Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Синтезиране на витамин D в началото на 20 век

Синтезиране на витамин D в началото на 20 век

от 12 май 2016г., обновено на 27 юли 2018г.
Синтезиране на витамин D в началото на 20 век - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1922г.

Преди началото на ХХ век учените не били в състояние да кажат със сигурност каква следва да е оптималната хранителната диета, за да се поддържа доброто здраве, растежът, развитието и размножаването при висшите животни. Едва след откритието на витамин А (от Маккълам и Дейвис през 1913 г.) било поставено началото на "ерата" на хранителните добавки, която "внесла светлина" по отношение на тези неясноти. Няколко години по-късно търсенето на лечение срещу рахита и появата на витамин D се превърнали във впечатляващ пример за това как една хранителна добавка може да се превърне в надеждно средство, чиято употреба подобрява качеството на живот в обществото.


Разказът за появата на витамин D в историята на медицината започва с името на сър Едуард Мелънби от Великобритания. Той бил сред медиците, които изразили многократно загрижеността и притеснението си, тъй като в началото на 20 век на Острова се наблюдавала изключително висока заболеваемост от рахит, като болестта се срещала най-често в Шотландия. Вероятно не е случаен фактът, че рахитът започнал да бъде наричан "английското заболяване".


И така, сър Мелънби, повлиян от работата на своя колега д-р Маккълам, предположил, че рахитът вероятно се причинява вследствие на недоимъчно хранене. За да провери предположението си, той находчиво решил да използва за изследване основните хранителни продукти, консумирани най-често от шотландците (които са имали и най-висока заболеваемост от рахит).


И така, през 1919 година д-р Мелънби започнал своя експеримент. Медикът хранил с овесени ядки опитни кучета, които живеели в затворени помещения, далеч от слънчева светлина. Животните бързо развили симптоми, идентични на тези на рахит при хората. Лекарят третирал болните кучета с рибено масло. Мелънби успял да излекува заболяването на опитните животни, доказвайки че рибеното масло от черен дроб на треска (и витамин А в него) може да предотврати появата на рахит.

В този период колегата на сър Мелънби, д-р Маккълам напуснал работа в Уисконсин и се преместил в университета „Джон Хопкинс”. На новото си работно място (през 1922 година) медикът решил да провери и да се убеди лично дали витамин А е ключът към лечението на рахит.

Така започнал експериментът на д-р Маккълам. За целта медикът обогатил с кислород (аерирал) рибено масло от черен дроб на треска. При този опит витамин А в маслото лесно се разрушавал. Впоследствие станало ясно, че този препарат, получен от лекаря, вече не е в състояние да лекува заболяването ксерофталмия и недостига на витамин А. Въпреки това, новополучената субстанция се представила изключително добре при лечението на симптомите на рахита. Маккълам предположил правилно, че съединението, което лекува рахит, е нов витамин, който нарекъл витамин D. Така, през 1922 година се "родил" Слънчевият витамин, предпазващ от рахит децата по света.  

По това време медик от Виена, на име д-р Хулдшински, съвместно с английски учени, направили друго ключово откритие, важно за лечението на рахит. Те стигнали до извода, че децата, засегнати от това коварно заболяване, биха могли да се излекуват чрез излагане на слънце през лятото или чрез облъчване с изкуствена UV светлина. Впоследствие тази теза била подкрепена и потвърдено от лекарите Хес и Ънджър, които също са излекували немалко деца от рахит посредством излагане на слънчева светлина.


Добрите новини привлекли вниманието на друг уважаван медик - професор Хари Стийнбък, който работил в университета в Уисконсин. Заинтересован от откритието на своите колеги, ученият решил да проведе опит с кози. Професор Стийнбък получил доста любопитни данни от изследването си. При тестването на опитните животни станало ясно, че козите, прекарали цяло лято, изложени на полезното действие на слънчевата светлина, имали добър баланс на калций. Когато домашните животни прекарали цяла зима затворени, без ползотворното действие на слънчевата светлина, нивото им на калций спаднало значително.


Този факт помогнал на професора да стигне до заключението, че слънчевите лъчи влияят върху задържането на калций в организма. След като вече разполагал с обнадеждаващите данни, професор Стийнбък решил да подложи тезата си на последна проверка с друг тип бозайници, а именно – плъхове. Лекарят започнал да облъчва опитните гризачи, както и тяхната храна и въздух в клетките им с UV светлина. Доктор Стиймбък открил, че облъчването не само на пухкавите животинки, но и на храната им, лекува и действа превантивно на рахита. Ученият констатирал, че това явление трябва да е свързано с действието на определена несапунообразуваща липидна фракция. Медикът стигнал до извода, че неактивните липиди в храната и кожата на плъховете може да бъдат активирани под действието на UV светлина, като в резултат на тази реакция се получавала специфична субстанция, която действа антирахитно. Професор Стийнбък патентовал този процес, а с този си патент той привлякъл индустрията, която била готова да използва това откритие, за да се елиминира рахита като основен медицински проблем. Малко по-късно станало ясно, че тази лечебна субстанция, която може да се синтезира от кожата, е "слънчевият" витамин D.

Така калциферолът бил "роден" и започнал "мисията си" да спасява детски животи и да поддържа доброто здраве на човечеството. 

Статията е част от историята на:

  • История на витамините
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ОРГАНИЧЕН ВИТАМИН D капсули 400 IU * 60 VIRIDIAN
38.10лв.

ОРГАНИЧЕН ВИТАМИН D капсули 400 IU * 60 VIRIDIAN

ВАРИТЕКС ДЕТСКИ КОРСЕТ ПРИ РАХИТ модел 188
69.90лв.

ВАРИТЕКС ДЕТСКИ КОРСЕТ ПРИ РАХИТ модел 188

БИОХЕРБА РЕЙШИ ЕКСТРАКТ + ВИТАМИН D капсули * 100
21.10лв.

БИОХЕРБА РЕЙШИ ЕКСТРАКТ + ВИТАМИН D капсули * 100

ПРОЕНЗИ ДУО КОЛАГЕН 11 000 флакон * 30 ВАЛМАРК
94.70лв.

ПРОЕНЗИ ДУО КОЛАГЕН 11 000 флакон * 30 ВАЛМАРК

Нов
ЕФИМЕ АФРОДИТА - КОСА, КОЖА И НОКТИ капсули * 60
27.60лв. 23.46лв.

ЕФИМЕ АФРОДИТА - КОСА, КОЖА И НОКТИ капсули * 60

Нов ПРОМО
ЦЕНТРУМ A-Z ЖЕНИ таблетки * 30
36.20лв. 32.99лв.

ЦЕНТРУМ A-Z ЖЕНИ таблетки * 30

ПРОМО

Библиография

1. http://www.nature.com/bonekeyreports/2014/140108/bonekey2013213/full/bonekey2013213.html

Коментари към Синтезиране на витамин D в началото на 20 век

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Синтезиране на витамин D в началото на 20 век
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 15:51
    Коментирайте "Синтезиране на витамин D в началото на 20 век"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Рахит
  • Напълнява ли се от витамин Д?
  • Пирей
  • Витамин D добавка - симптоми при недостиг, ползи, дозировка
  • Изследване на витамин Д
  • Какво означава латентен дефицит на витамин Д?
  • Витамин D (Калциферол) – хранителни източници, дневна необходимост и роля за организма
  • Физиологично значение на витамин D
  • E20 Хипопаратиреоидизъм
  • Витаминни добавки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Витамин PP /витамин B3, ниацинамид, никонамид/ чист 99 % на прах.

преди 712 дни, 2 часа и 49 мин.

пролактин 700 при горна 324 и недостиг на Витамин Д и странни симптоми

преди 1387 дни, 19 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 3 часа и 55 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 18 часа и 56 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 19 часа и 7 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 19 часа и 14 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival