Развитие на българската Специализирана болница за активно лечение по онкология в София по време на управлението на д-р Иван Черноземски
От 1987г.
Следващият директор, назначен от председателя на МА през май 1987 година, е ст.н.с. I ст. Иван Черноземски, д.м.н. В този момент ръководството на МА взема решение Научноизследователският онкологичен институт (НИОИ) в Национален онкологичен център (НОЦ). Сменя си и цялостното ръководство, включващо нови трима заместник директори. За пръв път в на чело на Института започва работа директор, чийто професионален, научен и обществен образ и кариера са оформени там, където протича почти целият му трудов стаж от 27 години, от които - 4,5 години специализация във водещи онкологични холандски и английски институти. От 1974 година доктор Черноземски е експерт на СЗО в Международната агенция за борба с рака - МАИР (в Лион).
Работата в НИОИ по неговото ръководство се стреми да следва няколко приоритетни принципи – обединяване на работата на добрите специалисти, без значение каква е политическата им пристрастност или междуличностните им отношения; стремеж и в българската онкологична практика да бъдат прилагани всички нововъведения и терапии; концепциите и решенията, които вземат медиците, ръководени от него, да бъдат неколкократно премислени, систематизирани и огласени.
Принципите на новоизбрания директор дават бързи резултати. През 1987 година е издаден научният труд на група от български специалисти, озаглавен "Онкологичните заболявания и онкологичната помощ в Н.Р. България". Книгата, добива прозвището "библията" на онколозите. Творбата се превръща в своеобразно ръководство, описващо управленските действия не само в НОЦ, но и в цялата специализирана българска онкологична мрежа. Година по-късно благодарение на ръководителят на НОЦ биват създадени 16 национални експертни групи по онкологични заболявания (НЕГОЗ). Техните председатели и членове работят в различните медицински университети, болници и клиники с раз¬вита онкологична дейност. Професионалистите от групата са автори на съвременни методични указания за туморните заболявания на белите дробове, главата и шията, млечната жлеза, стомаха и хранопровода, черния дроб, жлъчните пътища и панкреаса, червата, женските полови органи, отделителната и мъжката полова система, лимфната и хематопоетичната система, централната нервна система, кожата и меланома, костите и меките тъкани, щитовидна жлеза и други ендокринни органи, очите, туморните заболявания у децата. Написаното от тях е публикувано през 1991 година книга ("Методични указания…"), а през 2003 г. се появява второто издание на творбата, което е преработено и допълнено от нови 15 авторски колектива и 5 групи рецензенти ("Диагностика, лечение…").
На 8 февруари 1990 г. доктор Иван Черноземски е избран от Народното събрание за министър на здравеопазването и социалните грижи. Въпреки това, той продължава да ръководи управлението на Центъра. В този период специализираната българска онкологична мрежа продължава да се развива и през 1991 година е създадена основната неправителствена организация в областта на онкологията - фондация "Борба с рака" с председател Иван Черноземски и изпълнителен директор Христо Маринов.
По статията работи: Виктория Милова
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АМИГОС АМИГДАЛИН B17 капсули 100 мг * 60 DR. GREEN
ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА
РОВАТЕН капсули * 30
Библиография
История на медицинските науки в България, изд. "Марин Дринов", 2013 година
Снимка: www.24chasa.bg
СТАТИЯТА е свързана към
- Биопсия на гърда
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Д-р Денислав Исидоров Белинов, д.м.
- Биопсия на лимфни възли
- CA 19-9 туморен маркер
- Самоизследване на гърдата
- Минералната вата може да предизвика рак
- Д-р Нина Хаясетдинова
- КП № 253 ПАЛИАТИВНИ ГРИЖИ ЗА БОЛНИ С ОНКОЛОГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
Коментари към Развитие на българската Специализирана болница за активно лечение по онкология в София по време на управлението на д-р Иван Черноземски