Съхранение на лекарствените вещества в руските аптеки от 19 век
От 1938г.
В руските аптечни помещения, в които се обработвали пациентските рецепти, собствениците на аптеките имали възможност най-лесно да упражняват контрол над дейностите на служителите си. За устройството и външния вид и работният ред в аптеките от 19 век се получава най-подробна информация от музея на фармацията, основан през 1938 година в Москва.
Любопитно е да се открие в руските аптеки от миналото съхранението на медицинските материали за производството на лекарства се извършвало в помещения, в които е имало специално изработени рафтове от дърво, стъкло, камък и порцелан. По тези рафтове било задължително присъствието на дървени щайги, кутии, както и ленени торбички.
Суровините, съдържащи етерични масла се съхранявали в стъклени буркани, поставени в херметически затворени тенекиени кутии. За растителните материали не било препоръчително да се съхраняват в прахообразна форма. Алкохолите и другите летливи течности се поставяли в стъклени буркани, запечатани със стъклени или коркови тапи. Тези тапи, ползвани за целите на фармацията се изработвали и от говежди пикочен мехур, хартия или два слоя обработена животинска кожа. Корковите тапи се импрегнирали с восък, мазнини или тебешир. За съхранението на пудрите и летливите вещества се ползвали стъклени буркани или чекмеджета, чиито дъна били лакирани и имали ламаринен обков.
Отровни лекарства са били държани в специално отделение, а ключът за него се съхранявал от собствениците на аптеките.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТАЙНИТЕ НА ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА - ЛОРЪНС РИЙС - СИЕЛА
КРАТКА ИСТОРИЯ НА РУСИЯ - МАРК ГАЛЕОТИ - СИЕЛА
ИЗМАМАТА САН СТЕФАНО - ИВО ИНДЖЕВ - СИЕЛА
ЛИКВИДИРАНЕТО НА РУСИЯ - НИКОЛАЙ СТАРИКОВ - ХЕРМЕС
ПОЛИТИКО - ИСТОРИЧЕСКИ ПОЛЕМИКИ - КАЛИН ЯНАКИЕВ - ХЕРМЕС
РЕЗАЧКА ЗА ТАБЛЕТКИ
Библиография
http://bibliofond.ru/view.aspx?id=513303
Коментари към Съхранение на лекарствените вещества в руските аптеки от 19 век