Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината История на тампоните от древността до 19 в.

История на тампоните от древността до 19 в.

от 10 юли 2015г., обновено на 29 юни 2023г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
История на тампоните от древността до 19 в. - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

От -2155г.

Тампоните, използвани по време на менструалния цикъл от жените, имат дълга и любопитна история. Не е известно кога точно се появяват първообразите на изделието. Но едно е сигурно - то съществува от древността и още оттогава отношението към жените и способите им за справяне с периода на менструацията не е било еднозначно.

Какво представлявали тампоните през древността

гъба, използвана за тампонОт хиляди години жените приготвяли подобия на тампони и превръзки, които да им послужат за попиване на кръвта по време на месечното кървене. Учените са открили свидетелства за подобни пособия в множество култури. В най-стария медицински писмен документ Рapyrus ebers е отбелязано, че петнадесет века преди новата ера египтянките изработвали меки папирусови тампони.

Първото доказателство, отнасящо се за месечното неразположение, е египетската дума за менструация  - "hsmn", която вероятно се е произнасяла като "хесмен". Считало се е, че менструалната кръв трябвало да има очистващ ефект върху тялото на жената. Добър пример за това е пасаж от историята на принц Сетне Чемвасет, в който жена му Ахвере описва бременността си с прекратяването на менструацията й: "Когато времето ми за изчистване дойде, аз вече знаех, че не съм в състояние да го сторя".

До момента не са открити почти никакви артефакти, които да свидетелстват за високо ниво на менструалната хигиена в Древен Египет. Съхранен е списък, принадлежал на перачка, от който някои изследователи предполагат за съществуването на пособия, подобни на тампони, но пълното превеждане на този списък не е лека задача. Днес около 95% от египетските йероглифи са разгадани, а останалата част изследователите се опитват да разберат чрез контекста.

В древноегипетския документ "Текст на мъдростта" може да се открие още един индиректен намек, касаещ менструалната хигиена, който косвено разказва за тампоните като част от медицинската история на Египет. Текстът описва високия социален статус на писар и дава няколко примера за други, "непопулярни" професии като тези на перачите, които дори трябвало да изпират "тогите на жените в менструация", на които иначе лесно би могло да се постави подложка с колан. Този източник потвърждава, че менструалната кръв се считала за нечиста и е нещо, до което уважаван мъж не би следвало да се докосва.

Съществуват писмени следи, които сочат, че подобия на тампони са използвани и с други цели. В периода, в който Рим и Египет са поддържали добри дипломатически отношения, обрязването било популярна манипулация както сред мъжете, така и сред жените. Старогръцкият текст на Айетиус свидетелства, че при жените нерядко се отстранявал и клиторът. За да се спре кървенето след тази операция, се използвала специална подложка, навита като компрес, която завършвала с гъба на върха. Не е изключено подобни хирургически консумативи да са се ползвали като тампони, абсорбиращи менструалната кръв.

статуетка на богинята изида

Съществува още един пример за употребата на тампоните в Египет по време на бременност. Вярвало се, че ако тампонът успее да абсорбира цялата течност, би могло да се предотврати настъпването на аборт. Защитният амулет, известен като Айзесов възел, често се използвал като тампон, предпазващ бременността на богинята Изида, докато била бременна с Хор. Бог Сет многократно се опитвал да унищожи бебето в утробата й, предизвиквайки преждевременно кървене.

Каменна резба на възела на Айзес изобразявала кърпа, навита с конец. Тя наподобявала вида на съвременните тампони. Ленът бил популярно растение в Египет и вероятно бил използван за изработването на тези изделия. Той дори се изнасял като ценна стока за други страни, така че тъканите, които се правели от растението, били достъпни дори за най-бедните египтяни.

  • Сред другите култури също могат да се открият свидетелства за направата и прилагането на продукта по време на месечното неразположение. В Древен Рим жените използвали вълна за направата на тампони.
  • Сред индонезийките най-популярно средство за абсорбиране на кръвта по време на менструация били растителните влакна. Жените от Хаваите пък ползвали мъхестата част от местна папрат, както и други треви и мъхове. Между другото подобни материали все още се използват в някои части на Африка и Азия като тампони.
  • Има сведения, че японките в древността правели тампони от хартия, които придържали със специална превръзка. Сменяли приспособлението 10-12 пъти на ден.

Един от най-важните етапи в историята на човечеството е появата на писмеността. Благодарение на писмената реч историците получават доказателства за медицината, здравната култура и хигиената. Наред с тези теми, може да се проследи и открие повече информация, касаеща отношението на древните култури спрямо менструацията.

>>> Промените в диетата могат да облекчат болезнената менстреация

Употреба на тампона през 18 и 19 в.

Добре познатата форма на тампона - абсорбиращ материал, оформен като цилиндърче и завършващ с връв, се появява в Европа през 18 и 19 в. Интересното е, че тогава изделието било с различно предназначение, а не само с цел попиване на менструална кръв.

Има писмени доказателства, които сочат, че често тампоните били използвани като средство за предпазване от забременяване. Също така е открит доклад на френски лекар от 1776 г., който обрисува тампон, изработен от плътно навит лен, напоен с оцет. Той се поставял вагинално и служел за спиране на левкорея (секрет от влагалището, бяло течение) и кръвоизлив.

В края на 19 в. излиза книгата на американския гинеколог Пол Мунде "Малка хирургична гинекология: трактат за диагностика на матката. В нея специалистът споменава 8 приложения на вагиналния тампон, но не и конкретно по време на менструация. Някои от изброените били употребата на изделието за "доставяне" на лекарства до матката и вагината, за запазване формата на шийката на матката, за избягване на повтарящ се пролапс на яйчниците, както и за попиване на секрети от матката и вагината.

Не е известно в началото дали тампоните са били атрибут, който е използван от лекари и акушерки в тяхната работа, или и обикновените жени са имали достъп до тях. Няма сведения и дали са ги купували за собствена употреба. Продуктът като цяло е бил по-популярен в медицинските среди. Дори понякога в него се поставяла капсула с карбол, тимол или друго лекарство, която се счупвала преди тампонът да бъде поставен във влагалището. В "Речника на медицинските термини и сестринското лечение, съставен за употреба от медицински сестри", издаден 1900 г., изделието се описва като "тапа от антисептична вълна, затворена в марля и използвана за въвеждане във влагалището".

Постепенно във времето колебливата употреба на тампоните се превръща в масова, но въпреки че те са познати още от древността, в съвременните векове налагането им сред жените като средство за абсорбиране на менструалната кръв вече минава през търговските похвати и мрежи.

Статията е част от историята на:

  • История на тампоните в медицинската наука
Източник:

https://www.theatlantic.com/health/archive/2015/06/history-of-the-tampon/394334/

3.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТАМПОНИ O.B. ОРГАНИК НОРМАЛ * 16
12.20лв.

ТАМПОНИ O.B. ОРГАНИК НОРМАЛ * 16

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ПРОБИОТИЧНИ ТАМПОНИ СУПЕР * 8
30.80лв.

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ПРОБИОТИЧНИ ТАМПОНИ СУПЕР * 8

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ПРОБИОТИЧНИ ТАМПОНИ МИНИ * 14
34.50лв.

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ПРОБИОТИЧНИ ТАМПОНИ МИНИ * 14

ТАМПОНИ СОФТ НОРМАЛ * 3
14.00лв.

ТАМПОНИ СОФТ НОРМАЛ * 3

ТАМПОНИ СОФТ МИНИ * 3
13.00лв.

ТАМПОНИ СОФТ МИНИ * 3

ТАМПОНИ СОФТ НОРМАЛ * 10
28.80лв.

ТАМПОНИ СОФТ НОРМАЛ * 10

Коментари към История на тампоните от древността до 19 в.

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте История на тампоните от древността до 19 в.
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 12:06
    Коментирайте "История на тампоните от древността до 19 в."

СТАТИЯТА е свързана към

  • Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
  • Циклични промени в ендометриума
  • Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
  • Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
  • Моминска вратига, Танацетум
  • Змийско мляко, Брадавично мляко, Жълтениче, Жълта млечка, Пръшивец, Лишейче
  • Лавандула
  • Ежедневният прием на желязо подобрява състоянието на жените в менструация
  • Билки за регулиране на естрогеновите нива
  • Полименорея - менструация няколко пъти в месеца
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нашата история с Bibiotic - натурален помощник за цялото семейство

преди 233 дни, 18 часа и 10 мин.

Има ли проблем в учебниците по история, по темата за исляма?

преди 2800 дни, 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 20 часа и 16 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 12 часа и 58 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 19 часа и 49 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 2 часа и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ШИПКА С КАРАМФИЛ 150 г БИОНИА

ДЕРМОКСЕН ХИДРА вагинални овули * 7

ДЕРМОКСЕН ИНТИМЕН ГЕЛ ЗА ДИАБЕТИЦИ 125 мл

ДЕРМОКСЕН БАКТОР вагинални овули * 7

ДЕРМОКСЕН УСПОКОЯВАЩ ИНТИМЕН КРЕМ 20 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ФИБРОЗИМ стомашно - устойчиви капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 11:29:57

МАКМИРОР вагинални глобули * 12

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 11:28:39

МАКМИРОР вагинални глобули * 12

Коментар на: Камелия от 03 юли 2025г. в 10:38:34

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 10:32:41

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: Дида от 03 юли 2025г. в 06:55:06
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival