Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Вирусът ебола - история на откриването му и на неговата еволюция

Вирусът ебола - история на откриването му и на неговата еволюция

от 15 март 2024г., обновено на 15 яну 2025г.
Редактор: Ирина Тенева
Вирусът ебола - история на откриването му и на неговата еволюция - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1976г.

Акценти

  • Четири от шестте вида на вируса ебола са опасни за човека.
  • Отчита се висок процент фатални изходи от болестта - в 25 до 90% от случаите.
  • До този момент са лицензирани две ваксини за профилактика само срещу заирския вирус на ебола.

 

От 70-те години на 20 в. насам вирусът ебола (EBOV) периодично предизвиква смъртоносни епидемии, предимно в Африка. Потърпевши от неговото действие са хората и нечовекоподобните примати, при които болестта нанася тежки поражения. Вирусът се счита за особено опасен заради екстремната треска, обилните кръвоизливи и обрива, който причинява, както и заради високия процент фатални изходи от болестта - в 25 до 90% от случаите.

Откриване и идентифициране на различните видове

През 1976 г. в Заир (дн. Демократична република Конго) и в Южен Судан последователно възникват огнища на смъртоносна хеморагична треска. Заирското село, в което първо се появява болестта, се намира до река Ебола и след това учените кръщават на нея новооткрития вирус, а второто населено място е на разстояние 850 км. Здравните служители, които се заемат със случаите, първоначално помислили, че двете огнища имат общ източник - заразен човек, който пътува между двете села. По-късно установяват, че става въпрос за два генетично различни вируса от един род, които са от два различни източника и се разпространяват независимо сред хората във всяко от местата.

До този момент учените знаят, че вирусът ебола принадлежи към семейство Filoviridae, род Ebolavirus. Вторият клон на това семейство се заема от вируса марбург. Идентифицирани са 6 ебола вируси, от които 4 причиняват страшните и фатални симптоми при хората. Това са вирусът на ебола (Заир еболавирус, EBOV-Z), судански (EBOV-S), Тайска гора (EBOV-TF, с предишно име вирус на Кот д'Ивоар до 2010-а) и Bundibugyo (EBOV-B). Останалите два са Рестън ебола вирус (EBOV-R) и Bombali, който сравнително скоро (2018 г.) е установен при прилепи в Сиера Леоне, но няма данни да води до заболяване при хора или животни. Рестън до този момент е показал, че заразява и разболява нечовекоподобни примати и прасета, но не и хора.

След като учените идентифицират всички тези различни видове ебола вируси, те започват да изследват хиляди животни, растения и насекоми, за да разберат откъде тръгва вируса. Досега няма категоричен отговор на въпроса, но везните силно са наклонени в посока на плодовите прилепи. Специалистите продължават да търсят убедителни доказателства, че те разпространяват заразата и са резервоара гостоприемник.

хора в бели защитни костюми затварят починал в защитен чувал

Колко стар вирус е ебола

Вирусните и епидемиологичните данни показват, че ебола вирусите са съществували много преди да се проявят през 1976 г. в селата в Заир и Судан. Учените предполагат, че фактори като увеличаване на населението, консумацията на животинско месо, навлизането в гористите райони и взаимодействието с дивата природа вероятно са повлияли за разпространението на ебола вирусите.

В изследване, проведено през 2013 г. от китайските учени д-р Ли и д-р Чен, съответно от Център за трансплантация на хемопоетични стволови клетки във филиалната болница към Академията за военномедицински науки и от Катедрата по лабораторна медицина към същата институция в Пекин, се опитват да проследят еволюционната история на смъртоносния вирус. За целта те правят филогенетичен анализ на EBOV, съсредоточавайки се върху ензима РНК-полимераза и гликопротеина (GP), които са част от генома на ебола вируса.

Изследването, включващо четирите опасни за хората вируси ебола, показва, че предшественикът на EBOV вероятно се е появил преди 1000-2100 години. Въпреки това три вида - EBOV-Z, EBOV-S, EBOV-R, се появяват през 1970 г., шест години преди възникването и на двете епидемии и изолирането на заирския и суданския вируси. След достигането до тази информация научната общност си задава въпроса: Защо ебола вирусите съществуват от векове, но толкова късно се проявяват?

Едни от предположенията са, че заирският вид ебола е претърпял скорошна генетична "цедка", т.е. популацията драстично намалява, ограничава се генетичното му разнообразие. Китайските учени смятат, че не само той, но и целият род е бил подложен на този процес. Преди ебола вирусите да се появят около 751 г. те са се прехвърляли между дребни бозайници като гризачи, прилепи, земеровки и др. Тези животни се заразявали, но нищо не подсказва, че те са загинали вследствие заразата. Това означава, че имало баланс, поносимост между ебола вирусите и животните. "Разривът" настъпва около 1900 г., когато е налице бърз спад в генетичното разнообразие на споменатите вируси. Повечето потекла на всеки вид спрели да съществуват поради редица фактори - човешка дейност, промяна на климата, рязко редуциране на броя на резервоарните животни или др. Онези, които оцелели, имали по-широк тропизъм (по-интензивно развитие, провокирано от някакъв дразнител) и по-голяма пригодност и вече имали способността да заразяват нечовекоподобни примати около 1970 г. Същите предизвикали двете епидемични огнища през 1976.

Не се наблюдават значителни разлики в генетичното разнообразие на ебола вирусите оттогава, което означава, че оцелелите вируси за момента са единствените потекла, които циркулират в примати и други животни, носители на болестотворните микроорганизми. Доказано е, че конкретно EBOV-Z има способността да "изминава" големи разстояния заедно с миграционни животни.

мъж мери температурата на момиче

Епидемии от ебола през годините

Между 1979 г. и 1994 г. не са регистрирани случаи или огнища на болестта. След това тяхната поява обезпокоително зачестява. До 2014 г. местата, на които предимно се появява ебола, са села в близост до тропическите гори в Централна и Западна Африка. Най-много зарази са докладвани от Габон, Демократична република Конго, Судан, Република Конго и Уганда.

През 2014 г. за първи път в Западна Африка, по-конкретно в Либерия, Сиера Леоне и Гвинея, възникват случаи на ебола. Това огнище тлее до 2016 г., болестта преминава и в градските райони, което довежда до 28 000 регистрирани случаи. Държави като Италия, Обединеното кралство, Испания, Мали, Сенегал, Нигерия и САЩ докладват за пренесена зараза именно от това огнище.

Петият вид ебола вирус - Рестън, предизвика тежки заболявания сред нечовекоподобни примати, но не и сред хората. Той е идентифициран за пръв път през 1989 г. в Рестън, Вирджиния, в колония маймуни, внесени от Филипините. После възникнали още три огнища - в Тексас и Пенсилвания и в Сиена, Италия. През 2008 г. същият вирус е открит в заразени прасета във Филипините. Работници, които се грижили за тях, развили антитела, но при никой от тях не се наблюдавали симптоми.

До този момент са лицензирани две ваксини за профилактика срещу заирския вирус на ебола. Едната е rVSV-ZEBOV (еднодозова), а другата е Ad26.ZEBOV-GP (бие се като първа доза) и MVA-BN-Filo (бие се като втора доза 8 седмици след първата). Няма ваксини, които са лицензирани срещу суданския вирус на ебола.

Източник:
  • https://www.cdc.gov/vhf/ebola/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9151191/
0.0/5 0 оценки

Коментари към Вирусът ебола - история на откриването му и на неговата еволюция

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Вирусът ебола - история на откриването му и на неговата еволюция
    www.framar.bg 
    на 15 May 2025 в 13:48
    Коментирайте "Вирусът ебола - история на откриването му и на неговата еволюция"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Руски учени представиха разработена от тях ваксина против ебола
  • Тайландски лекари откриха лекарство срещу вируса ебола
  • Канадска ваксина е почти 100 процента ефикасна срещу Ебола
  • Нов случай на eбола в САЩ, заразен е санитар в Презвитерианската болница в Далас
  • СЗО: Вирусът ебола е най-сериозната здравна заплаха в модерните времена
  • Забраняват на жителите на Сиера Леоне да напускат домовете си
  • Съединените щати въведоха нови правила заради вируса ебола
  • Барак Обама: Безпрецедентната епидемия от ебола застрашава глобалната сигурност
  • Няма опасност вирусът ебола да мутира
  • Генетични фактори определят реакцията на организма към вируса ебола
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Какво представлява прозяването

преди 3 дни, 16 часа и 52 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 3 дни, 17 часа и 4 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 3 дни, 17 часа и 11 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 3 дни, 17 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 8 часа и 6 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 8 часа и 6 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 4 дни, 16 часа и 59 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 4 дни, 16 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Клинична патология на ебола Клинична патология на ебола

Клинична патология на ебола

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Лекът срещу Ебола може да се извлече от кравите Лекът срещу Ебола може да се извлече от кравите

Лекът срещу Ебола може да се извлече от кравите

от 21 яну 2015г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДОПЕЛХЕРЦ СИСТЕМ ФЕРТИЛ БАЛАНС ЗА МЪЖЕ саше * 30

ДОПЕЛХЕРЦ СИСТЕМ ФЕРТИЛ БАЛАНС ЗА ЖЕНИ саше * 30

АЛПЕЦИН КОФЕИНОВ ШАМПОАН ГРЕЙ АТАК 200 мл

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ЕЛЕКТРОЛИТ ЕКСТРА * 20

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ СЕЛЕН 120 ДЕПО таблетки * 45

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ПРОКТЕН крем 40 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 12:08:58

МОНОЛАУРИН капсули 300 мг * 90 DOCTOR NATURE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 12:07:52

ВОДА ЗА УСТА LISTERINE SMART RINSE ЗА ДЕЦА 250 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 12:07:17

ПРОКТЕН крем 40 мл

Коментар на: Хххх от 15 май 2025г. в 11:41:51

МОНОЛАУРИН капсули 300 мг * 90 DOCTOR NATURE

Коментар на: Иванова от 15 май 2025г. в 11:33:33
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival