Създаване на Катедрата по педиатрия в Пловдив
От 1946г.
Към края на първата половина на 20-ти век и в началото на втората в страната ни постепенно започнали да се формират различни учебни институции за подготовка на специалисти в областта на детските болести.
Една от тези образователни организации била именно Катедрата по педиатрия в Пловдив. Тя стартирала своята дейност още през далечната 1946 година, в ролята на своеобразен приемник на детското отделение в Първостепенната държавна болница, съществуваща още от 1931-ва. Към разглеждания период, въпросното отделение разполагало с общо шейсет легла, двадесет от които - кърмачески. Професор Богоя Юруков бил назначен за пръв директор на Катедрата, а доктор Иван Андреев бил избран за главен клиничен асистент. Към средата на века, броят на леглата се увеличил двойно, в резултат на разкриване на ново кърмаческо отделение, както и на активни ремонтни дейности.
През 1947-ма, след защитата на докторската си дисертация, Андреев станал доцент, по-късно – професор, а до 1964 година той успешно ръководил Катедрата. Под негова егида били инициирани важни проучвания и били отпечатани немалко съществени научни публикации, свързани най-вече с проявленията и лечението на инфекциозните състояния при малчуганите. Десетилетие след оттеглянето на д-р Андреев, управлението на пловдивското учебно звено попаднало в ръцете на още един изявен специалист – проф. Иван Вапцаров. На практика, Вапцаров и Андреев били експертите, допринесли най-много за развитието на педиатричната област в Града на тепетата. Няколко важни педиатрични направления, между които детската алергология и имунология, получили възможност да се развият и усъвършенстват, благодарение на техните усилия. Любопитното е, че проф. Андреев имал големи заслуги в разбирането на здравословно състояние, наречено "скарлатинозно сърце", както и в описването на първата епидемия от хепатит от 1941-ва.
В периода от 1975 година до 1986 година Катедрата била управлявана от професор Христо Михов, който по отношение на кариерната си насоченост, проявявал сериозен интерес най-вече върху практическата педиатрия. След 1999-та към образователната институция бил присъединен Медикогенетиният консултативен център, а през 2000 година тя била прекръстена на Катедра по педиатрия и медицинска генетика.
Катедрата безспорно има дълги традиции и голям принос в развитието на педиатрията у нас.
Снимка: everystockphoto.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЕДИАТРИЧЕН СТЕТОСКОП SPENCER
НовТОЗИ ШАРЕН ПЛОВДИВ - ГЕОРГИ РАЙЧЕВСКИ - ХЕРМЕС
НовЗАПОМНЕТЕ ПЛОВДИВ - ЕВГЕНИЙ ТОДОРОВ - ХЕРМЕС
МОЯТ ПЛОВДИВ - ДИМИТЪР ПАМПУЛОВ - ХЕРМЕС
ПЛОВДИВ ПО СЛЕДИТЕ НА ОТМИНАЛОТО - ВЛАДИМИР БАЛЧЕВ - ХЕРМЕС
ФИЛИПОПОЛ (ЛУКСОЗЕН АЛБУМ) - БЪЛГАРСКИ ЕЗИК - ЕЛЕНА КЕСЯКОВА, ДИМИТЪР РАЙЧЕВ - ХЕРМЕС
Библиография
"История на медицинските науки в България", София, 2013 г., Академично издателство "Проф. Марин Дринов".
СТАТИЯТА е свързана към
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Д-р Иван Янков
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Домашно лечение на хрема при деца
- МБАЛ Медицински комплекс "Свети Иван Рилски" ЕООД, гр. Пловдив
- Как да се справим с повръщането при бебета и деца
- Болки на растежа при деца - какво представляват и как да ги облекчим у дома
- д-р Павлина Крумова Бинева
- д-р Валентина Пенева Рачева
Коментари към Създаване на Катедрата по педиатрия в Пловдив