Безинтерфероновите лекарства, които напълно промениха терапията на хепатит С

От 2011г.
В последното десетилетие на ХХ век откриването на лекарството Рибавирин, прилагано в комбинация с интерферон-алфа, прави първия пробив в лечението на хепатит С. Тази терапия обаче има и доста недостатъци. При много от пациентите не е ефективна, продължава дълго, дава и доста странични ефекти, които се отразяват на здравословното състояние на лекуващите се.
Началото на иновативната терапия
През 2011 научните екипи откриват антивирусни препарати с пряко действие (DAA), които конкретно повлияват на причинителя – HCV. Телапревир и Боцепревир, заедно с няколко подобни лекарства, са одобрени от американската лекарствена агенция (FDA). Те въздействат директно върху HCV протеазата, ензимът, от който зависи репликацията на вируса. Първоначално тези фармацевтични препарати се съчетават с Рибавирин и други фармацевтични продукти. Резултатите от приложението им са обнадеждаващи, но и при тях отново има нежелани странични ефекти в част от случаите. При употребата им се разбира, че не е необходима комбинацията с интерферон. Другото предимство е, че фармацевтичният продукт повлиява добре различните генотипи на вируса, а приемането му е само перорално.
Включването на антивирусните препарати в реимбурсиращите програми
Нови анти-HCV лекарства са разработени в следващите години. През 2013-а в Щатите се появява антивирусният Софосбувир (Sovaldi). При него процентът на излекувалите се надхвърля 97%, а терапията е само 12 седмици. Водещ производител е Gilead Sciences, но се включват и още компании – френската Абви, индийска Harvoni и други. В много държави антивирусните препарати влизат в списъците за реимбурсация (България е сред страните, в които Здравната каса поема разходите за лечение на хепатит С с новите безинтерферонови медикаменти), въпреки че цената за един курс лечение е над 80 000 щатски долара. В други страни, поради финансови съображения, продължава да се използва старата интерферонова терапия.
Неправителствената организация Drugs for Neglected Diseases initiative (DNDi) подема кампания за производството на генерични лекарства и клиничното им изпитване. Това са на нови антивирусни препарати в борбата с хепатит С. По сключеното споразумение между египетския производител Pharco Pharmaceuticals и правителствата на Тайланд и Малайзия тестването на нов фармацевтичен продукт Равидасвир започва през 2016-а. Договорената цена на лечението е едва 300 долара. В първите два периода на изпитването резултатите са много обнадеждаващи.
Перспективите пред изследователските екипи
Споменатата терапия предизвиква истинска революция в лечението на хепатит С, което е хронично чернодробно заболяване, засягащо над 70 милиона от жителите на планетата, по данни на СЗО. Годишно от него умират над 400 000 души. Голяма част от засегнатите от инфекцията не подозират за този свой проблем. Десетки години болестта може да бъде безсимптомна, а в крайната си фаза води до тежка цироза и рак. Хепатит С е сочен и за основна причина за 80 на сто от извършваните чернодробни трансплантации. Учените категорично могат да твърдят, че лечението на споменатото заболяване е вече ефективно почти сто процента.
Новото предизвикателство към тях е откриването на ваксина за този вид хепатит, което е значително по-трудна задача, отколкото такава за хепатитите А и В, тъй като вирусът на С е много по-изменчив спрямо причинителите на споменатите две разновидности на заболяването.
снимка: www.flickr.com
Библиография
https://www.niddk.nih.gov/news/archive/2016/story-discovery-hepatitis-c-from-non-a-non-b-hepatitis-cure
СТАТИЯТА е свързана към
- Свят без хепатит С – реалност или мечта - факти и статистика за лечението у нас и по света
- Откритието на Рибавирина слага началото на успешната терапия на хепатит С
- Клинична патология на хепатит C
- Сдружение „ХепАктив“ призовава: Изследвайте се за хепатит В и С
- Д-р Апостол Георгиев: Не е редно администратор да ми казва как да лекувам - в решенията на Здравната каса няма медицинска логика
- Най-новите лекарства срещу „тихия убиец” хепатит С поевтиняват двойно
- Учени разработиха бърз тест за диагностика на вирусен хепатит тип С
- Евродепутатите обсъждат общовалидни мерки за целия ЕС срещу ХИВ, туберкулоза и хепатит С
- Пациент с хепатит С: Държавата ни отхвърля, а от това лечение зависи животът ни
- Свят без хепатит С: мисията възможна
Коментари към Безинтерфероновите лекарства, които напълно промениха терапията на хепатит С