Влечугите и земноводните като средство за лечение през вековете
От хилядолетия насам хората са използвали и разчитали на лекарствени продукти, извлечени от естествени източници. Фармакопеите (книга, съдържаща вещества и препарати за хуманната медицина, както и указания за идентификация на медицински съставки) на различните народи и страни включват изключително много примери на лекарства, направени от билки, листа, корени, животни, минерални вещества и други природни материали. Това се отнася както за традиционната медицина с по-видните си представители като китайската и аюрведа, така и за останалите съвременни медицински системи. Съставките и веществата, извлечени от растения и животни, се прилагат широко и в народната медицина, и все повече в днешните фармацевтични продукти и билкови препарати.
Използване на влечуги и земноводни с терапевтични цели през вековете
Земноводните и влечугите (херпетофауна) са едни от най-честите източници на продукти като яйца, месо, кръв, кожа, черупки, кости, секрети и други части, които намират приложение в медицината векове наред. Особено влечугите са по-предпочитани от древните лечители и са по-тясно свързани с историята на медицината.
Ли Шижен, учен и фармаколог от китайската династия Мин, съществувала от 1368 до 1644 г. сл. Хр., описва в своя труд "Compendium of Materia Medica" при какви заболявания и състояния да се ползват лекове, направени от влечуги. В други стари китайски книги се споменава какви терапевтични свойства имат змиите и конкретни техни органи при лечението на хемиплегия, ревматизъм, полиомиелит или невралгия.
Друг източник на съвети и рецепти са средновековните ръкописи, изследвани от азербайджанския учен Фарид Алакбарли (Alakbarli), в които общо 12 вида влечуги са представени със своите терапевтични свойства и медицински употреби. Описани са кавказката агама (Agama caucasica) и левантинската усойница (Vipera lebetina), които са характерни за Азербайджан, средиземноморската костенурка (Testudo graeca), мавританският гекон (Tarentola mauritanica). Чрез тези животни успешно се лекували редица заболявания, включително проказа и импотентност. Към видовете, които били използвани за терапевтични цели, били и варанът, крокодилът и хамелеонът.
От древни времена за лечение се използват и земноводните. Явно жабите се оказват с най-лечебни свойства, защото били "предписвани" за най-разнообразни заболявания и състояния. Отварата от земноводното служела като афродизиак и контрацептив едновременно, предотвратявала безплодие и сексуално безсилие. Древните лечители препоръчвали със смлени жабешки главички да се преборва треската, а супата, приготвена от 9 жаби, да се яде срещу магарешка кашлица. Страдащите от сърдечни проблеми можели да разчитат болежките им да минат като консумират смлени жабешки кожи.
Алакбарли уточнява, че земноводните много по-малко се използвали с лечебни цели в сравнение с влечугите. Най-популярните видове, присъстващи в средновековните ръкописи, били жабата с нейните разновидности крастава и дървесна и саламандрите.
Крокодилите, гущерите, костенурките, змиите и други земноводни са известни на хората като отлични източници на протеини, а приготвянето на месото им често се преплита с медицински или културни вярвания. Не е рядко срещано явление и смесването на възгледите за терапевтичните свойства на тези животни с убежденията, че те имат магически сили. Части от тях служели както за приготвянето на лекарства, така и за изработването на талисмани, амулети и други магическо-религиозни предмети.
Вярвания за магическите способности на херпетофауната
Освен използването на материали и части от влечугите и земноводните, животните влизали в употреба и когато служели като приемник при магическо пренасяне на болести. Различни култури вярвали и вярват, че докосването до животното или поставянето му до болното място е достатъчно, за да премине заболяването от пациента в земноводното.
В Онтарио съществува вярване, че страдащите от гуша могат да оздравеят само като допрат до мястото жива жаба. Част от излекуването е и заравянето на животното с главата надолу в земята, докато то се разпадне.
В САЩ поверието гласи, че можеш да се излекуваш от ревматизъм, ако жива жаба се върже отзад на гърба - болката преминава от човека към животното.
В Североизточна Бразилия има традиция да се отглежда червенопетниста костенурка като домашен любимец, защото се счита, че тя не позволява никой от домакинството да заболее от астма.
Гърците и римляните почитали змиите, дори влечугото е отличителният символ на бога на медицината.
Знае се например, че отровите на влечугите представляват сложни смеси от биоактивни молекули. Специално отровата на змиите от семействата Elapidae (Аспидови, към които спадат кралската кобра и черната мамба) и Viperidae (отровници, към които принадлежат усойницата и пепелянката) притежава аналгетични вещества. Те имат свойството да обезболяват, като силата от ефекта им е много по-голяма от тази на морфина и се прилагат при лечението на болни от рак в терминален стадий. |
В света се използват повече от 300 вида влечуги и земноводни в традиционните медицини на различни народи. Това е показател за голямата роля, която има херпетофауната както в живота на обикновените хора, така и за съвременните медицински практики. Но широко разпространената употреба особено в някои части на света на влечуги и земноводни за лечебни цели носи след себе си други проблеми. Едни от тях са рисковете, свързани с използването на продукти от тези животни. Опасността идва от поемането на плероцеркоиди (рибна тения). От друга страна научно са доказани някои техни химически съставки и фармакологични действия, но са нужни много повече изследвания, за да се разбере за полезността на биологичните лекарства, в които се използват животински съставки. Третият проблем е резултатът от масовото търсене и използване на продукти от влечуги и земноводни за медицински, културни, религиозни или други цели. А той е преминаването на някои видове в графа застрашени или изчезващи.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕКОДОМ НАТУРАЛНА БАРИЕРА СРЕЩУ НАШЕСТВИЕ НА ЗМИИ И ВЛЕЧУГИ 750 г
ЕКОДОМ НАТУРАЛНА БАРИЕРА СРЕЩУ НАШЕСТВИЕ НА ЗМИИ И ВЛЕЧУГИ 1000 мл
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕНА ИГРАЧКА ЗА ДЪРПАНЕ - ЖАБА 13205
ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ ПО ХОМЕОПАТИЯ ЗА ВСЕКИ - Д-Р ДАНИЕЛ БЕРТИЕ - ИЗТОК - ЗАПАД
СКЪПОЦЕННИ КАМЪНИ ТЕХНИКИ ЗА МЕДИТАЦИЯ И ЛЕЧЕНИЕ
ПЪЛНА РЕМИСИЯ. КАК ДА ПОБЕДИМ РАКА НАПУК НА ВСИЧКО - Д-Р КЕЛИ ТЪРНЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечение на синузит
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лечение при панкреатит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Лечение при краста
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лечение при пиелонефрит
Коментари към Влечугите и земноводните като средство за лечение през вековете