Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Първите хирурзи в Древен Рим

Първите хирурзи в Древен Рим

от 17 авг 2018г., обновено на 05 март 2019г.
Първите хирурзи в Древен Рим - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От -27г. до 395г.

Древен Рим е познат на повечето хора като империята, принесла цивилизацията в голяма част от Европа. Други свързват могъщата империя с развитието на науки като математиката и архитектурата , както и с колосалните инженерни постижения, които и до днес могат да се видят пръснати из цяла Южна Европа от бреговете на западна Испания до Германия и от Британските острови до днешна Румъния, както и на територията на нашата страна.

Зад тази културна експанзия обаче стоят векове на битки и сражения, с които древните завоеватели от Апенинския полуостров са налагали културата си върху жителите на Антична Европа. Тези сражения били тежки и продължавали с дни, понякога седмици или месеци, и оставяли хиляди ранени след себе си. Заради това, а и по други причини, хирургията се развила като наука именно в периода на Късната римска империя. Но как ли е изглеждала медицината в Държавата-завоевател преди разцвета на школите за хирурзи и лечители?

Римски хирург извършва операцияЗа разлика от днес, по времето на Римските императори от класическия период , лекарската професия не се счита за елитна. Напротив, този занаят се смята за подходящ единствено за по-бедните прослойки на обществото - роби, поданици от неримски произход, които най-често били гърци, освободени роби, които нямали земя или други умения и т.н. Самите лекари не се отдават на професията си така, както лекарите са отдадени на призванието си днес.

Операционни помещения не съществуват, освен хирургическите палатки, които са разпъвани във военните лагери. Много от лекарите, хирурзите и фелдшерите са самоуки и се занимават с медицина, тъй като това е единственият им възможен избор. Много от хирурзите са считани от обществото за измамници и шарлатани, които целят да вземат парите на честните граждани, а не да помогнат истински на пациентите си…

Както споменахме по-горе, хирурзите, както и лекарите като цяло, не са особено на почит в обществото на Града-империя. Това принуждава практикуващите този занаят да измислят всякакви трикове, с цел да „привличат клиентела“. Много от хирурзите, работещи в градовете оперират пред тълпа, за да могат да демонстрират уменията си на пословично жадните за зрелища жители на Рим. Други лекари, освен че извършват различни хирургически интервенции, продават и козметични продукти. Въпреки опитите на древните медици да популяризират занаята си, професията на хирурга остава нежелана и неуважавана. Различни исторически извори ни подсказват, че част от тези псевдомедици дори нямат реални знания как да извършват правилно интервенции, тъй като до началото на втори век медицинските школи просто не съществуват…

Хирурзите в прочутите римски легиони не се отличават много от своите градски колеги. Те също били най-често роби, някои от които замъкнати насила да следват многобройните войски и да практикуват уменията си. Единствената разлика е, че военните хирурзи трупат по-бързо практика и са по-добри в интервенцията на отворени рани и при счупвания. Те могат да затварят прободни рани, да наместват кости, оправят дислоцирани стави и дори да зашиват прорязана мускулна тъкан.

Римски легионери от времето на Имперския период

Всички лекари от ранния период на медицината в Древен Рим използват определен набор от инструменти и пособия. Археолозите и до днес откриват както железни, така и бронзови скалпели, игли за съшиване на рани, хирургични ножици, както и други специализирани хирургически принадлежности. Ползват се и лечебните свойства на някои билки. Например, антибиотичното действие на чесъна е познато и широко употребявано от римските медици с цел спиране на възпаления. Болкоуспокояващото действие на кората от върба също влиза в арсенала с церове на римския медик. Високото съдържание на салицилова киселина се използва от лекарите за третиране на измъчвани от болки пациенти. Кората от върба се приема от болния смесена с вино, на чай или стрита и поставена върху нараненото място чрез медицинска лапа. Други често използвани в медицината билки са невенът и белият равнец.

В края на първи век аристокрацията осъзнава нуждата от висококвалифицирани лекари , което благоприятства за създаването на първите римски школи за медицина. Най-известната такава е основана от небезизвестния Гален.

