Създаване на Специализираната болница за активно лечение по онкология в София
От 1958г.
Специализираната българска болнична институция за активно лечение по онкология може да се похвали с половинвековна история. Тя е от изключително значение за новосформираната през 1951 година национална система за онкологично здравеопазване в нашата държава.
Ранни опити за формирането на първите специализирани онкологични заведения в България са направени още в първите две десетилетия на 20 век и са свързани с новоизграждащата се радиологична и лъчетерапевтична школа (формирана чрез усилията на д-р П. Пенчев и д-р Т. Хаджиева, 1958 г.). Като начална година за старта на комплексното и системно лечение на злокачествените туморни заболявания в страната ни се приема 1937 година. Именно тогава отваря врати Противораковият център, който е част от структурата на вече функциониращия Рентгенов институт в Александровска болница, ръководен от професор Андрей Сахатчиев.
Друга важна крачка е изграждането през 1951 година на онкорадиологична мрежа, част от структурата на ИСУЛ - Научноизследователски онкологичен институт (НИОИ), създаден благодарение на усилията на рентгенолози и радиолози. Първият директор на института именитият български учен-радиолог проф. Гоце Тенчев. Той е създател на ИСУЛ, а след това единодушно е избран за ректор. Още едно съществено събитие е обединението на НИОИ със Софийски градски и Софийски окръжен онкодиспансер, създадени съответно през 1952 и 1957 година. Главно участие в тази промяна има професор Веселин Михайлов (радиолог по специалност). След 1939 година медикът ръководи работата в Противораковия център, а след 1957 г. професорът започва работа като директор на института. Чрез Протокол № 19 от заседанието на Министерски съвет от 30 май 1958 г. на НИОИ безплатно е предоставена сградата и прилежащата към нея земя на Централната младежка школа "Георги Димитров" в софийския квартал "Дървеница". В Този период институтът е под опеката на Министерството на народното здраве и социалните грижи. През 1972 г. НИОИ става част от структурата на Медицинска академия (създадената тогава от академик Атанас Малеев). През 1987 г. името на института е променено на Национален онкологичен център (НОЦ). При закриването на МА през 1992 г. НОЦ отново става притежание на Министерството на здравеопазването (МЗ), а от 2000 г, съгласно разпоредбата на Закона за лечебните заведения и Търговския закон, центърът получава името Специализирана болница за активно лечение по онкология - ЕАД (СБАЛО). На практика, институцията е търговско дружество с едноличен собственик - M3. С това си наименование и статут лечебното заведение функционира и към днешна дата.
По статията работи: Виктория Милова
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА
РОВАТЕН капсули * 30
АМИГОС АМИГДАЛИН B17 капсули 100 мг * 60 DR. GREEN
Библиография
История на медицинските науки в България, изд. "Марин Дринов", 2013 година
Снимка: www.ottawainnercityministries.ca
СТАТИЯТА е свързана към
- Биопсия на гърда
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Д-р Денислав Исидоров Белинов, д.м.
- Биопсия на лимфни възли
- CA 19-9 туморен маркер
- Самоизследване на гърдата
- Минералната вата може да предизвика рак
- Д-р Нина Хаясетдинова
- КП № 253 ПАЛИАТИВНИ ГРИЖИ ЗА БОЛНИ С ОНКОЛОГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
Коментари към Създаване на Специализираната болница за активно лечение по онкология в София