По време на Втората световна война Англия прокламира, че морковите помагат на хората да виждат в тъмното
От 1939г. до 1945г.
Още от малки всички родители насърчават децата си да похапват повече моркови, за да подобрят зрението си. Но претъпканата с моркови диета не може да ви осигури перфектно зрение, нито ще ви помогне да виждате в тъмното. Тази идея възниква по време на Втората световна война, когато британското правителство – с подкрепата и съдействието на Уолт Дисни – убеждава британците, че консумацията на моркови може да изостри зрението им и да им помогне да спечелят войната. Посланието преминава условните държавни граници, разпространявайки се по целия свят.
В интерес на истината, връзка между морковите и зрението съществува. Този кореноплоден зеленчук съдържа бетакаротин, който подпомага производството на полезния за зрението витамин А. Въпреки това витаминът не може да изостри зрението. Единственото, което може да направи, е, да подпомогне лечението на кокошата слепота – състояние, при което е затруднено виждането в сумрак. Въпреки че кокошата слепота всъщност обикновено е свързана с катаракта, в случаите, в които е причинена от недостиг на витамин А, морковите могат да се окажат изключително полезни.
ЯЖТЕ моркови и зеленолистни или жълти зеленчуци... богати на витамин А, важен за нощното зрение |
По време на Втората световна война Великобритания има сериозни съображения да се притеснява от тъмнината. За да измами и затрудни германските бомбардировачи, които се ориентират и обстрелват облетите в светлина градове, Англия изключва почти всички лампи нощем. Затъмнението продължава от 1939 до 1945 г., а липсата на светлина предизвиква множество инциденти. Само през първия месец на войната липсата на улично осветление причинява смъртта на 1 130 човека на пътя.
На 22 декември 1940 г. британското Министерство на земеделието прави изявление, с което призовава населението да наблегне на консумацията на моркови.
"Ако включим значително количество моркови в нашата диета, ще можем да преодолеем сравнително често срещаната болест на нощната слепота."
Но правителството има и друг аргумент да насърчава консумацията на моркови: Великобритания се сблъсква с недостига на храна поради военновременното разпределяне на припасите, а моркови има много и са евтини. Това кара правителствените агенции да възхваляват чудодейните способности на зеленчука.
Внимавайте при затъмнението. Мислете преди да пресечете пътя. |
Радиоточки и късометражни филми хумористично превъзнасят морковите. Мрачни плакати, залепени из градовете, напомнят, че само чрез поглъщането на огромно количество моркови, хората могат да избегнат паркираните по улиците коли в тъмното. Британското министерство по храните дори издава брошури с рецепти за морковен фъч или морковени крокети, като същевременно прокламира, че зеленчукът може да им помогне да виждат по-добре в тъмното.
Толкова се разшумява около казуса с морковите, че новината преминава океана и достига до САЩ. В New York Times се появява статия, в която пише: "Лорд Уолтън, който се опитва да отдалечи британците от зелето и брюкселското зеле, сади моркови. Той твърди, че те съдържат достатъчно витамин А, за да накарат къртици да виждат във въглищна мина."
Същият Лорд Уолтън казвал: "Морков на ден пази тъмното далеч от мен."
Но пропагандата, която представя морковите като суперхрана, засилваща нощното зрение, носи и друга облага – прикрива тайния английски радар от нацистите. За да попречи на германските нощни бомбардировки, Кралските военновъздушни сили създават бордовия радар за авиационно прихващане. Великобритания вече разполага с наземни системи от радарни кули по крайбрежието, но новият радар може да се монтира на самолети, които да засичат германските бомбардировачи още във въздуха.
За да запазят новата технология в тайна, британците започват да спекулират, че пилотите ядат много моркови, които засилват зрението им и така могат да забелязват вражеските самолети в тъмното.
Взимайки пример от британците, американците също започват да се подготвят за затъмнението. New York Times пише: "Англия отглежда много моркови и разчита предимно на тях, за предотвратяването на блъскането на хора в улични лампи, автомобили и един в друг." Вестникът също така включва в един свой брой рецептата на британското Министерство на храните за палачинки от моркови и картофи, като основна част от богатата на витамин А диета, препоръчвана при затъмненията, свързани с противовъздушната отбрана.
Междувременно Англия дори създава "Д-р Морков" – анимационен герой, който да насърчава консумацията на моркови.
Разбира се, трябва да споменем, че англичаните не успяват да заблудят германците със своята морковена пропаганда и когато Германия разработва своя собствена радарна система, слуховете са опровергани. Въпреки това години наред британците и американците биват заливани с морковената пумия. Макар и този мит да се ражда във военно време преди повече от 70 години, концепцията, че морковите лекуват слепота и свалят диоптри е широко разпространена и днес.
по статията работи: Величка Мартинова
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МИЛИОНЕРЪТ В ЛИСАБОН - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
БЪЛГАРСКИТЕ ЕВРЕИ И ОКОНЧАТЕЛНОТО РЕШЕНИЕ - ФРЕДЕРИК ЧЕРИ - СИЕЛА
ТАЙНИТЕ НА ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА - ЛОРЪНС РИЙС - СИЕЛА
ДОКАТО ПАРИЖ СПЕШЕ - РУТ ДРЮАР - СИЕЛА
ИСКРИЦИ В МРАКА - ШАРЪН КАМЕРЪН - ХЕРМЕС
АЙХМАН В ЙЕРУСАЛИМ - ХАНА АРЕНД - СИЕЛА
Библиография
източник: https://www.atlasobscura.com/articles/carrots-eyesight-world-war-ii-propaganda-england
снимки: atlasobscura.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Защо се разширяват зениците при преглед?
- Алтернативна терапия при глаукома
- Чипс от моркови на фурна
- Гарнитура от задушени моркови с чесън, риган и лимон
- Алтернативната медицина при увреждане на зрителния нерв
- Метод на Бейтс - полезен или опасен за зрението
- Салата от моркови, ябълки и червено цвекло с лимонов дресинг
- Тестове за определяне на зрението
- Зрителна острота
Коментари към По време на Втората световна война Англия прокламира, че морковите помагат на хората да виждат в тъмното