Операционни инструменти от времето на ГаленГален е нает от император Марк Аврелий за личен хирург. Тъй като на новатора е предоставена нечувана за онова време свобода на действие, Гален имал възможността да експериментира с изкуството на хирургията и да описва методично резултатите си. Именно той хвърля светлина върху структурата на човешкото тяло, изследвайки за целта телата на животни. Негова известна мисъл е, че „раната е прозорец към тялото“. Известни негови демонстрации са публична дисекция на прасе, чиято цел имала да покаже значението на нервната система и нарушенията по нея, както и прекъсването на маточните тръби на живи животни, с цел да покаже на зрителите, че не матката, а бъбреците синтезират урина… Други от постиженията на Гален включват операции за премахване на наранена костна тъкан от черепа, както и хирургически интервенции за отстраняване на „перде“ на окото.

Въпреки нестандартния си подход към медицината, Гален дава началото на една по-точна медицина, в която хирурзите не кърпят раните на своите пациенти на сляпо. Постепенно, с развиването на тази наука, римските медици се превръщат от неуки касапи, гледани с лошо око от обществото, в уважавани професионалисти, способни да спасят дори сериозно ранени или тежко болни пациенти.

Редактор: Георги Динев

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ДЕСЕТ ЦЕЗАРИ - БАРИ СТРАУС - СИЕЛА
19.90лв.

ДЕСЕТ ЦЕЗАРИ - БАРИ СТРАУС - СИЕЛА

ПОСЛЕДНИЯТ ВОЙНИШКИ ИМПЕРАТОР - КОСТАДИН КОСТАДИНОВ - ХЕРМЕС
17.95лв.

ПОСЛЕДНИЯТ ВОЙНИШКИ ИМПЕРАТОР - КОСТАДИН КОСТАДИНОВ - ХЕРМЕС

Нов
СТЕРИЛЕН СКАЛПЕЛ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА
3.00лв.

СТЕРИЛЕН СКАЛПЕЛ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА

ХИРУРГИЧНИ КОНЦИ LACTISORB RAPID N 2 + ОБЛА ИГЛА 50 мм 1/2 КРЪГЛО СЕЧЕНИЕ 90 см
10.70лв.

ХИРУРГИЧНИ КОНЦИ LACTISORB RAPID N 2 + ОБЛА ИГЛА 50 мм 1/2 КРЪГЛО СЕЧЕНИЕ 90 см

Нов
НИТРИЛНИ ХИРУРГИЧНИ РЪКАВИЦИ БЕЗ ТАЛК  * 100
23.00лв.

НИТРИЛНИ ХИРУРГИЧНИ РЪКАВИЦИ БЕЗ ТАЛК * 100

ТРАУМАСТЕМ ТАФ ЛАЙТ АБСОРБИРУЕМ ХЕМОСТАТ ТИП МРЕЖА 35 х 5 см
43.70лв.

ТРАУМАСТЕМ ТАФ ЛАЙТ АБСОРБИРУЕМ ХЕМОСТАТ ТИП МРЕЖА 35 х 5 см

Библиография

Източници: www.ast.org/articles

hunusualhistoricals.blogspot.coml

Снимки: www.pinterest.com

www.telegraph.co.uk

unusualhistoricals.blogspot.com

http://www.gordondoherty.co.uk

Коментари към Първите хирурзи в Древен Рим

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Първите хирурзи в Древен Рим
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 18:27
    Коментирайте "Първите хирурзи в Древен Рим"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Хирургически дренаж
  • Лечение при руптура на сухожилието (скъсано сухожилие)
  • Шънт
  • Трахеостома
  • Д-р Денислав Исидоров Белинов, д.м.
  • Хирургично отстраняване на лимфни възли
  • Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
  • Д-р Дани Хусеин Раед
  • Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
  • Лечение на анална фисура
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

След перитонит - кога мога да поема първите натоварвания

преди 2488 дни, 1 час и 39 мин.

Как действате при първите симптоми на разболяване?

преди 3311 дни, 8 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 6 часа и 31 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 21 часа и 31 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 21 часа и 43 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 21 часа и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival