Франсис Крик и изследванията му в областта на генетиката: Нобелова награда, хипотеза за последователността и централната догма
От 1962г. до 2004г.
На заглавната снимка са предсатвени Крик, Уотсън и Улкинс, които си поделят Нобеловата награда за медицина през 1962 г.
Уилкинс е силно разочарован, че Крик и Уотсън изпреварват неговия екип и първи откриват структурата на ДНК. Поради тази причина той отказва написването на съвместна публикация. Двете лаборатории изпращат три отделни статии на научния журнал Nature – статията на Крик обсъжда модела на ДНК, който са създали, а статиите на Франклин и Гослинг и Стоукс и Уилсън описват дифракционната им работа.
В публикацията на Уотсън и Крик те цитират други учени като Чаргаф, Астбъри и Фърбърг. Те признават и помощта на Уилкинс, Франклин и Донахю. Въпреки това много хора в научните среди смятат, че приносът на екипа от Кингс колидж е трябвало да получи по-голямо внимание в статията им и, че самата Франклин би трябвало да е съавтор на публикацията.
По-късно Уилкинс отново се помирява с Уотсън и Крик, а Крик и Франклин стават добри приятели.
През 1962 г. Крик, Уотсън и Уилкинс си поделят нобеловата награда за медицина. Розалинд Франклин не е удостоена с отличието, тъй като умира през 1958 г., а то не се присъжда посмъртно.
Съвместната работа на Крик с Уотсън е върхът в кариерата на Крик – това е най-голямото биологично откритие на XX век.
Крик отказва предложеното му рицарско звание, защото не одобрява монархичната идея.
През 1958 г. Крик пише научна разработка на тема Синтезът на протеини, в която описва изключително важната си хипотеза за последователността. Той изказва предположението, че специфичната последователност от базите на А, Т, Ц и Г в ДНК е код за изграждането на специфичната последователност на аминокиселините в протеините.
Крик предсказва, че предстои да бъде намерен посредникът, който пренася информацията от ДНК към протеина. И наистина това се случва – учените скоро откриват транспортна РНК.
Крик също така предлага на вниманието в научните среди своята теория за Централната догма – твърдението, че информацията се предава само в една посока, от ДНК към протеина, не обратното или от протеин към протеин.
През 1961 г. Крик доказва своята хипотеза за последователността. Заедно със Сидни Бренър и Лесли Барнет той открива, че са нужни три бази в ДНК молекулата, за да бъде създаден кодът, нужен за добавяне на една аминокиселина към протеина: генетичният код е троен код.
Крик остава да работи в Кавендиш до 1976 г. На 60 години той се мести в Института Салк в Ла Йола, Калифорния. Там той изследва втората велика мистерия, която го вълнува през всичките тези години – съзнанието и мозъка.
През 2004 г. умира от рак на дебелото черво на 88 годишна възраст в Сан Диего, Калифорния.
по статията работи: Величка Мартинова
Библиография
източник: https://www.famousscientists.org/francis-crick/
снимка: slideshow.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Грегор Мендел – научно откритие и отражения от него
- Приносът на Грегор Мендел за обособяването на генетиката: Биографични данни
- Доц. д-р Мария Николаева Симеонова, д.м.
- Проф. д-р Катя Ковачева
- д-р Петя Ангелова Николова
- Великобритания разреши раждането на деца от един мъж и две жени
- Д-р Милена Петрова Стоянова
- Интелигентността на децата се наследява от майките
- д-р Бригита Иванова Радева-Станчева
- Склонността към изневяра се предава генетично
Коментари към Франсис Крик и изследванията му в областта на генетиката: Нобелова награда, хипотеза за последователността и централната догма