Откритие на Жан Луи Прево и Фредерик Батели от 1899 година, важно за развитието на дефибрилацията
От 1899г.
Важно откритие, което може да бъде считано за пробив в историята на дефибрилацията, е направено от екипа на физиолозите Жан Луи Прево и Фредерик Батели в университета в Женева. В броя на вестник "Physiologie et de Pathologie Generale" от 1899 година учените съобщават, че е възможно сърдечните контракции да бъдат задържани чрез прилагане на силен (2,400-4,800V) електрошок, проведен към тялото на опитно животно.
Освен това, учените установяват, че са в състояние не само да спрат редовния сърдечен ритъм чрез електрошок, но и да контролират сърдечното мъждене, предизвикано от прилагането на по-слабия ток за кратко време. За целта трябвало електродите да се поставят в устата и тънките черва на животното, а шокът, който се прилага, да е с продължителност до 1 секунда.
По този начин Прево и Батели извършват първата истински осмислена вътрешна дефибрилация. Те не успяват да дадат изчерпателно обяснение от механична гледна точка на въздействието на електрическия разряд и шока, който настъпвал в работата на миокарда. Работата с кондензаторен разряд предложила някои предизвикателства пред Прево и Батели, които били затруднени да предизвикат желаните от тях ефекти върху сърдечния мускул. Това е и една от причините методът да бъде повторен и реализиран успешно (няколко десетилетия по-късно), когато екипи от руски и американски учени, проверили на практика методите за изследването на сърдечната проводимост.
Въпреки че експериментите на Прево и Батели с вътрешни електроди, които успешно прилагали на кучета (и са доказали ефективността си), Луис Робинович е ученият изобретил външния пейсмейкър и трансторакалния дефибрилатор.
Работата по случаите, свързани с третирането на респираторния и сърдечен арест, предизвикани от хлороформни отравяния между 1906 и 1909 г., накарали Робинович да стигне до извода, че методите за реанимация отнемат безценно време, за което пациентът е лишен от кислород. Медикът препоръчвал използването на електрически ток за индуцирането както на дишане, така и на сърдечна дейност, без да е нужно да се отваря гръдния кош.
Някои фактори от ситуацията, обрисуваща историята на дефибрилацията магат да се считат за "осакатяващи" развитието на електрическата реанимация. Сред тях е липсата на научно разбиране на механизма, по който се осъществява сърдечното мъждене. След нововъведенията на Прево, Батели и Луис Рабинович, изясняването на механизмите, описващи сърдечното мъждене претърпяват известен застой. Асоциацията "Electric Light Association" е организацията, подпомогнала напредъка на учените, финансирайки някои изследвания, касаещи въздействието на електроенергията върху сърдечното мъждене през 1913 година.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОДЛОЖКИ С ICPR ЗА ДЕФИБРИЛАТОР POWERHEART G5
Безплатна доставка за България!ПОДЛОЖКИ ЗА ДЕФИБРИЛАТОР POWERHEART G5
Безплатна доставка за България!ДЕФИБРИЛАТОР POWERHEART G5
Безплатна доставка за България!АПАРАТ ИНХАЛАТОР ОМРОН C102 ТОТАЛ
Безплатна доставка за България!АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР WELLION LUNA TRIO
БОИРЕР ФОТОЕПИЛАТОР IPL 7800 COOL PRO
Безплатна доставка за България!Библиография
1. History of Defibrillation от Хана Акселрот, Марк Крол и Майкъл Орлов
Коментари към Откритие на Жан Луи Прево и Фредерик Батели от 1899 година, важно за развитието на дефибрилацията