Принос на Реймънд Дъмейдиън към създаването на ядрено-магнитния резонанс
От 15.3.1978г.
Реймънд Дъмейдиън е един от основните откриватели на ядрено-магнитния резонанс. Роден е във Форест Хилс, Ню Йорк през 1936 година. Ученият постъпва във факултета на “Suny Downstate Medical Center“. Там провежда своите изследвания, проследяващи нивата на натрий и калий в живите клетки. Благодарение на тях Дъмейдиън е прави и първите си опити с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), а през 1969 година, чрез скенер успява да прегледа и някои свои пациенти.
Ядрено-магнитния резонанс е явление, при което атомните ядра, излъчващи радио вълни на определени честоти, са изложени на действието на силно магнитно поле. Тази технология е използвана по време на Втората световна война, за да се сондира състава на различни вещества. Дъмейдиън е открива основния метод за наблюдение, а след това съставя и апарат, който използва безопасно и точно ядрено-магнитния резонанс.
Експериментирайки върху плъхове, американският учен констатира драстични разлики в качеството и продължителността на ядрено-магнитните (ЯМР) сигнали, излъчвани от ракови и незасегнати тъкани. Този факт потвърдил верността и коректността на неговата идея за магнитно-резонансното сканиране на тялото.
Неговият труд от 1971 година, озаглавен "Tumor Detection by Magnetic Resonance", е посрещнат със скептицизъм от научното общество, но Дъмейдиън продължава и придобива първия от неговите патенти за ядрено-магнитния резонанс, още през следващата година. Скенерът използва течен хелий и охлаждащи магнити, поставени по стените на цилиндрична камера. Ядрата на водородните атоми на водата, която всички клетки съдържат, реагират на въздействащото магнитно поле. В резултат на това чрез триизмерния пространствен метод се координират резултатите, получени при сканирането.
Дъмейдиън прекарва следващите години, работейки с екипи от студенти, за да направи своя скенер реалност. В същото време, много учени решават, че идеите на учения не били толкова лишени от смисъл и започнват да се конкурират, за да се развие направата на първия работещ скенер.
През 1978 г. Дъмейдиън сформира компанията „Fonar Corporation“, която произвежда първите търговски скенери през 1980 година. По-късно компанията разработва първите одобрени FDA (Агенцията за храни и лекарства в САЩ), първите мобилни и първите скенери, изследващи цялото тяло. Патентованата технология „Fonar“ на „Iron Circuit ™“ е позволила на компанията да се развива на пазара със своите седем различни ядрено-магнитни продукти.
Дъмейдиън също така работи върху разработването на „Stand -Up MRI ™“, който е единствения скенер, който позволява на пациентите да бъдат сканирани, докато са изправени.
Ученият продължава да ръководи научния и финансов напредък на компания „Fonar“. Дъмейдиън е спечелил над 40 патента, както и „Lifetime Achievement Award 2001 Lemelson“, Национален медал за технологии през 1988 година. Въведен е и в Националната зала на славата за изобретатели през 1989 година, но от гледна точка на медицинската история, най-значимото му откритие е разработването на ядрено-магнитен резонанс с търговска цел.
Статията е част от историята на:
Библиография
1. http://inventors.about.com/gi/o.htm?zi=1/XJ&zTi=1&sdn=inventors&cdn=money&tm=3&f=22&su=p284.13.342.ip_&tt=2&bt=9&bts=9&zu=http%3A//www.invent.org/hall_of_fame/36.html
Коментари към Принос на Реймънд Дъмейдиън към създаването на ядрено-магнитния резонанс