Аптека на Янаки Златев от средата на 19 век
От 1850г.
Преди освобождението на страната ни от турско робство в старата ни столица e отворила врати аптеката на Янаки Златев, роден през 1806 г. в Търново. Тя е втората аптека за града. Янаки Златев е живял в Цариград и Атина (починал е през 1882 година). Неговият баща - Калчо Златев, е притежавал чохаджийска работилница, която е изгоряла през 1849 г. при пожар на Баждарлъка (известен квартал на възрожденско Търново).
В родното Търново Янаки Златев се върнал през далечната 1849 година, придружен от своя сродник д-р Mapгарит, известен медик в Атина, който за определен период е бил дори професор по медицина в Атинския университет. През 1854 г. във Велико Търново са квартирували френски войскови части. След тяхното заминаване Янаки Златев откупил техните аптечни средства, като в това начинание бил подпомогнат от д-р Маргарит, който отличното владеел френски език.
Така била създадена втората великотърновска аптека. Приготвянето на медикаментите в нея се осъществявало под зоркия поглед на д-р Маргарит, а рецептите за състава им принадлежали на Златев. Впоследствие Янаки Златев доставял лекарствените препарати чрез цариградски дрогерии посредством търговските кервани на хаджи Павло от Дряново. Под влияние на д-р Mapгарит Анастасий П. Петрович Гранитски е направил превод на съчинението на академик Николай Пирогов - "Практическа медицина" в три тома. Особено важен за историята на старобългарската фармация е третият от тях, тъй като той съдържал и фармакопея.
Любопитен факт е, че по тава време Янаки Златев е бил сред малкото "хекими" – християни, които имали достъп до турските хареми (за този факт свидетелства трудът на К. Николчев от 1929 година, който носи заглавието: "Материали по история на аптечното дело в България").
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ, ИЗ ЗАПИСКИ ПО БЪЛГАРСКИТЕ ВЪСТАНИЯ - ЗАХАРИЙ СТОЯНОВ - ХЕРМЕС
АНТИЧНИ ПАМЕТНИЦИ В НАРОДНИЯ МУЗЕЙ И ПАМЕТНИЦИ НА ТРАКИЙСКОТО ИЗКУСТВО - БОГДАН ФИЛОВ - ШАМБАЛА
КАМБАНАТА - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
НА ИЗТОК ОТ ЗАПАДА - МИРОСЛАВ ПЕНКОВ - СИЕЛА
СТАРОБЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО - БОГДАН ФИЛОВ - ШАМБАЛА
НОЩТА НА ДЕСЕТИ - ЙОРДАН ГАНЧОВСКИ - ХЕРМЕС
Библиография
1. Богомил Вачев "История на аптечното дело във великотърновския окръг"
СТАТИЯТА е свързана към
- Перорално приложение на медикаментите
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Защо хан Крум вдига наздравица с черепа на Никифор
- Какаово дърво
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Аптека "Блажев", гр. Шумен
- Аптека "Аква", гр. Тутракан
- Ива Николаева Стефанова
- Аптека "Витажен", Ветрен
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
Коментари към Аптека на Янаки Златев от средата на 19 век