Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Примери от 4 век, доказващи древната употребата на антибиотични вещества

Примери от 4 век, доказващи древната употребата на антибиотични вещества

от 29 фев 2016г., обновено на 01 март 2016г.
Примери от 4 век, доказващи древната употребата на антибиотични вещества - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 350г.

Ако ви попитат кое е най-успешното лекарство в съвременната медицина от началото на 20 век, вероятно едно от първите ви предположения ще бъдe: антибиотците. И действително, вие ще бъдете прави - до известна степен. Знаете ли къде е уловката? Ами, антибиотиците всъщност далеч не са толкова "млади", за колкото ги считаме. Единственото нещо, което е валидно за този вид лекарства е, че те са спасили живота на много хора. Колкото до "възрастта" на антибиотиците, ще се опитаме в следващите редове да ви докажем и убедим, че и нашите предци са разчитали на лечебната сила на тези медикаменти, за да контролират основните причини за заболеваемост и смъртност. Единствено "външният вид" на тези лекарства е бил различен.

И така, противно на общоприетото мнение, употребата на лекарствата, убиващи бактериите не е била позната единствено на медиците, работили в т.нар."антибиотична ера" (тя започва в началото на 20 век). Изследвания на учените доказват, че следите от тетрациклин (вид антибиотик), например, са изолирани в човешки скелетни останки от древна суданска Нубия (това е област в Североизточна Африка, разположена в средното поречие на Нил. Името й произлиза от древноегипетската дума "нуб" - злато, тъй като египтяните са получавали злато благодарение на търговията си с нубийската област), датиращи от 350-550 година след Христа. Учените, изследвали тази тема през 1980 година са Дж. Басет, С. Кийт, Дж. Армелагос, Р. Вилануева, Л. Мартин. Тяхното изследване се казва "Tetracycline-labeled human bone from ancient Sudanese Nubia (A.D.350)" и е публикувано в брой 209 на списание "Science".

Учените доказали, че единственият логичен начин, обясняващ как тетрациклинът се е натрупал в костите на тези древни хора, е консумацията на определени храни, богати на веществото. Така екипът на изследователите е доказал, че антибиотиците са се използвали още през 4 век. За съжаление е недоказуем фактът дали древният нубийски народ е ползвал този тип медикаменти целенасочено за третиране на заболяваия, или не.

Друг пример, илюстриращ употребата на вещества с антибиотични функции е доказан благодарение на хистологично изследване на проби, взети от средната част на бедрена кост, която датирала от края на римския период. Това изследване направено през 1989 година в Египет от д-р Кук и негови сътрудници. То носи заглавието "Fluorochrome labelling in Roman period skeletons from Dakhleh". Пробите, изолирани от учените показали и потвърдили, че тетрациклинът и в този случай е присъствал в хранителната диета на индивида. За съжаление питането дали нубийците са ползвали целенасочено антибиотични вещества от по-горе, е валидно и в този случай.

От казаното до тук със сигурност може да се направи извод едно - евентуалният прием на тетрациклин сред древните популации вероятно е бил "виновен" за защитния ефект сред нубийското население, тъй като медицинската история на този народ свидетелства, че скоростта на инфекциозните заболявания сред тях е била ниска, а археолозите рядко можели да се натъкнат на  следи от инфекции в костите.

Добре е да се има предвид, че тетрациклините са уникални в сравнение с другите антибиотици, тъй като те са силни хелатори, които се включват в хидроксиапатитната минерална част на костите и зъбния емайл и така този тип лекарствени вещества се превръщат в постоянни "маркери" с метаболитно активни зони, активни по време на излагането на тетрациклина. Евентуалните следи от излагане на въздействието на други антибиотици в древните популации са много по-трудни за изолиране и доказване. За тяхното съществуване има само косвени "улики", въплътени най-вече във вид на обичаи и анекдотични доказателства, разказващи за тези събития. Например, подобни истории описват антибиотичните свойства на червените почви в Йордания, използвани в миналото (те се използват и днес като евтина алтернатива на някои фармацевтични продукти) за лечението на кожни инфекции, са довели до откритието, че съществуват редица антибиотик-продуциращи бактерии. В резултат на тяхната жизнена дейност в почвите са се натрупвали антибиотични вещества. Този факт е доказан през 2009 година от Фалкинхам.

Други примери, разказващи за употребата на антимикробни средства в предантибиотичната ера в медицината могат да се открият в хирядолетната история на традиционната китайска медицина. Най-известният пример за това е откритието на мощния антималариен антибиотичен медикамент, известен като "кингаосу" (артемисинин), който е извлечен за пръв път през 1970 г. от пелинови растения от род "Artemisia", използвани от древните китайски билкари в продължение на хиляди години като лек за много заболявания.

И така, може да се твърди със сигурност, че през годините изследователите са успели да докажат употребата на антибиотичните вещества.  Почти недоказуем е обаче въпросът дали в употребата на тези вещества е имало умисъл, насочена към третирането на определени състояния. Вероятно немалко историци на медицината вярват в съществуването на подобна умисъл. Колкото до вас, изборът на това дали вярвате, че нашите предци са се лекували с антибиотични вещества, или не -  е личен. 

Статията е част от историята на:

  • История на антибиотиците
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НЕЩО ПО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ЦАНИ ГИНЧЕВ - ШАМБАЛА
15.00лв.

НЕЩО ПО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ЦАНИ ГИНЧЕВ - ШАМБАЛА

ПЪТЯТ КЪМ НИРВАНА - ЛЕКЦИИ
12.00лв.

ПЪТЯТ КЪМ НИРВАНА - ЛЕКЦИИ

ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
25.00лв.

ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР

ПЪЛНА РЕМИСИЯ. КАК ДА ПОБЕДИМ РАКА НАПУК НА ВСИЧКО - Д-Р КЕЛИ ТЪРНЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
17.00лв.

ПЪЛНА РЕМИСИЯ. КАК ДА ПОБЕДИМ РАКА НАПУК НА ВСИЧКО - Д-Р КЕЛИ ТЪРНЪР - ИЗТОК - ЗАПАД

ЛЕЧЕБНАТА СИЛА НА ГЪБИТЕ - ЯН ЛЕЛЕЙ ДР. БИОМАСТЕР
20.00лв.

ЛЕЧЕБНАТА СИЛА НА ГЪБИТЕ - ЯН ЛЕЛЕЙ ДР. БИОМАСТЕР

БЪЛГАРСКИ НАРОДНИ БАЯНИЯ, ВРАЧУВАНИЯ, ГЛЕДАНИЯ И ЛЕКУВАНИЯ - ШАМБАЛА
18.00лв.

БЪЛГАРСКИ НАРОДНИ БАЯНИЯ, ВРАЧУВАНИЯ, ГЛЕДАНИЯ И ЛЕКУВАНИЯ - ШАМБАЛА

Библиография

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3109405/?report=classic

Коментари към Примери от 4 век, доказващи древната употребата на антибиотични вещества

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Примери от 4 век, доказващи древната употребата на антибиотични вещества
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 13:18
    Коментирайте "Примери от 4 век, доказващи древната употребата на антибиотични вещества"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Амоксицилин
  • Лечение на синузит
  • Солариум: лечебни ползи и рискове
  • Лечение с алопуринол
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
  • Антибиотици
  • Лечение при ларингит
  • Лечение на бъбречна недостатъчност
  • Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Антибиотични кремове - има ли проблем с наличностите в аптеките?

преди 1250 дни, 19 часа и 44 мин.

Как да приемам Трибестан - търся съвет за употребата му

преди 2123 дни, 16 часа и 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 1 час и 22 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 16 часа и 23 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 16 часа и 34 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 16 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival