Според Иля Мечников добрата чревна флора забавя стареенето

От 1898г.
Огромен брой въпроси за старостта връхлитат Иля Мечников, когато през 1898 година го "нападат" поредните здравословни проблеми.
Получава бъбречна криза и по съвет на лекаря трябва да мине изцяло на диетичен хранителен режим и да отделя повече време за почивка. Ученият трудно приема препоръките на доктора, тъй като за него почивката е именно неговата работа.
Мечников тежко преживява смъртта на Луи Пастьор през 1895 година. Решен да продължи делото му и да разгадае процесите на стареене на организма, руският учен отново се залавя за работа. Имайки предвид своето състояние, Иля смята, че причината не само за собствените му здравословни проблеми, но и за остаряването като цяло, се дължи на хронично отравяне на организма от обменните продукти на чревните микроби, с които той е запознат добре в процеса на изследванията си.
Хипотеза на Иля Мечников за храните, забавящи процеса на стареене
Чрез задълбочени опити и анализи Мечников успява да докаже, че вредните токсини са индол, скатол и фенол. Той е на мнение, че ако успее да ги намали, ще успее да закрепи и организма си. Това може да стане чрез консумацията на храни, осигуряващи развитието на полезната чревна флора. В тази връзка обръща по-сериозно внимание на киселото мляко – продукт, който е известен още от дълбока древност със своите качества.
Разсъждавайки върху въпросите, отнасящи се до старостта, Мечников забелязва, че хората, населяващи Източна Европа, по-конкретно държавите на Балканите и Русия, доживяват до дълбока възраст. Разбира, че за тях е нещо нормално да посрещат своите 100-годишнини и в по-голямата си част са водили беден или скромен начин на живот. Мечников прави извода, че тайната на дълголетието е умереността в храната, пиенето и удоволствията, всекидневното движение, спокойната среда, ежедневното къпане с хладка вода и ранното ставане и лягане.
Към тези съвети ученият присъединява още едно условие - прочистването на организма от гнилостните процеси, които водят до стареене. Микробиомът на дебелото черво е в основата на теориите на Мечников, които гласят, че уврежданията на старостта се дължат на фагоцити, преобразувани от защитници срещу инфекции в унищожители на здрави тъкани от автотоксини, образували се от гнилостни бактерии, обитаващи дебелото черво. За учения дебелото черво представлява „закърняла помийна яма”, която работи като резервоар за отпадъчни вещества, в който микробите предизвикват ферментация и гниене, вредни за организма. Това производство според него се увеличава благодарение и на западния начин на хранене. Мечников е на мнение, че избягването на алкохола и на консумирането на тлъсти меса, както и неяденето на сурови и недобре сготвени продукти може да редуцира бактериалното производство на вредни алкалоиди в дебелото черво, които водят до преждевременна старост.
За да се потискат тези неблагоприятни процеси, Мечников препоръчва да се приемат дневни дози пробиотици под формата на кисело мляко. Но не какво да е кисело мляко, а такова, което съдържа чисти култури на българския бацил Lactobacillus bulgaricus. Самият учен редовно консумирал продукта с българска закваска и споделял, че бил много доволен от резултата.
Теория на Иля Мечников за ролята на чревната флора в процеса на стареенето
За кратък период от време ученият успява да възстанови значително своите сили и да се насочи по-конкретно към разгадаване на въпросите, свързани със стареенето на клетките. През 1901 година представя свой доклад, насочен основно към значението на микробите, намиращи се в дебелото черво. Според неговата теория именно микробите, намиращи се там, причиняват продължително и хронично отравяне на организма, което води и до неговото изтощаване. С това Иля Мечников стига до извода, че клетките трябва да бъдат стимулирани, за да възвърнат жизнеността си, както и да се въздейства на вредните микроби.
Иля Мечников: "Чревната флора е главната причина за краткия ни живот." |
Не е учудващо, че този признак на остаряване Мечников свързва с процеса фагоцитоза. След редица проведени от него опити, той успява да установи, че с напредване на годините кожните, мускулните и костните клетки дегенерират, с което стават лесна мишена за макрофагите. Борейки се с микробите, макрофагите "улавят" и здравите жизнени клетки, което всъщност води и до остаряването на организма.
Според Мечников остаряването е болестно състояние и ако вредната чревна флора бъде трансформирана в полезна, както и ако не се допуска въздействието на някои негативни фактори (алкохолизъм, инфекциозни болести и др.), водещи до допълнително изтощение на организма, то резултатите биха били невероятни.
Руският учен твърдо вярва и стои зад своите убеждения, че човек не бива да се задоволява с даденото му и ако има желание и воля, е в състояние да се бори с дисхармонията в своя организъм.
Статията е част от историята на:
- Вера Китова, "Иля Мечников"
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3859987/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЕЗ ВЪЗРАСТ - АНДРЮ СТИЙЛ - СИЕЛА
НОРЕВА AKM ДНЕВЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 40 мл
НовКАЛИВИТА ОКСИ КРИСТАЛ 50 мл
Безплатна доставка за България!НОРЕВА AKM НОЩЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 50 мл
НовДЕВА ОВЛАЖНЯВАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С Q10 50 мл
ДЕВА ДНЕВЕН ПОДХРАНВАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С Q10 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Бяло френско грозде, Касис
- Как да се справите с параноята и вещоманията при възрастните ви родители
- Стареене и психични проблеми в третата възраст
- Японски учени разработват ваксина срещу стареенето
- Защо е важно да имате положителна нагласа към стареенето
- Консумирайте 11 напитки, които забавят стареенето
- Част от стареещите "зомби" клетки имат защитна функция и подпомагат възстановяването на увредените тъкани
- В Москва учени се събраха на форума „Инвестиции в безсмъртие“, посветен на стареенето
- Подмладете кожата със серум от шипка, жожоба и лавандула
- В процеса на стареене прагът на болка при жените намалява
Коментари към Според Иля Мечников добрата чревна флора забавя стареенето