Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Антибиотикът Терамицин – първият медикамент на Пфайзер

Антибиотикът "Терамицин" – първият медикамент на "Пфайзер"

от 12 яну 2017г., обновено на 16 авг 2024г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Антибиотикът "Терамицин" – първият медикамент на "Пфайзер" - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1949г.

"Терамицин" е търговското име на широкоспектърния тетрациклинов антибиотик окситетрациклин. Неговата задача е да спира разпространението на инфекцията, като не позволява на бактериите да произвеждат основни протеини, помагащи им да растат и да се размножават.

В средата на миналия век той се превръща в спасително средство срещу голямо разнообразие от бактерии. Окситетрациклинът се прилага за лечение на инфекции на дихателните и пикочните пътища, кожата, ушите, очите и гонорея. Използването му за такива цели доста е редуцирана през последните години поради големи увеличения на бактериалната резистентност към този клас лекарства.

Малко от историята на "Пфайзер"

Историческият период до 1944 г., разказващ за развитието на компания "Пфайзер" ("Pfizer"), може да се определи като изключително успешен, тъй като до края на 40-те години фирмата съумява да си извоюва имиджа на световен лидер, разработил собствено ноу-хау за производството на антибиотика пеницилин (посредством ферментационни процеси).

Ако трябва да бъдем искрени, ще трябва да прибегнем до цифрите – компанията извършва 90% от снабдяването с антибиотика на американските войски, сражавали се във Франция по време на т.нар. "D-Day" (десантът в Нормандия или Денят "Д" - нарицателно за военна операция през Втората световна война на Великобритания, САЩ и Канада срещу Третия райх). Благодарение на това си достижение компанията печели престижната награда "E Star" за високи достижения в областта на военното производство.

Освен това, до края на месец декември 1944 г. "Пфайзер" произвежда около 125 млрд. пеницилинови оксфордски единици (една оксфордска единица се равнява на 0.6 мкг кристална натриева сол на пеницилина), но след това фирмата е принудена да сподели публично собствените си производствени практики. Впоследствие останалите компании започват да произвеждат толкова много от животоспасяващия (по това време) антибиотик, че цените на лекарството от 20 долара падат до 20 цента за 100 000 оксфордски единици. Фактът, че медикаментът пеницилин, който спасява толкова много човешки животи през Втората световна война, никога не се продава под търговската марка на "Пфайзер".

Компанията прави своя истински пробив с производството на антибиотика стрептомицин, синтезиран чрез ферментация на култури, предоставени от директора на "Пфайзер" Селман Ваксман. Чрез този метод можели да се произвеждат 3,2 кг месечно от важния медикамент.

>>> Селман Ваксман и началото, което поставя в разработването на антибиотиците

Появата на "Терамицин"

По това време стартира и друга важна скринингова програма на дружеството, занимаваща се с изследването на почвени бактериални проби, които биха могли да се превърнат в източник на нови още по-силни антибиотици. През 1948 г. тази програма довежда до появата на емблематичен за историята на компанията нов антибиотичен клас – този на тетрациклините, получени за пръв път в лабораториите "Lederle".

прасета и лекарствоАктивната работа на учените на "Пфайзер" до края на 1950 г. подпомага изясняването на структурите на тетрациклините. Най-голям принос измежду тези учени има Робърт Б. Удуърд, който е възпитаник на Масачузетския и Харвардския университет. Химиците разработват структурата на окситетрациклина от бактерията Streptomyces rimosus, открита в почвената проба.

През това време изследователите на компанията правят още едно ключово за историческото развитие на дружеството откритие. Те попадат на почвената антибиотична проба "PA-76", от която извличат веществото терамицин (Terramycin). Този агент се оказва смъртоносен за 100 различни инфекциозни причинители. Така започва производството на новия антибиотик "Terramycin" на компания "Пфайзер".

Още през първата половина на 1950 г. антибиотикът получава разрешение за производство от Американската агенция по контрол на храните и лекарствата, а за останалите 6 месеца компанията натрупва печалби от около 60 млн. долара.  

След този категоричен успех ръководителите на "Пфайзер" взимат важно решение за професионалното развитие на дружеството. Президентът на компанията Джон Смит съветва своя приемник Джон Макийн (започнал е работа в дружеството през 1926 г., а след това се издига до главен изпълнителен директор), казвайки му: "Нека сами продаваме нашия "Терамицин", ако трябва ще навлезем и във фармацевтичния бизнес".

Налага се да бъде взето решение от изключителна важност, тъй като компанията трябвало да навлезе в нова рискова територия на развитие. Освен това, дружеството определено щяло да ядоса основните си клиенти на едро, които допреди това били единствените разпространители на всички негови продукти.

За щастие решението на директорите се оказва правилно и донася впечатляващ финансов успех. Продажбите на "Терамицин" -  първият фармацевтичен продукт с търговската марка на "Пфайзер", печели 45 млн. долара само за 2 години. Тази сума възлизала на 42% от общите приходи на компанията.

Появата на първото лекарство на американската компания може да се приеме за добър пример как би могъл да се отплати на смелите и предприемчиви хора добре премереният риск.

Статията е част от историята на:

  • История на антибиотиците
  • История на Пфайзер
Източник:

www.scs.illinois.edu- "A brief history of Pfizer central research"

4.0/5 2 оценки

Коментари към Антибиотикът "Терамицин" – първият медикамент на "Пфайзер"

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Виктория Новакова 
    на 13 November 2023 в 22:34
    Как да поръчам Терамицин маз?

СТАТИЯТА е свързана към

  • Амоксицилин
  • Лечение на синузит
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • Антибиотици
  • Лечение при гонорея
  • Еритромицин
  • Лечение при пиелонефрит
  • Лечение при мастит
  • Антибиотици по време на бременност
  • Хлорамфеникол
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кръв в храчките след третиране на пъпка в носа с антибиотик

преди 2323 дни, 14 часа и 26 мин.

Дозировка на антибиотик при дете - коя е по-правилната?

преди 3032 дни, 17 часа и 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 11 дни, 20 часа и 22 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 20 дни, 12 часа и 34 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 30 дни, 23 часа и 8 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 35 дни, 19 часа и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Откриха антибиотик, който предпазва от повтарящи се инфекции на пикочните пътища Откриха антибиотик, който предпазва от повтарящи се инфекции на пикочните пътища

Откриха антибиотик, който предпазва от повтарящи се инфекции на пикочните пътища

от 31 март 2025г. Прочети повече
Защо най-често приемаме антибиотици? Как ни ги изписват личните лекари? Защо най-често приемаме антибиотици? Как ни ги изписват личните лекари?

Защо най-често приемаме антибиотици? Как ни ги изписват личните лекари?

от 28 ное 2024г. Прочети повече
Армерия морска Армерия морска

Армерия морска

от 17 юни 2024г. Прочети повече
Как да се храним, докато приемаме антибиотици Как да се храним, докато приемаме антибиотици

Как да се храним, докато приемаме антибиотици

от 23 фев 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ СЪС САЛИЦИЛОВА КИСЕЛИНА 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival