Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Развитие на българската ендокринология - от първата клиника до създаването на специализирана болница "Акад. Иван Пенчев"

Развитие на българската ендокринология - от първата клиника до създаването на специализирана болница "Акад. Иван Пенчев"

от 30 юни 2020г.
Автор: Димитър Бахчеванов
Развитие на българската ендокринология - от първата клиника до създаването на специализирана болница "Акад. Иван Пенчев"  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1951г. до 2006г.

Първата здравна структура, свързана с ендокринологията е създадена през 1951 г. от бъдещия акад. Иван Пенчев (от 1967 г.), който е и един от инициаторите за създаването на Института за усъвършенстване на лекарите (ИСУЛ). Той оглавява Клиниката по ендокринология и болести на обмена, към него.
Роден е на 22 ноември 1904 г. във Враца. Завършва медицина в София през 1931 г. Специализира "вътрешни болести" и работи в различни болници в страната.
В началото на своята лекарска кариера, д-р Иван Пенчев проявява интерес към диабета, заболяванията на щитовидната жлеза, хормоналната терапия и ендокринно-обменната диагностика. Занимава се активно и с проблемите на обучението по медицина и терапевтичната болнична дейност.

Медиците от неговия екип постигат големи успехи и допринасят за развитието на българската ендокринология. В първите му години като шеф на клиниката в ИСУЛ, той успешно въвежда нови лабораторни техники и диагностични методи. Сред тях са: белтъчно-свързан йод в кръвта, радиоизотопни изследвания за тиреоидна диагностика, нова методика при терапията на диабет и др.

Приносът на акад. Иван Пенчев за утвърждаването на ендокринологичната клиника

Иван ПенчевПрез 1956 г. по негова инициатива се провежда най-мащабния мониторинг на заболявания на щитовидната жлеза (ендемична гуша), който обхваща над един милион души от 7 до 18 години, в 4085 селища в България. По това време този здравен проблем засяга много граждани на страната. Данните от скрининга показват, че 50 на сто от изследваните българи страдат от гуша, а 3% от кретенизъм. На базата на проучванията се създава конкретна карта на всички райони, разкриващ зоните с йоден дефицит и разпространението на болестта.

За решаването на този важен медико-социален проблем, акад. Иван Пенчев и неговия екип създават стратегия за профилактика на ендемичната гуша чрез йодирана сол и допълнително разпространение на таблетки с калиев йодит, за учащите се и бременните жени в засегнатите райони.

Научната група за проучване на гушавостта, ръководена от Иван Пенчев прави предложение, след което с Постановление на МС се въвеждат като задължителни предложените профилактични мерки. Екип на института, в следващите години, продължават да следи заболеваемостта в рисковите групи и да оказват методическа помощ при провеждането на кампанията.

През 1965 г. клиниката е преместена в нова сграда и е преобразувана в Катедра по ендокринология и болести на обмяната към ИСУЛ
Акад. Пенчев допринася много за развитието на научноизследователската дейност в клиниката. Много от медиците от неговия екип отиват на специализация в най-известните научни центрове и университети в Щатите, Франция и други страни. Сред тях са професорите - Г. Папазов (в Рим), В.Върбанов (в Харвард), Л.Сираков (във Вашингтон), Ст. Миланов, С.Зографски и проф. И.Мендизов, които специализират в Париж. Благодарение на придобития опит са въведени нови методи в диагностиката и лечението на ендокринните заболявания, които бързо се усвояват и в другите университетски центрове в страната.

Основен приоритет е провеждането на следдипломно образование и специализация на лекарите - редовно се провеждат тематични и основни курсове, създавайки голям брой нови кадри от лекари-специалисти, разкриват се 150 ендокринологични кабинети към окръжните и други от по-големите болници в България.

През 1969-а е създадена група за изучаване на диабета. Екипът й е на щат към БАН, но той е базиран в катедрата на академик Пенчев. Българските учени за първи път в света откриват антиинсулинови тела при захарен диабет тип 1, с която доказват антиимунната същност на заболяването. Изследванията им са представени на международна научна среща, организирана от БАН, същата година. Иван Пенчев активно работи почти до смъртта си през 1974 година, и заслужено остава в историята на българката медицина, като доайен на ендокринологията.

