Проучвания от края на 20 век, касаещи авторството на медицинския трактат „Тротула”
От 1985г.
През времевия период от 1544 г. до около 1970 г. са представени множество научни формулировки, изказани са немалко твърдения по отношение на авторството на древния медицински трактат "Trotula". Някои считали, че творбата е създадена от няколко автори, но други вярвали, че трудът е написан от древната италианска лекарка Трота от Салерно. Мненията по този въпрос на експертите в областта на медицинската история били доста контрастни и най-често доказателствата (за или против нечие авторство на древния медицински текст) били базирани на ренесансовите текстове на писателя Георг Краут. Неговата писмена творба "изтривала" и последните съмнения, че Трота Салернска е авторката на трактата. През 1985 година историкът Джон Бентън, работещ в института "California Institute of Technology" публикувал проучване, проследяващо въпроса къде се корени асоциацията между евентуалната историческа личност Трота и авторството на текстовете на "Тротула". Това проучване било ценно по три причини:
- въпреки че някои учени са забелязали често някои важни несъответствия между определени средновековни и ренесансови издания на "Тротула" и текстовете на други древни трактати, Бентън бил първият изследовател, съумял да докаже колко значителна била редакторската намеса на средновековния автор;
- Бентън оразделил митовете за "Тротула", циркулирали сред медицинската интелигенция от края на 19 и началото на 20 век;
- най-важното – Бентън обявил на какво откритие се натъкнал - това бил древен мадридски ръкопис, озаглавен "Practica secundum Trota" ("Практическа медицина, разгледана от Трота"), който разглеждал твърдението, че историческата личност Трота от Салерно е автор на поне една писмена медицинска творба.
След смъртта на Бентън през 1988 г., Моника Х. Грийн се заела със задачата да публикува нов превод на "Trotula", който да можело да се ползва от студенти и учени, заинтересовани от историята на медицината и присъствието на средновековни лекарки в нея.
Тъй като откритията на Бентън напълно обезсмисляли всяка по-нататъшна достоверност на ренесансовите издания, Грийн направила пълен преглед на всички съществуващи латински ръкописи на "Trotula" (включително новите издания). Тя не била съгласна с Бентън по въпроса, че авторът на всички трактати на "Trotula" е мъж. Тя била съгласна с изследователя, че е възможно частите на траката "Conditions of Women" ("Състояние на жените") и "Women's Cosmetics" ("Козметика за жени") да са съставени от мъж, но Грийн доказала със сигурност, че "De curis mulierum" ("За женските лечения") са приписани на историческата личност Tрота от Салерно в най-ранната версия на документа (известно време трудът е циркулирал независимо, а след известно време е добавен към текстоветте на трактата). Освен това, съдържанието доказва, че знанието, описано в някои пасажи можело да се научи само от жена, тъй като вследствие на културните ограничения на историческата епоха предполагали, че само жените имал позволение да практикуват медицинските си познания, касаещи женското здраве.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Trotula
СТАТИЯТА е свързана към
- Д-р Ина Цонева
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Изследване на вагинален секрет
- д-р Луиза Антимова Коцева
- д-р Мима Димитрова Димитрова
- Д-р Виктория Савова
- Д-р Антоанета Иванова Честименова
- Алтернативно лечение на миома
- Д-р Ния Кирчева: Младите хора нямат необходимата сексуална и здравна култура
- Д-р Анил Кумар Саха
Коментари към Проучвания от края на 20 век, касаещи авторството на медицинския трактат „Тротула”