките и системите за събиране на кръв, защото преди това системите са се затваряли с тежка тапа, предотвратяваща разхерметизирането на системата по време на манипулацията. Първоначално „BD“ изработвали само един вид „Vacutainer“, но сега се произвеждат стотици видове и размери. Текущите затворени вакуум системи за взимане на кръв използват цветово кодирани капачки за епруветките, които съдържат държач, поддържащ двуостра игла. Капачките с различни цветове диференцират видове епруветки. „BD“ остава единствен производител на затворени вакуум системи за взимане на кръв до началото на 70-те години.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧУДОТО НА МИГНОВЕНОТО ИЗЦЕЛЕНИЕ - ФРАНК КИНСЛОУ - ИЗТОК - ЗАПАД
ТЕХНИКИ ЗА ЛЕЧЕНИЕ С КРИСТАЛИ - ПАМЕЛА ЛУИЗ ЧЕЙС И ДЖОНАТАН ПОЛИК
ДА ИЗЛЕКУВАМЕ ТРЕВОЖНОСТТА, ДЕПРЕСИЯТА И СТРЕСА - Д-Р ДАВИД СЕРВАН-ШРАЙБЕР - ИЗТОК - ЗАПАД
НЕЩО ПО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ЦАНИ ГИНЧЕВ - ШАМБАЛА
ДУХЪТ НА РЕЙКИ - ПЪЛНО РЪКОВОДСТВО ЗА ЛЕЧЕНИЕТО С РЕЙКИ - ВАЛТЕР ЛЮБЕК, УИЛЯМ ЛИ РАНД
КАКВО ЗАБРАВЯТ ЛЕКАРИТЕ - МОЯТА ПРАКТИКА 2 - Д-Р АТАНАС МИХАЙЛОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
Библиография
1. http://www.bd.com/vacutainer/labnotes/volume19number1/
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечение на синузит
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лечение при панкреатит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Лечение при краста
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лечение при пиелонефрит
Коментари към Поява на първите затворени вакуум системи за взимане на кръв
Никола
Мисълта ми е долната част на иглата която е във вакуум контейнера може ли да се допре до стените му или стои по средата му без допир до самият контейнер ?
Ако имате съмнения относно замърсяване на консумативите или друга липса на стерилност, е необходимо да обсъдите това при самата манипулация.
Мисълта ми е долната част на иглата която е във вакуум контейнера може ли да се допре до стените му или стои по средата му без допир до самият контейнер ?
Никола
Здравейте, Искам да попитам иглата допира ли се по някакъв начин в стените на вакуума, понеже в лабораториите не го сменят и взимат на всеки кръв с един и същ вакуум ?
Здравейте! Иглите и вакуум контейнерите, които се използват при вземане на кръв, са индивидуални за всеки пациент. Съдът, държач на иглата и вакуум контейнерите не влизат в контакт с кръвта на пациентите, но би трябвало да се подменя регулярно.
Здравейте, Искам да попитам иглата допира ли се по някакъв начин в стените на вакуума, понеже в лабораториите не го сменят и взимат на всеки кръв с един и същ вакуум ?