Употреба на прополиса в Европа от 1597 до 1928 година
От 1597г.
Арабите познавали лечебното действие на прополиса. Един от най-известните арабски медици – Авицена, пише в своите трудове за два различни вида восък: жълтеникав и черен восък, като последният най-вероятно е именно прополисът. Той казва: "Силната му миризма кара хората да кихат..." и "Има свойството да елиминира шиповете" на гръбнака. Пчелният клей, също така: "Почиства и просмуква в себе си нечистотиите от замърсените рани". Голяма част от писанията на медика са заимствани от европейската медицинска практика.
В Европа, пчелният клей се споменава в литературата, изследваща свойствата на растенията. Лечителите, живели в различни векове, също са направили немалко оценки на лечебното действие на проролиса и другите пчелни продукти. В известната книга на Джон Джерард от 1597 година, която се казва "История на растенията" и се счита за класическа, е писано за: "Смолиста, лепкава субстанция, извлечена от пъпките на тополи", която се използва за лечебни мехлеми.
Известната "Книга на Никълъс Кулпепър за билките" от 1653 посочва, че: "Субстанцията прополис е необикновено ефективна за "отнемането" повишената температура и възпаленията в много части на тялото и понижава температурата при възпалените рани".
Книгата на Грийн от 1824 година, носеща заглавието "Universal Herbal" описва растението "Populus nigra" (черна върба). Книгата твърди, че: "Младите листа са отлична съставка за направата на компреси за твърдите и болезнени отоци. Пъпките както на черната, така и на бялата топола ухаят изключително приятно през пролетта, а като се стиснат между пръстите, се усеща сладникавият аромат на смолистите вещества, напомнящи мириса на стираксова смола. Тинктура от тези пъпки се прилага за вътрешни язви и екскориации, твърди се, че може да излекува някои изменения на червата".
Въпреки че основната употреба на прополиса е медицинска, ароматното вещество се е използвало и като ценна съставка в лака за цигулки. Известни майстори като Страдивариус и Амати са приготвяли сами лака за своите произвдения на изкуството, като в него са влагали различно количество прополис.
В началото на 20-ти век особено популярна е била хипотезата, че пчелният клей е страничен продукт, който се отделя при разграждането пчелния прашец. През 1928 г. благодарение на задълбочени проучвания немският учен Рьош е потвърдил хипотезата на Плиний Стари, че прополисът произхожда от цветните и листните пъпки на растенията. Руският изследовател изследовател Поправко категорично
доказва и потвърждана тази теория. Той е извълршил сравнение на състава на смолите в пъпките и пчелния клей.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕВРОПА, ПАМЕТТА, ЦЪРКВАТА - КАЛИН ЯНАКИЕВ - ХЕРМЕС
ПОЛИТИКО - ИСТОРИЧЕСКИ ПОЛЕМИКИ - КАЛИН ЯНАКИЕВ - ХЕРМЕС
ШАМПОАН С ВИТАМИН F КРЯ - КРЯ (ПА - ПА) 200 мл
ТИТАНИЯ ЕДНОКРАТНА ПЯСЪЧНА ПИЛА 1042
КОРЕНИТЕ НА ОМРАЗАТА. МОЯТА ИСТИНА ЗА ИСЛЯМА - ОРИАНА ФАЛАЧИ - СИЕЛА
БИГДЖИГС ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ - КАРТА НА ЕВРОПА BJ048
Библиография
http://www.bee-hexagon.net/files/file/fileE/Health/PropolisBookReview.pdf
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечение на синузит
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Сребърна вода и клеева тинктура срещу хрема и запушен нос
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лечение при панкреатит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Лечение при краста
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
Коментари към Употреба на прополиса в Европа от 1597 до 1928 година