Представа на траките за обществената хигиена и храненето като предпоставки за поддържане на доброто здраве

От -200г.
Траките са сред най-древните народи в историята на човечеството, причисляващи се към индоевропейската етнолингвистична общност. Населявали са земите между долното течение на Дунав, Черно, Мраморно и Егейско море и Струма, а също така някои области на Мала-Азия и земите около притоците със средище Троя. Според Херодот те можели да отстъпят по численост единствено на индусите, а според изследователя Ал. Фол тракийското население наброявало до един милион души. Историците са единодушни, че историческото развитие на древния народ започва през бронзовата епоха.
Самобитната култура и лечебното изкуство на траките се утвърждават в средата на II хилядолетие и разцъфтяват през втората половина на VI, през V и IV в. пр . н. е. в Одриската държава. По тази тема е писал изследователят Ив. Венедиков. Единият от неговите трудове се казва "Тракийското изкуство" от 1973 година, а другият е наречен "Бисери от богато наследство" и датира от 1976 година.
Археологическите находки предоставят сведения, благодарение на които историците оформят представата си за градостроителството по време на траките. В края на IV в. пр. н. е. владетелят на Одриската държава Ceвт III основава (в околностите на град Казанлък) своята столица Севтополис. Този заемащ около 50 хектара град съществува до II в. пр. н. е., а разкопките в него предоставят любопитна информация за представата за хигиената и доброто здраве на древния народ. Става ясно, че траките са познавали и изграждали комуналиотехнически и здравнохигиенни съоръжения, които се считали за задължителни в тогавашните градове. Характерните квартали били почти еднакви по големина, а улиците се пресичали под прав ъгъл. Хигиеничните двуетажни сгради имали южно изложение и били защитени от студените ветрове. Това било предпоставка за доброто здраве на поданиците на Севт III.
Севтополис е разполагал с водоснабдителна и канализационна мрежа. Чистата вода била черпена от кладенци, а отводнителната канализационна система се е състояла от домашни канали с тръби от печена глина, свързани с обща канализационна мрежа. Отпадните води са били отвеждани извън крепостната стена и изливани в Тунджа, която опасвала града от три страни.
До съвременните историци са достигнали любопитни данни за храненето на траките. Знае се например, че те са използвали киселото мляко, наречено впоследствие "еликсир на траките". С подквасеното мляко древният народ е третирал изгаряния и рани, лекували са се болките в стомаха и др. Киселото мляко е служело и като козметично средство, което жените използвали за правене на козметични маски.
От казаното до тук може да се осъзнае до колко разбиранията за здравнохигиенните норми и природосъобразния начин на живот са били важни за нашите тракийски предци и до каква степен те са били вплетени в историята на лечебното изкуство на древния народ.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕЩО ПО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ЦАНИ ГИНЧЕВ - ШАМБАЛА
СИНХРОЛАЙН ТИОСПОТ УЛТРА КРЕМ SPF 50 30 мл.
КОД ДИАБЕТ - Д-Р ДЖЕЙСЪН ФЪНГ - ИЗТОК - ЗАПАД
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ ПО ХОМЕОПАТИЯ ЗА ВСЕКИ - Д-Р ДАНИЕЛ БЕРТИЕ - ИЗТОК - ЗАПАД
ЛЕЧЕБНАТА СИЛА НА ГЪБИТЕ - ЯН ЛЕЛЕЙ ДР. БИОМАСТЕР
Библиография
1. "История на медицината"- М. Апостолов, 1984 година, София
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечение на трихомониаза
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Лечение с епинефрин
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Лечение при мастит
- КП № 41.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА АЛЕРГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ДИХАТЕЛНАТА СИСТЕМА ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
- Дерматологична клиника София
- Рифампицин
- Операция при разширени вени
- МЦ "Свети Пантелеймон" ООД, гр. Стара Загора
Коментари към Представа на траките за обществената хигиена и храненето като предпоставки за поддържане на доброто здраве