Роля на Лейд и Медико-маьосническия папирус от Будапеща в разбирането на староегипетското лечебно изкуство
От -2800г.
Изключително голяма роля за изучаването на староегипетската медицинска история имат папирусите, написани или диктувани от самите лекари. Документите са съхранили медицинския опит на древния народ. Те се обучавали в продължение на хиляди години староегипетските медици, както и чужденците, дошли, за да се възползват от знанието на папирусите, написани с къси, чисти фрази и великолепен стил.
За съжаление откритите от изследователите староегипетски папируси малко като брой, с различна стойност, а сведенията в тях нерядко се повтарят. Още повече, че някои от диагностичните и лечебните термини и до днес не са преведени. Сведенията в папирусите определено не изчерпват знанията на древноегипетските медици, те ни позволяват да придобием ясна представа за медицинската система на древния народ. Любопитен пример за този тип медицински документи са папирусите Лейд и Медико-маьосническият папирус от Будапеща. Първият древен документ е с дължина около 5 метра и датира от времето на Старото царство. Руският изследовател В. И. Андреев предполага в своя труд от 1972 година – "В стране пирамид", че документът датира от епохата между 2800 и 2250 г. пр. Хр. Папирусът Лейд е своеобразен сборник с магии, заклинания против болести и леченията им. Староегипетският свитък е преведен и публикуван през 1954 година от А. Масар, а заглавието на труда му, логично, носи заглавието ”The Leiden Magical Papyrus”.
Другият староегипетски папирус с голямо значение за изграждане на представите ни за древноегипетското лечебно изкуство е Медико-маьосническият папирус от Будапеща. Той предлага предимно начини за лечение с магия, подчертавайки влиянието на злите духове и източници на заболяванията. В него се обсъжда третирането на болките в главата. Документът датира също от периода на Старото царство и се съхранява в музея на Будапеща.
Към откритите от изследователите древни египетски документи място намират и сведенията, които могат да бъдат прочетени в папируса Граниер и папируса Весткар. Всички тези малки и големи медицински свитъци и текстове, изографисани по стените на фараонските пирамиди създават за заинтересованите египтолози, историци и изследователи любопитна, разнообразна и единствена по рода си староегипетска медицинска библиотека.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН САПУН ДОЛЧЕ ВИВЕРЕ СИЦИЛИЯ 250 г
ПЪТЯТ КЪМ НИРВАНА - ЛЕКЦИИ
НЕЩО ПО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ЦАНИ ГИНЧЕВ - ШАМБАЛА
ПОД ИГОТО /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ИВАН ВАЗОВ - ХЕРМЕС
ИСТОРИИТЕ НА ЕДНА НОМАДКА - РИТА ГЕЛМАН - ХЕРМЕС
ВЛАДЕТЕЛИТЕ НА БЪЛГАРИЯ. ОТ ЛЕГЕНДИТЕ ДО XX век - П. ПАВЛОВ, Д. МОМЧИЛОВ, С. ДАМЯНОВ - СИЕЛА
Библиография
1. "Древната египетска медицина" - д-р Л. Бабинов
Коментари към Роля на Лейд и Медико-маьосническия папирус от Будапеща в разбирането на староегипетското лечебно изкуство