Съвместната работа на Иля Мечников с Александър Ковалевски
От 1865г.
Съвместната работа на Иля Мечников с руският зоолог Александър Ковалевски започва след едно негово писмо, в което го е поканил да дойде при него в Италия.
Слушайки много добри отзиви за Мечников, Ковалевски бил много заинтригуван от неговата работа и ентусиазъм, с който работи.
През 1865 година Мечников и барон Стюарт (зоолог, приятел на А. Ковалевски) отиват в Неапол, тъй като Коваленски по това време е бил там. Приел ги е изключително приятелски. Двамата започват неуморна работа, пътувайки на дълги експедиции, обменяйки идеи, разучавайки и изследвайки задълбочено.
Запленен от загадките на сравнителната ембриология Иля се заема със задълбочено изучаване, отдавайки най-голямо значение на най-първичните и прости видове, тъй като смятал, че точно там се криел ключът на неговите въпроси.
След подробно изучаване на зародишните пластове (екто-, мезо- и ендодерма) на най-низшите организми, двамата учени стигат до извода, че закономерността за развитие е една и съща и при низшите и при висшите животни. С тези свои проучвания затвърждават видовата еволюционна теория и изиграват много важна роля за развитие на сравнителната ембриология.
По време на своите проучвания двамата учени разбират, че близо до Неапол има двама руснаци и без да се замислят тръгват на среща с тях. Срещата им с първия – Михаил Бакунин не оставя добри добри впечатления у тях за разлика от срещата с втория – проф. Иван Сеченов, която оставя трайни следи в съзнанието им.
Той с радост изслушва и подкрепя различните становища на двамата ентусиасти. Самият Сеченов с радост им е показал резултатите, до които е стигнал в проучванията си за физиологията на нервните центрове. Точно по това време той е бил известен с труда си "Рефлекси на главния мозък".
Точно докато Иля е в разгара на научната си работа в Неапол избухва холерна епидемия (1865 година). Виждайки ежедневно хилядите жертви от заболяването Мечников решава, че е време да смени мястото и заминава за Гьотинген, където планувал в своите изследвания да включи и гръбначните животни.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
1001 СВЕТИЛИЩА - ТОМ 5: МЕГАЛИТНАТА СТРЕЛЧА - ПЪТЕВОДИТЕЛ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА
ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧВА В СЪБОТА - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
НЕЩО ПО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ЦАНИ ГИНЧЕВ - ШАМБАЛА
КРАТКА ИСТОРИЯ НА ИНОВАЦИИТЕ - МАТ РИДЛИ - СИЕЛА
ЛУНАТИЗМИ - САФИ БАХКАЛ - ХЕРМЕС
Библиография
Вера Китова, "Иля Мечников"
Коментари към Съвместната работа на Иля Мечников с Александър Ковалевски