Верижният трион и неговото приложение по време на раждане
От 1501г. до 1800г.
Едва ли на някого би му хрумнала мисълта, че верижният трион, използван в наши дни за отсичане на дървета, в миналото е служил за извършване на цезарово сечение при израждане. Е, оказва се, че е точно така.
Макар днес също да има трудно протичащи раждания, представете си какво е изпитвала жената преди появата на райския газ, практиката за дезинфекция и обезболяващия морфин. Със сигурност родилките са изпитвали нетърпима болка, а много от тях дори са губили живота си.
Първият архив за успешно цезарово сечение датира от самото начало на 16-и век и е извършено в Швейцария. Съпругът сам изражда жена си, като за целта разчита на инструментите, които използва в работата си като професионален кастратор на крави. Според документа, написан 82 години по-късно, чиято достоверност историците продължават да оспорват, майката и детето оцеляват, като отрочето доживява до 77-годишна възраст.
Първите цезарови сечения
Първият официален доклад за извършено цезарово сечение в САЩ, публикуван през 1830 г. в списание „Western Journal of Medical and Physical Sciences“, е още по-шокиращ.
Д-р Джон Л. Ричмънд разказва за едно от изражданията си по време на силна буря. По негови думи обстоятелствата са налагали вземане на спешни мерки, тъй като родилният процес не напредвал и застрашавал сериозно живота на бременната жена. Лекарят пише: „Бях ръководен от силното си чувство за отговорност и дълг, но в джоба си имах само най-обикновени джобни инструменти. Все пак около 1 ч. реших да ги използвам и да изродя бебето чрез цезарово сечение.“
С помощта на извити ножици той разрязва корема на родилката и опитва да извади бебето. Оказва се, че процедурата е много по-трудоемка от очакваното, защото „бебето било твърде голямо, майката – доста пълна, а самият лекар нямал помощници.“ Виждайки агонията на жената, д-р Ричмънд взема тежкото решение да спаси нейния живот, като се обосновава: „Прецених, че е по-добре майката да остане без дете, отколкото детето да загуби майка си.“
Подобни разкази доказват колко опасно и рисковано е било цезаровото сечение, преди появата на антисептиците и анестетиците в медицината.
Симфизиотомия – нечовешка процедура, забранена със закон
След 1597 г. до навлизането на цезаровото сечение, вече като безопасна процедура при израждане, широка популярност набира особено жесток метод, известен като симфизиотомия. Тя протича като пубисната симфиза - тазова кост, покрита с хрущял, се срязва, за да се разшири самия таз и да се улесни изваждането на бебето.
Като всички останали процедури по онова време, и тази не е безопасна. Ключова роля при нея играе скоростта. Колкото по-бързо приключи раждането, толкова по-малка е вероятността пациентът да изпадне в шок или да развие животозастрашаваща инфекция впоследствие.
През последните години на 18-и век двама шотландски лекари – Джон Айткън и Джеймс Джефри, намират решение, което да осигурява бърза скорост и висока ефективност: добре познатия днес верижен трион. Първият такъв инструмент наподобява верижка на часовник със зъбци, които се задвижват с помощта на ръчна манивела.
Въпреки че звучи ужасяващо някой да използва трион, за да подпомогне раждане, това все пак се е считало за напредничава идея.
По-късно, през 1806 г., изобретението започва да се използва масово за отстраняване на болни стави, а в един момент инструментът се механизира. Едва през 1905 г. човекът решава, че приспособлението, причинявало нечовешки мъки на жените, може да има и друго приложение, а именно отсичане на дървета.
iflscience.com/health-and-medicine/we-regret-to-inform-you-that-chainsaws-were-originally-invented-for-childbirth
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОРТОТЕХ ПОЯС КОРЕМНА / ГРЪДНА СТЕНА S 10105
ОРТОТЕХ ПОЯС КОРЕМНА / ГРЪДНА СТЕНА M 10105
ОРТОТЕХ ПОЯС КОРЕМНА / ГРЪДНА СТЕНА L 10105
ОРТОТЕХ ПОЯС КОРЕМНА / ГРЪДНА СТЕНА XL 10105
ОРТОТЕХ ПОЯС КОРЕМНА / ГРЪДНА СТЕНА XXL 10105
КАНПОЛ СЛЕДРОДИЛНИ ХИГИЕННИ ПРЕВРЪЗКИ * 10 73/003
СТАТИЯТА е свързана към
- Ползи и рискове от консумацията на фурми по време на бременност
- ИМА ЛИ СМИСЪЛ ОТ ОБЕЗБОЛЯВАНЕ ПРИ РАЖДАНЕ?
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- Лечение на косопад след раждане
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Хранене след секцио – полезни и вредни храни
- Трябва ли да се лишат малолетните и непълнолетните майки от детски помощи
- Цезарово сечение (Секцио)
- Епизиотомия
- Амниотомия (пукане на околоплодния мехур): показания, рискове
Коментари към Верижният трион и неговото приложение по време на раждане