Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Създаване на технология на генното инженерство

Създаване на технология на генното инженерство

от 29 апр 2014г., обновено на 26 апр 2018г.
Създаване на технология на генното инженерство - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1973г.

Първоначалните експерименти, касаещи генното инженерство единствено показват, че е възможно да се осъществяват генни рекомбинации ин витро и че продуктът на рекомбинацията може да се накара да проникне както в бактериална клетка, така и в клетка на жив организъм. За да станат обаче тези резултати приложими за изучаване на гени на висши организми, било необходима да се разработи съвкупност от методи за изолиране на гените.

Изпробвани са два взаимно допълващи се подхода: първият се състои в повторното доказване на връзката на белтъците с гените. За тази цел трябвало да бъдат избрани клетки или органи , в които даден белтък синтезира много активно. Такъв е случаят с клетките - предшественици на червените кръвни телца, които синтезират големи количества хемоглобин. Именно тази система избира групата на Том Маниатис от Харвардския университет.

В гореспоменатите клетки има голям брой матрични РНК, кодиращи хемоглобина, които представляват значителна част от общия брой на матричните РНК-молекули: те могат много лесно да бъдат пречистени, да бъдат копирани ин витро от обратната транскриптаза в ДНК, наречена комплементарна, и после да бъдат включени в плазмид или във фаг и да се амплифицират в бактериите.

В този подход има един двоен недостатък. От една страна, така получените гени не са функционирали, тъй като не притежават нормални регулаторни гени не са функционални, тъй като не притежават нормални регулаторни сигнали и по-специално ДНК-последователностите, наричани промотори, разположени преди гена, които позволяват на РНК-полимеразата и копието да разпознаят гена в матричната РНК. От друга страна, тази процедура е приложима само за изолирането на гени, кодиращи белтъци представени в големи количества.

Методът, известен като клониране, е развит от групата на Дейвид Хогнес, работеща върху винената мушица Дрозофила. Те се опитват да изолират гените, за които от предишни генетични анализи се е знаело, че играят важна роля за развитието на дрозофилата, но белтъчния им продукт бил недостатъчен и слабопознат, даже по-точно - непознат. При този метод геномът се фрагментира случайно или се накъсва от рестрикционни ензими, а фрагментите се интегрират в плазмиди или фаги, които след това се интегрират в бактерии. Такава бактериална популация се нарича геномна "банка" или "библиотека".

Банките или библиотеките са полезни само ако е възможно, изхождайки от тях, да се изолира бактерия или бактерии, които са интегрирали плазмид или фаг, съдържащ гена, или изследваната комплементарна ДНК.

Крайъгълният камък в основата на генното инженерство е рекомбинацията ин витро на ДНК-молекулите. Без никакво съмнение вторият основен камък е техниката на клонирането. Но генното инженерство не би постигнало такова развитие, ако съвкупността от нови методи или усъвършенстването на експериментите.

Този напредък  е плод на работата на различни изследователски групи. Обединяването им превръща  генното инженерство в ефикасна технология.

С развитието  на изследванията върху човешкия геном се създават новите методи на клониране, на картиране и отделяне на ДНК-фрагменти с голям размер.

Първият етап от всяко изследване по генно инженерство е изолирането и амплифицирането на гените или на пречистените фрагменти на ДНК. След като веднъж този етап е осъществен, на изследователя му остава да опише така очистената ДНК-молекула и да състави, физическа карта с рестрикционните ензими, но най-вече да определи реда на тези нуклеотиди, тяхната "последователност". Последната операция става лесна след едновременното създаване през 1977 на две конкурентни техники на секвестиране - тази на американците А. Максим и У. Гилбърт от една страна, и на англичанина Фредерик Сенджър, от друга.

След като един ген на висш организъм е пречистен, характеризиран и евентуално модифициран ин витро, той трябва да бъде отново интегриран в клетките, в които произхожда, за да се изучат неговите експресия и функция. Още от шейсетте години експериментите са показали, че ДНК може да прониква в еукариотните клетки.

При все това ефикасността на преноса, както и устойчивостта на инкорпорираната ДНК, са  незначителни. Използването на животински вирус като вектор е потенциално опасно, тъй като обикновено избраните  вируси са обикновено са онкогени, а освен това ограничават размера на ДНК-фрагментите, които са манипулируеми.

През 1973 ф. Греъм и А. Ван дер Ерб създават нов метод, който подобрява проникването на ДНК. През 1979 година е описана процедура на трансфекция със селекционен ген, позволяващ изолирането на клетки, които са интегрирали екзогенна ДНК. Този експеримент отваря пътя за получаване на клетъчни потомства, устойчиви спрямо модифицирана генетична наследственост. Това е фундаментален за генното инженерство метод.

През 1982 година се появява трудът, изготвен след провеждането на опит в лабораторията Колд Спринг Харбър. Озаглавен е Молекулно клониране, лабораторен наръчник. В него по достъпен начин е описан и стандартизиран начина за прилагане на методите на генното инженерство и с това отбелязва първата фаза на постиженията в тази насока.  

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КОДЕКС 632 - ЖОЗЕ САНТУШ - ХЕРМЕС
19.95лв.

КОДЕКС 632 - ЖОЗЕ САНТУШ - ХЕРМЕС

КЛЮЧЪТ НА СОЛОМОН - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
21.95лв.

КЛЮЧЪТ НА СОЛОМОН - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС

СИСТЕМНО ПРОГРАМИРАНЕ UNIX - ЛИЛЯН НИКОЛОВ - СИЕЛА
15.00лв.

СИСТЕМНО ПРОГРАМИРАНЕ UNIX - ЛИЛЯН НИКОЛОВ - СИЕЛА

ДИГИТАЛНИ ИСТОРИИ - ГЕОРГИ КАРАМАНЕВ - СИЕЛА
20.00лв.

ДИГИТАЛНИ ИСТОРИИ - ГЕОРГИ КАРАМАНЕВ - СИЕЛА

Библиография

Мишел Моранж, "История на молекулярната биология"

Коментари към Създаване на технология на генното инженерство

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Създаване на технология на генното инженерство
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 04:13
    Коментирайте "Създаване на технология на генното инженерство"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Стартира първият проект за създаване на синтетична човешка ДНК
  • Полевата терапия може да лекува нелечими заболявания чрез кичур коса
  • Незабелязан седем десетилетия механизъм съхранява информация в ДНК
  • Генетични изследвания
  • КП № 206 КРАНИОТОМИИ, НЕИНДИЦИРАНИ ОТ ТРАВМА, ЧРЕЗ СЪВРЕМЕННИ ТЕХНОЛОГИИИ (НЕВРОНАВИГАЦИЯ, НЕВРОЕНДОСКОПИЯ И ИНТРАОПЕРАТИВЕН УЛТРАЗВУК)
  • 10 неща, открити още от древен Египет (2 част)
  • Наследствена болест ли е шизофренията?
  • Вече има технология за премахване на нежелани татуировки само след четири процедури
  • Как може да изглежда вашето бъдещо дете според гените ви
  • Древна ДНК разкрива причината за по-голямата заболеваемост от множествена склероза в Европа
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 12 часа и 24 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 5 часа и 6 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 11 часа и 57 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 18 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 24 дни, 11 часа и 15 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 25 дни, 10 часа и 40 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 27 дни, 16 часа и 4 мин.

Парасейлинг - какво представлява? Опасен ли е?

преди 27 дни, 18 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival