Ранен клиничен период на сърдечните трансплантации. Втора част
От 3.12.1967г.
Веднага след извършването на първата сърдечна операция на 3 декември 1967 г в Южна Африка процедурата е повторена в медицинския център на Маймонид в Бруклин, Ню Йорк. Д-р Адриан Кантровиц е ръководител на екипа, присъствал по време на извършването на първата трансплантация в Кейптаун, Южна Африка. Братът на хирурга е талантлив инженер. Заедно те разработват и първата успешна за клинична употреба вътреаортна балонна помпа. Кантровиц и неговият екип натрупват значителен опит в лабораторията по сърдечни трансплантации. Медикът мисли, че извършването на сърдечна трансплантация на кученца в лабораторията е по-успешно поради по-младата имунна система, която би атакувала почти веднага алографта. Ако тези разсъждения се приложат за човешките същества, следва детските трансплантации да бъдат по-успешни. Бебетата, родени с малформации, несъвместими с живота биха могли да бъдат донори.
Месец по-късно Шъмуей също извършват успешна трансплантация, успявайки да се справят с доста сериозен проблем в операционната зала. Сърцето на донора е много по-малко от това на реципиента; следователно, хирурзите трябва да свържат съдовете по специфичен начин, за да спасят пациента. Той се лекувал предоперативно с азатиоприн, метилпреднизолон, преднизон, азатиоприн и метилпреднизолон. Трябвало да се поддържа лечение с тях и след операцията. Но не тъканното отхвърляне е източникът на проблеми при този пациент. Олигурията е състоянието, което го е измъчвало през целия постоперативен период. Този проблем наложил и извършването на 2 лапаротомии, като при втората манипулация пациентът направил сепсис и починал на 15-ия следоперативен ден.
Друг тип ранно клинично проучване е проведено от Куули в медицинския университет "Baylor University College". Благодарение на неговия труд преживяемостта на трансплантираните пациенти се увеличила 2 пъти в сравнение с предишни проучвания. В началото на май 1968 г. Кули и неговият екип извършва 10 сърдечни трансплантации на хора, една "сърце-бял дроб", дори трансплантира на пациент ксенографт от овца. Групата на Кули съобщава, че 7 от получателите на човешко сърце са живели 4,5 месеца след трансплантацията, което е немалко постижение.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА
ДОНОРЪТ - КЛЕЪР МАКИНТОШ - СИЕЛА
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕНИ ПЕЧАТИ ПЕПЕРУДИ И СЪРЦА 12415
СУПЕР ВИТАМИН K2 + D3 таблетки * 60 DOCTOR NATURE
НУБРИЯ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА НЕГО / КОМПЛЕКС ЗА МЪЖЕ таблетки * 30
НовНАУ ФУДС ТРИПТОФАН капсули 500 мг * 60
Библиография
1. Daniel J. DiBardino, "History and Development of Cardiac Transplantation"
СТАТИЯТА е свързана към
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Опасни ли са екстрасистолите?
- Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Външни полови органи
- Разберете кой орган ви боли според това къде е болката в корема
- Екстрасистоли
- Сърдечен цикъл
- Преливане на кръв
- Аускултационни места на сърдечните клапи
Коментари към Ранен клиничен период на сърдечните трансплантации. Втора част