Чесънът, аспиринът и рибеното масло през 80-те години на 20 век и борбата им с образуването на съсиреци
От 1981г.
За да бъде изчислено точното време на кървене за определен пациент, на ръката му се правят два разреза. Всеки от тях е с дължина около 5 мм и дълбочина 1 мм. По този начин се възпрепятства евентуалното нараняване на по-големите кръвоносни съдове. На всеки трийсет секунди кръвта от двата разреза бива попивана с филтърна хартия, докато кървенето спре. Времето на кървене е периодът, нужен да спре кръвотечението — обикновено то е в рамките на две до десет минути.
Този тест определено има своите слаби страни, но въпреки критиките относно неговата точност, той е повсевместно признат метод за измерването на скоростта на кървенето.
Кръвните съсиреци пречат на нормалното циркулиране на кръвта и създават здравен риск за хората, затова борбата с образуването им е важна.
Различни са средствата, които се използват за профилактика на съсиреци. Предстои да разберем какви са били те през 80-те години на 20-ти век.
Чесънът, аспиринът и рибеното масло в борбата с образуването на съсиреци
Аспиринът като средство против образуване на кръвни съсиреци
От немалко години като средство за лечение на прекомерната активност на тромбоцитите при третирането на заболяванията на сърдечносъдовата система се прилагат малки дози аспирин. В резултат на тази терапия се повишава времето на кървене и се понижава слепващата способност на кръвните плочици. Именно това е начинът да се държи под контрол прекомерното образуване на съсиреци.
Аспириновата доза, прилагана най-често за повишаване времето на кървене, е 75 мг на ден. През 1981 година на конференция в Торонто професор Дж. Р. А. Мичъл изказва следното мнение: "Дневната доза, необходима за възпрепятстване слепването на тромбоцитите, е не повече от едно-единствено близване на таблетка аспирин."
Създава ли Аспиринът – лекарството на 20 век – проблеми?
Около 1% от пациентите, приемащи аспирин, за да контролират образуването на съсиреци, страдат от сериозни вътрешни кръвоизливи. Те са следствие на дразнещия ефект на медикамента. В такива случаи е задължително да бъде открит добър аспиринов заместител.
Странно или не, вероятността чесънът и рибеното масло да се окажат именно тези заместители е огромна. Освен това и двата продукта имат малко или почти никакви странични ефекти. Не вярвате? В следващите редове ще се постараем да ви убедим.
Рибеното масло и времето на кървене
През далечната 1990 година е проведена среща между медика д-р Редж Сейнър (автор на книгата "Чудото на чесъна" и група международни експерти. Целта им е да разискват ефекта, който рибата и рибеното масло оказват върху времето на кървене. Обсъждан е и въпросът какво би било възможното взаимодействие между тях и аспирина. Очевидно е, че и аспиринът, и рибеното масло удължават времето на кървене, така че ако се приемат едновременно може да се предизвика обилно кръвотечение.
Редж Сейнър преглежда почти сто научни издания с публикувани резултати, които са му така нужни. Те са посветени на ефекта на рибата и рибеното масло върху времето на кървене. С едно-две изключения, медикът стига до извода, че времето определено нараства. Това пък го навежда на мисълта за ползотворното влияние върху тромбоцитите и следователно – до редуциране степента на риска от създаване на тромби.
Общото мнение на групата, от която е част и д-р Сейнър, е на мнение, че аспиринът би могъл да се приема едновременно с рибено масло, без да има реална опасност от неприятни последици, стига втората хранителна добавка да не бъде в прекомерно голямо количество. Доза от два-три грама на ден Омега 3 мастни киселини (преобладаващи в студеноводните соленоводни риби) не причинява каквито и да е проблеми, когато се приема с ацетилсалицилова киселина.
Ефектът на чесъна в борбата с образуването на тромби
Доколкото е известно, все още не са правени никакви значими изследвания, касаещи сравнения на ефекта на чесъна с този на аспирина при предпазването от тромбообразуване. Въпреки това не са малко изследванията, според които серните чеснови съединения противодействат ефективно на слепващата възможност на тромбоцитите както при хората, така и при животните. Няма причини лечебният зеленчук да не се окаже също толкова ефикасен, колкото аспиринът, за изпълнението на тази роля, но освен това, той има предимство – доста по-безопасен е. Това е и причината д-р Сейнър горещо да препоръчва на своите пациенти редовно да консумират чесън (в прясно състояние или като капсули), както и рибено масло, за да се поддържат сърцето и кръвообращението в отлично състояние.
Статията е част от историята на:
Снимки: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФИШ ОЙЛ 3 ОМЕГА 3 + ВИТАМИН Е капсули * 60 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
НЕЙЧЪРС ЕЙД РИБЕНО МАСЛО капсули 1000 мг * 90
ЕКОТОНУС ОМЕГА 3 РИБЕНО МАСЛО АНШОА + ВИТАМИН Е капсули * 30
НАУ ФУДС ОМЕГА 3 дражета 1000 мг * 30
ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН СУПЕР ОМЕГА-3 (С ЛИГНАН ОТ СУСАМ И ЕКСТРАКТ ОТ МАСЛИНА) капсули * 240 01986
НовКРИЛ МАГ - ОМЕГА 3 + МАГНЕЗИЙ капсули * 30
Библиография
"Чудото на чесъна", Редж Сейнър
СТАТИЯТА е свързана към
- Домашно лечение на синузит с чесън и мед
- 10 причини да консумирате прясното мляко с чесън
- Гарнитура от задушени моркови с чесън, риган и лимон
- Как да излекувате гъбичките по ноктите за седмица с чесън
- Втривайте чесън в скалпа, за да удължите и сгъстите косата
- Масло от чесън - ползи и употреба
- Направете си домашен антивирусен оксимел с мощно действие против грип
- Тиква "спагети" с чесън, сирена и сметана
- Чесън - състав, полезни свойства и противопоказания
- 5 вреди от честото консумиране на чесън
Коментари към Чесънът, аспиринът и рибеното масло през 80-те години на 20 век и борбата им с образуването на съсиреци