Аптека "Хипократ" е единственият български музей на фармацията
От 1981г.
Аптека "Хипократ" в Пловдив е единственият у нас музей на фармацията в България. Той е открит през 1981-а по повод 1300-годишнината от основаването на България. Градът е избран неслучайно, защото в него до Освобождението е имало най-много аптеки - 6 от общо 32 в българските земи. Къщата в Стария град е била собственост на д-р Сотир Антониади, един от първите дипломирани лекари в Града на тепетата.
Музеят е действаща аптека от 1872 до 1947 година, а в близост навремето са работили и други фармацевти-възрожденци - д-р Иван Богоров, д-р Рашко Петров и д-р Стоян Чомаков. Днес обектът е една от атракциите на старата част на Пловдив и привлича много посетители.
Д-р Антониади завършва медицина във Виена, после работи като лекар в Париж, докато през 1872-а прави своя аптека в Пловдив. Оборудва я по европейски образец и я прави най-модерната в града. Лекарят се занимава и с обществена дейност, избран е за депутат първо в Областното събрание, а след Съединението и в Народното събрание в София.
През 1915-а Антониади продава аптеката си, тъй като се изселва в Гърция. Тя остава действаща до 1947-а, когато е национализирана. Доста време сградата е ползвана като общинско общежитие, в което са били настанявани наематели. Къщата е специално реставрирана преди да придобие настоящия си статут, запазвайки автентичността на оригиналната й фасада и интериор.
Богатствата на експозицията
В музея са показани интересни експонати от Възраждането и началото на миналия век, които разказват за историята на медицината и фармацията от онова време, когато лекарствата са били приготвяни от натурални билки, мазнини и минерали.
Сградата е построена в типичен възрожденски стил и е на два етажа. На първото ниво е търговската част и старата ахтарница (търговски обект, подобен на дрогерия), в която освен лекарства навремето са продавали и колониални стоки - захар, кафе, подправки и др.
На първия етаж е експозиция от експонати, свързани с фармацевтичната дейност - везни, кантари, хавани, апарат за дестилиране на вода, различни съдове за лекарства. Сред предметите най-голям е интересът към т. нар. "царска визерия", в която се приготвяли мехлеми за царската фамилия и метална каса от 1903 година.
На първото ниво са поставени позлатени бюстове на елинските божества, покровители на здравето - Асклепий и Хигия, както и на "бащата на медицината" Хипократ.
>>> Създаване на университетската специалност фармация в България
Вторият етаж е зает от библиотеката, в която се съхраняват документи, свързани с историята на фармацията, складът и т.нар. асистентско помещение. На това ниво са показани колби, епруветки, микроскопи и други лабораторни уреди. Демонстрирана е технологията за изливане на желатинови капсули, както и машина за изсичане на различни по размер таблетки.
В музея са представени и много оригинални дипломи на аптекари за завършена магистърска степен по фармация, издадени от университети в Австро-Унгария, Франция и други страни, фармакопеи от 19 и 20 век, издадени на различни езици - френски, немски, чешки и руски.
Сред ценната литература е и копие на "Лекарственик", отпечатан през 1846 година в Букурещ. Това е първият сборник с рецепти, написан на български език. Цялостната сбирка включва автентични предмети от стари аптеки, не само от Пловдив. В двора на музея се поддържа и билкова градина, а и днес в аптека "Хипократ" могат да се закупят лекарства.
Коментари към Аптека "Хипократ" е единственият български музей на фармацията