Проучвания и открития на Вера Подубная-Арнолди
От 1943г.
Руският биолог и изследовател, Вера Подубная-Арнолди, е провела завиден брой изследвания, които са дали своето положително влияние върху развитието на биологичната наука.
С успех са завършили изследванията й върху морфологията на пшеничните хромозоми.
Благодарение на резултатите от тези изследвания е успяла да направи важни изводи, свързани с видообразуването и еволюцията на род Triticum.
С подкрепата на Н. Вавилов е доказала какво всъщност е значението на цитоембриологията за генетиката и селекцията. Тези свои възгледи и изводи е развила в голяма част от своите статии, монографии, както и в своята докторска дисертация през 1945 г. - "Змбриология покритосемянных растений и ее значение для систематики, селекции и генетики".
От есента на 1943 г. отново се е завърнала в Москва и до 1946 г. е била завеждащ лабораторията по цитология и ембриология в Института по зърнено стопанство с директор акад. Н.Цицин. Под негово ръководство тя изучавала отдалечените хибриди.
Прекъснала е изследователската си дейност за 2 години, започвайки работа по договор с издателство "Советская наука". През 1950 г. акад. Цицин станал директор на Главната ботаническа градина и привлякъл Вера като като старши научен сътрудник в Отдела по отдалечена хибридизация. Именно там, изследователката е работила до края на своя живот.
Цитоембриологичните изследвания на В. Подубная-Арнолди на пшенично-пирейните, пшенично-ръжените и на междувидовите хибриди и полиплоиди на тютюна и др. имат приоритетен характер. Ценни са били изследванията и върху апомикотично размножаващите се растения, публикувани през 1940 г.
Въвела е изкуствените хранителни среди за изследване на ембриологичните процеси на жив материал. С цел изясняване на локализацията и динамиката на някои пластични и физиологичноактивни вещества, ферменти и витамини, тя приложила методите на цитохимията. Занимавала се е и с историята на цитоембриологията.
Аспирантка е използвала ембриологичните и цитохимичните методи на Вера, изследвайки динамиката на нуклеиновите киселини в граха.
Същата, е получила интересни резултати при изследването на процеса на оплождане с облъчен прашец при много растения. За това изследователката е ползвала примера на В. Арнолди, която през 30-те години проучила прорастването на прашниковите тръбички от облъчен прашец.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОДЕКС 632 - ЖОЗЕ САНТУШ - ХЕРМЕС
КЛЮЧЪТ НА СОЛОМОН - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
1001 СВЕТИЛИЩА - ТОМ 5: МЕГАЛИТНАТА СТРЕЛЧА - ПЪТЕВОДИТЕЛ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА
ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧВА В СЪБОТА - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
НЕЩО ПО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ЦАНИ ГИНЧЕВ - ШАМБАЛА
Библиография
Олга Дряновска, "Видни съветски биолози"
Коментари към Проучвания и открития на Вера Подубная-Арнолди