Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Първата световна война: американската полева медицина

Първата световна война: американската полева медицина

от 08 авг 2017г., обновено на 10 окт 2017г.
Първата световна война: американската полева медицина - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1917г. до 1918г.

От медицинска гледна точка, Първата световна война е нещастно и кърваво събитие от човешката история. По официални данни тя взима около 2.5 милиона военни жертви, а ранените са около 10 милиона.

Когато САЩ влиза във войната през 1917 г., армията все още не разполага с медицински войски. По време на войната армейските медицински части взаимстват методите на френската и английска медицинска система, които са прилагани и изпитани през последните 3 години. Тази система подрежда членовете на медицинските екипи по практичен начин. Носачите на носилки отиват до ранените и ги пренасят от окопите към линейките. Първата помощ, която оказват тези медици, често спасява животи. Лейтенант Андрю Грийн пише на приятели в Рали, САЩ, възхвалявайки носачите, които го пренасят на разстояние от километър и половина под вражеския огън, след като е ранен в крака. Редник Кларънс С. Мур си спомня, че е бил носач на носилка на Хинденбургската линия за около половин ден. "Трябваше да стъпваме върху мъртвите войници, за да не паднем във водата, а калта беше толкова дълбока, че ранените падаха от носилките…"

Моторизираният транспорт е доказано най-бързия и ефективен начин за пренасяне на ранените. Линейките, които се появяват за пръв път именно по време на Първата световна война, транспортират ранените до мобилни превързочни станции или полеви болници, които следват напредването и оттеглянето на войниците. От там тежко ранените се откарват към базови болници отвъд бойните линии. 

Военна болница

Феликс Брокмън от Грийнсбъро, който е доброволец в звеното на военните линейки, си спомня, че ранените мъже били докарвани от бойното поле до зона, където грубо казано се сортирали. Случаите като цяло се разделяли на 4 типа: наранявания в следствие на отровен газ, снаряден шок, заболявания и ранени.

Първата световна война е първият военен конфликт в историята на човечеството, при който се използва смъртоносен отровен газ като оръжие за масово поразяване. Газът изгаря кожата и дразни носа, гърлото и дробовете. Може да причини смърт или парализа в рамките на няколко минути, като смъртта е мъчителна, в следствие на задушаване. Дори задържането на изпаренията в дрехите на войниците може да причини мехури, възпаления и други здравословни проблеми. Щом войниците разберат, че в района е пуснат газ, те трябва незабавно да си сложат маските (противогази). Изкъпването и смяната на дрехите веднага след излагането на газа помага значително, но не винаги е възможно. Хиляди от жертвите на газовите атаки страдат от увреждания на белите дробове през остатъка на живота си. След края на Първата световна война употребата на бойни химически вещества е забранена.

Някои от нараняванията не са физически. Повечето войници свикват с живота в калните райони, пълни с плъхове, разлагащи се трупове и експлодиращи снаряди, но други така и не успяват. С напредването на войната психическите заболявания, причинени от лошите условия на живот, стават известни като снаряден шок (вид нервно разстройство, получено на бойното поле). Засегнатите войници могат да получат истерия, парализа, дезориентация и да са неспособни да се подчиняват на заповеди.

Уред за преливане на кръв от Втората световна война

Немски уред за кръвопреливане в полеви условия

Войниците живеят и се бият в окопите, които приличат на заблатени дупки в земята – перфектния инкубатор за развъждане на различни заболявания. Лекарите и сестрите могат да направят малко, за да помогнат на войниците с грип и чревен грип и тези заболявания убиват повече мъже, отколкото картечниците и куршумите.

Безмилостни вредители като въшките и бълхите правят компания на войниците в окопите. Един американец отбелязва: "В началото имахме само един вид въшки; но сега имаме въшки със сив гръб, червени, черни и с почти всеки възможен цвят." Въшките живеят из мръсните глави, дрехите и тялото на войниците. Единственият начин да се отървете от тези паразити, е като се изкъпете и си смените дрехите, но често минават седмици преди войниците да получат тази възможност. При най-тежките случаи се налагало ампутацията на краката на войниците заради пораженията, нанесени от въшките.

По време на Първата световна война за болните и ранените се грижат както мъже, така и жени. Хиляди жени стават доброволци като медицински сестри и много от тях работят по поне 14 часа на ден в болниците. Те често се налагало да прекъснат кратката си почивка, щом болничните влакове пристигнат с ранените войници. Сестри имало и в евакуационните болници, разположени на 15-на километра от фронтовата линия и под обхвата на германската артилерия. Ранените войници отбелязват, че да има жени в медицинския екип е нещо много важно. Уменията им спасяват много животи и напомнят на ранените войници за майките, съпругите, приятелките и сестрите им у дома, което успокоява психиката им.