Създаването на НИЕГГ и промените в здравеопазването в началото на 21 век

Със създаването на Медицинска академия през 1972 година, се формира Научен институт по ендокринология, геронтология и гериатрия (НИЕГГ). Той се оглавява от проф. Панайот Коларов, а след него директори са проф. Ема Бозаджиева и проф. Драгомир Коев. В неговата структура се обособяват три клиники по ендокринология и отдел по геронтология и гериатрия, ръководен от проф. Георги Стойнев.

Проф. Бозаджиева и проф. Коев въвеждат модерни терапевтични и диагностични практики за най-значимите ендокринни заболявания - тиреоидните и хормонално-активните хипофизни тумори, на ендокринните хипертонии, иновации при изследвания на диабета и други. Проф. Бозаджиева увеличава стационарната база до 134 легла, създава Клиника за ендокринна хирургия и хемодиализен център за диабетно болни.

През първите десетилетия от съществуването си институцията участва активно в разработването и провеждането на здравни стратегии, свързани със социалнозначимите заболявания. Спомага за разширяването на мрежата от специализирани кабинети в страната, за подготовката и специализацията на кадрите.

В областта на геронтологията и гериатрията научните разработки са свързани с най-често срещаните старчески заболявания - измененията в сърдечно-съдовата система, болести на нервите и сетивните органи, дихателни проблеми и злокачествени тумори.

През периода 1986-1991 г. се извършва наблюдение на йодния статус на ендемичните райони в Пиринско и Родопите. На базата на анализа от кампанията се прави нова национална програма за превенция на йододефицитните болести. Тя е съобразена с новите изисквания на Световната здравна организация.

Медиците от НИЕГГ работят в сътрудничество с водещи международни институти, защитават множество дисертации и публикуват в български и чуждестранни медицински издания. Със закриването на Медицинска академия, институтът става Държавна университетска болница по ендокринология и геронтология. С поредните промени в здравното законодателство през 2001-а, лечебното заведение е регистрирано като търговско дружество, а от 2006 г. е “Университетска специализирана болница за активно лечение по ендокринология “Акад. Иван Пенчев”.

Източник:

снимки: medicalgraphics.de
medfac.mu-sofia.com

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХЕЛТ АГЕЙН ТИНКТУРА ДЪЛГОЛЕТИЕ 100 мл
25.90лв.

ХЕЛТ АГЕЙН ТИНКТУРА ДЪЛГОЛЕТИЕ 100 мл

БОТАЛАЙФ КОКОСОВО МАСЛО 300 гр.
44.40лв.

БОТАЛАЙФ КОКОСОВО МАСЛО 300 гр.

СОЛГАР СЕЛЕН таблетки 100 мкг * 100
39.30лв.

СОЛГАР СЕЛЕН таблетки 100 мкг * 100

СЕЛЕН капсули * 60 ФИТОФАРМА
9.50лв.

СЕЛЕН капсули * 60 ФИТОФАРМА

МАГНАЛАБС ТИРОБЕНЕ капсули * 30
28.90лв.

МАГНАЛАБС ТИРОБЕНЕ капсули * 30

СУОНСЪН ЧЕРЕН ОРЕХ капсули 500 мг * 60
18.90лв.

СУОНСЪН ЧЕРЕН ОРЕХ капсули 500 мг * 60

Библиография

https://usbale.org/bg/istoria/
https://medfac.mu-sofia.com/index.php?page_id=59§ion=55

Коментари към Развитие на българската ендокринология - от първата клиника до създаването на специализирана болница "Акад. Иван Пенчев"

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Развитие на българската ендокринология - от първата клиника до създаването на специализирана болница "Акад. Иван Пенчев"
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 19:01
    Коментирайте "Развитие на българската ендокринология - от първата клиника до създаването на специализирана болница "Акад. Иван Пенчев" "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Диета № 9 - при диабет
  • 8 идеи за закуски, подходящи за диабетици
  • Диабет
  • Повишена кръвна захар сутрин
  • Висока кръвна захар
  • Страдате ли от йоден дефицит? Проверете в домашни условия
  • Хранене при базедова болест
  • Как да разберем дали имаме хипо- или хиперфункция на щитовидната жлеза?
  • Функция и хормони на щитовидната жлеза
  • Репортерът Нийл Барски: Преборих диабета с промяна в начина на хранене, а не с лекарства
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 2 часа и 44 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 29 дни, 6 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 7 часа и 2 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 3 часа и 12 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 19 часа и 53 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 22 дни, 9 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival