Принос на Чарлз Хуфнагел към медицината и кардиологията
От 1916г. до 1989г.
Чарлз Хуфнагел е американски медик и изобретател. Той работи в сферата на кардиологията и трансплантациите, като главната му цел е да подобри шансовете за успех на операции, свързани с тези дялове на медицината. Сред множеството му постижения най-значимото е създаването на първата изкуствена сърдечна клапа.
Образование и ранни години
Чарлз Хуфнагел е роден през 1916-та година в град Луисвил, Кентъки. За ранните му години се знае доста малко, тъй като е член на най-обикновено семейство от Централните щати. Баща му е местен лекар, който вижда в своя син потенциал да стане добър медик и го насочва към професионална кариера в областта.
Хуфнагел учи първо в университета Notre Dame в щата Индиана, а след това и в престижния Харвардски университет, където защитава докторантура. След това става хирург в болницата Brigham and Women's Hospital, която е част от Медицинския факултет на Харвардския университет. Там роденият в Кентъки медик стартира своите изследвания в областта на трансплантирането на органи.
Чарлз Хуфнагел разучава пластмасовите импланти, както и тези, направени от полиетилентерефталат. Целта на ранните експерименти на хирурга са изработването и присаждането на изкуствени части от сърдечно-съдовата система. За целта той създава нов вид интервенция, наречена multi-point fixation (бг. - мултиточкова фиксация).
Чарлз Хуфнагел в Джорджтаунския университет
През 1950-та година Хуфнагел напуска Харвард. Причината за това е, че медикът изповядва католицизъм. През 50-те години на 20-ти век властите в САЩ все още се подчиняват на най-различни стереотипи, засягащи етническата и религиозната принадлежност на даден човек. Джорджтаунския университет се възползва от ксенофобското решение и привлича талантливия лекар в своя екип още същата година.
Чарлз Хуфнагел получава две назначения в учебното заведение - професор по медицина и завеждащ лабораторията по хирургически изследвания. Медикът се възползва от новопоявилата се възможност и продължава още по-усилено своите изследвания в областта на трансплантациите.
По време на експерименталния си период в Джорджтаунския университет Хуфнагел извършва няколко операции, но основно се занимава с дизайна на своите импланти. За целта той използва не само собствените си ръце, но и помощта на своите студенти. По негови думи първият му полиетилентерефталатен имплант е съшит от негов студент, чийто баща се занимава с изработване и ремонт на платна.
Операцията на Хуфнагел
През 1952-ра година Чарлз Хуфнагел решава, че изобретението му е готово за приложение. За да достигне до това заключение, той не само наблюдава множество пациенти, но и извършва експериментални операции върху кучета. Първият пациент на лекаря е 30-годишна жена, която страда от ревматична треска, която е увредила сериозно аортния клапан. Тя е уведомена, че иновативната интервенция е най-добрия й шанс за живот.
Хуфнагел не премахва увредения орган, а поставя изкуствен имплант, намиращ се пред него, гледано от посоката на кръвообращението. Изкуственият предмет, играещ ролята на клапан, представлява малка удебелена в средата тръбичка, в която има пластмасово топче. Естественото движение на кръвта избутва периодично топчето, като по този начин организмът сам задвижва импланта.
Пациентката не са успява да се възстанови успешно от операцията, но и живее цяло десетилетие с пластмасова клапа, като умира от здравословни проблеми, които не са свързани с интервенцията. Единственият недостатък, свързан с импланта, е неговата шумна работа. Местенето на пластмасовото топче из тръбичката създава специфично цъкане, което може да се чуе дори от стоящите в съседство на оперираната дама хора.
Късни години
Работата на Чарлз Хуфнагел и до днес се счита за едно от най-важните открития в сферата на кардиологията. Благодарение на измисления от него прост механизъм милиони хора по света получават още един шанс за живот. Друг известен случай около медика е членството му в комисията, на която е отредено да се грижи за здравето на американския президент Ричард Никсън. Това назначение замесва косвено Хуфнагел в небезизвестния политически скандал „Аферата Уотъргейт“.
Чарлз Хуфнагел членува в над 70 медицински организации и до края на живота си остава един от най-уважаваните хирурзи в Щатите. За приноса си към Хипократовата наука получава множество награди, между които Наградата за иновативна работа на Международната здравна асоциация.
Хуфнагел почива през 1989-та година в град Вашингтон на 72 години. Семейството и приятелите му го определят като „един от онези редки хора, чийто ум е способен да генерира стотици велики идеи“.
Редактор: Георги Динев
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
Източник: som.georgetown.edu
Снимки: collections.nlm.nih.gov / en.wikipedia.org
Коментари към Принос на Чарлз Хуфнагел към медицината и кардиологията