Полева военна болница

Медицината по време на Първата световна война не е на много високо ниво и дори изостава. Военните лекари твърде бавно разбират връзката между замърсяването на раната и инфекциите в мръсните полеви болници. Когато медиците осъзнават тази връзка, те започват да извършват операциите през първите 12 часа след нараняването, защото в противен случай рискът от инфекция се увеличавал. За промиване на раните разполагали предимно само със солена вода и веднъж започнала инфекцията, все още не съществувало лекарство, което да я спре. Хиляди мъже загубват ръце, крака и дори живота си.

Но напредъкът в медицината върви в крачка с новите военни методи за масово унищожение. Лекарите разработват нови методи за обработване на сериозно увредени тъкани, изгаряния и заразни заболявания. Във военни условия се извършва и преливане на кръв. Медиците започват да използват рентгеново оборудване, за да локализират куршумите и шрапнелите по време на операции.

Въпреки че медицинските пособия, консумативи и оборудване се развиват с времето, средностатистическият войник не вярвал на лекарите. Един американски войник например получил малко парченце шрапнел в крака, но не съобщил на лекарите веднага, надявайки се, че раната е лека и ще заздравее сама. След седмица открил, че е развил отравяне на кръвта и едва тогава се оставил в ръцете на лекарите.

Когато става абсолютно необходимо и неизбежно, САЩ създават медицински военни части. В началото обучение и оборудване като цяло липсват и повечето лекари и сестри били неподготвени за ужасяващите военни условия. Но с влизането на американските войски в битка, медиците бързо разработват работеща система и дори постигат известен напредък в някои области на медицината. Усилията им се помнят дълго след това както от оцелелите след войната, така и от техните семейства.

по статията работи: Величка Мартинова

Статията е част от историята на:

  • Военното дело и медицината
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПОВЕЛИТЕЛИТЕ НА СЕВЕРА - БЪРНАРД КОРНУЕЛ - СИЕЛА
16.90лв.

ПОВЕЛИТЕЛИТЕ НА СЕВЕРА - БЪРНАРД КОРНУЕЛ - СИЕЛА

ИЗКУСТВОТО ДА ВОЮВАШ - АНДРЮ РОБЪРТС - СИЕЛА
15.90лв.

ИЗКУСТВОТО ДА ВОЮВАШ - АНДРЮ РОБЪРТС - СИЕЛА

ДОКАТО ЛИМОНОВИТЕ ДРЪВЧЕТА РАСТАТ - ЗУЛФА КАТУХ - СИЕЛА
19.00лв.

ДОКАТО ЛИМОНОВИТЕ ДРЪВЧЕТА РАСТАТ - ЗУЛФА КАТУХ - СИЕЛА

АК-47. ОРЪЖИЕТО XX ВЕК - К. ДЖ. ЧИВЪРС - СИЕЛА
19.90лв.

АК-47. ОРЪЖИЕТО XX ВЕК - К. ДЖ. ЧИВЪРС - СИЕЛА

ЮГОСЛАВИЯ: МИР, ВОЙНА, РАЗПАДАНЕ - НОАМ ЧОМСКИ - СИЕЛА
18.00лв.

ЮГОСЛАВИЯ: МИР, ВОЙНА, РАЗПАДАНЕ - НОАМ ЧОМСКИ - СИЕЛА

ЦАР ПЛЪХ - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА
27.90лв.

ЦАР ПЛЪХ - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА

Библиография

източник: http://www.ncpedia.org/wwi-medicine-battlefield 

снимки: kumc.edu; all-that-is-interesting.com; 

Коментари към Първата световна война: американската полева медицина

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Първата световна война: американската полева медицина
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 00:39
    Коментирайте "Първата световна война: американската полева медицина"

СТАТИЯТА е свързана към

  • д-р Васил Иванов Иванов
  • д-р Деян Павлов Коларов
  • Д-р Бойка Иванова Серафимова-Димитрова
  • д-р Дарина Кънева Костадинова
  • д-р Янислав Стоянов Янакиев
  • д-р Валентин Недков Василев
  • д-р Владимир Цветанов Гатев
  • д-р Лилия Димитрова Консулова
  • д-р Юлия Станкова Кукева
  • д-р Ирина Койчева Андонова
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Факултета за дентална медицина търси деца за стоматологично лечение - безплатно

преди 2263 дни, 13 часа и 21 мин.

Кандидатстване медицина в Германия или България ?

преди 2419 дни, 13 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 12 часа и 44 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 3 часа и 44 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 3 часа и 55 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 4 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Лабораторно отгледано месо – възможен тласък в развитието на медицината Лабораторно отгледано месо – възможен тласък в развитието на медицината

Лабораторно отгледано месо – възможен тласък в развитието на медицината

от 16 май 2025г. Прочети повече
Катастрофи, катаклизми и бедствия Катастрофи, катаклизми и бедствия

Катастрофи, катаклизми и бедствия

от 11 дек 2024г. Прочети повече
Папирус Папирус

Папирус

от 24 апр 2024г. Прочети повече
Необходимо ли е в България да се върне задължителната военна служба? Необходимо ли е в България да се върне задължителната военна служба?

Необходимо ли е в България да се върне задължителната военна служба?

от 10 фев 2023г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival