Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало История на медицината Антон фон Щорк и приносът му за фармакологията

Антон фон Щорк и приносът му за фармакологията

От 1731г. до 1803г.

Антон фон Щорк и приносът му за фармакологията - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

В продължение на стотици години приготвянето на лекове и помади се практикува не от медици, а от селски знахари и билкарки. Причината за това е отношението на Църквата към „магическите отвари“, чието действие се смята за вещерство. Въпреки това основните познания на хората в областта на билкарството и народната медицина оцеляват през Тъмните векове и постепенно навлизат в научните среди през Новото време.

Антон фон Щорк се ражда именно в Епохата на научните открития. Той идва на бял свят през 1731-ва година в малко градче в немската област Швабия. Още в ранна детска възраст бъдещият академик губи и двамата си родители и заминава с брат си в град Виена, тогава столица на Хабсбургската монархия. Там децата са настанени в сиропиталище, където живеят до настъпване на пълнолетие.

Антон фон Щорк учи медицина във Виена под ръководството на Герард ван Свитен. След като през 1757-ма година взима своята диплома по медицина, решава да се насочи към академична кариера. Постепенно се сдобива с авторитет сред своите колеги от Виенския университет и първо става декан на Медицинския факултет, а след това и ректор на цялото учебно заведение.

Един от най-големите успехи на фон Щорк е лечението на австрийската императрица Мария Тереза, която благодарение на неговите грижи се възстановява след боледуване от едра шарка. Адекватните действия на медика му осигуряват позицията личен лекар на Нейно величество. Други негови известни пациенти са Херцозите Йозеф и Леополд, както и император Франц I Стефан.

Макар лечителските умения на Антон фон Щорк да му осигуряват слава сред съвременниците му, той остава в историята със своите трудове в областта на ботаниката. Още по време на престоя си във Виенския медицински институт, той се увлича по изучаването на свойствата на билките. Австрийският академик вярва, че дори отровните растения могат да бъдат използвани във фармакологията.

Затова медикът Експериментира с извлеци от бучиниш, черна попадийка, татул и есенен минзухар. Фон Щорк използва извлеците от тези растения в малки пропорции, като тества тяхното действие върху различни системи на човешкия организъм. За да избегне риска от неумишлено натравяне, той ползва своите иновативни лекарства първо върху животни, след това върху себе си и накрая върху своите пациенти.

Успехите на Антон фон Щорк в сферата на медицината и фармакологията му осигуряват международно признание. Той става почетен член на множество лекарски общества, академични кръгове и реномирани болници. Също така се ползва с благоразположението на европейските монарси и дори приема титлата „барон“, предложена му от Хабсбургската корона.

Трудовете на фон Щорк, писани основно на латински език, се превеждат на всички световни езици още през 18-ти век. Днес неговото дело се счита за основополагащо в областта на билколечението и фармакологията.

Редактор: Георги Динев

0.0/5 0 оценки

Библиография

Източник: www.geni.com

Снимки: wikimedia.org

Коментари към Антон фон Щорк и приносът му за фармакологията

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. www.framar.bg 
    на 12 December 2019 в 00:09
    Коментирайте "Антон фон Щорк и приносът му за фармакологията"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Бучиниш, Бардаран, Цвилуга, Дива мерудия
  • Връзката между сардоничната усмивка и евтаназията на стари хора

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Забранено ли е да се хранят бездомни кучета и котки?

преди 3 часа и 31 мин.

Защо и ние мъжете трябва да носим бодита?

преди 9 часа и 6 мин.

Купувате ли домашни мезета по интернет?

преди 11 часа и 44 мин.

Можете ли да ми препоръчате добър Ендокринолог в Бургас/областта?

преди 12 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Търся предложения за сос за постни сарми за Коледа

преди 12 часа и 50 мин.

Паста Хариса – полезна ли е за здравето? Може ли да се приготви в домашни условия?

преди 13 часа и 35 мин.

Днес е световен ден на човешките права. Спазват ли се те в България?

преди 1 дни, 8 часа и 4 мин.

Бюджет за коледни подаръци - колко смятате да похарчите тази година?

преди 1 дни, 12 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Успяхте ли да се ваксинирате през есента на 2019 година?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Бучиниш, Бардаран, Цвилуга, Дива мерудия

Бучиниш, Бардаран, Цвилуга, Дива мерудия

от 05 авг 2019г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах