Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Епидемията от ебола в Западна Африка и нейната бърза ескалация

Епидемията от ебола в Западна Африка и нейната бърза ескалация

от 03 сеп 2024г., обновено на 11 сеп 2024г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Епидемията от ебола в Западна Африка и нейната бърза ескалация - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 2014г. до 2016г.

Акценти

  • Появата на ебола вируса (EBOV) в Западна Африка е ново за медицинските специалисти, тъй като предишните огнища досега винаги са възниквали в Централна Африка.
  • До януари 2016 г. заподозрените и потвърдени случаи възлизат на повече от 28 600, а отчетените смъртни случаи наброяват около 11 300, което прави епидемията значително по-голяма от всички предишни от откриването на вируса.
  • Усилията за ограничаване на епидемията са все повече възпрепятствани от местна съпротива и враждебност към лекарите, както и от бягство на хора, за които се подозира, че са заразени.

Огнището, причинено от вируса ебола, което бушува в периода между 2014 и 2016 г. в западноафриканския подрегион, е една от глобалните епидемии, които предизвикват международна загриженост за общественото здраве. До януари 2016 г. заподозрените и потвърдени случаи възлизат на повече от 28 600, а отчетените смъртни случаи наброяват около 11 300, което прави епидемията значително по-голяма от всички предишни от откриването на вируса през 1976 г. в Централна Африка. Въпреки това мнозина смятат, че действителният брой на заразените и смъртните случаи е много по-голям от докладваните цифри.

Началото

Вирусът причинител е вид заирски еболавирус, известен като вируса на ебола (EBOV) – най-смъртоносният от рода еболавируси.

>>> Вирусът ебола - история на откриването му и на неговата еволюция

Ретроспективно разследване разкрива, че първите случаи на болестта са регистрирани през декември 2013 г. в Западна Африка. Първата жертва, предполагаемият индексен случай, е двегодишно дете, което умира в началото на същия месец в Мелианду в префектура Гекеду, Южна Гвинея. Симптомите на детето – висока температура, диария и повръщане – са наблюдавани при още няколко жертви в същото населено място.

Веригата на предаване се разширява в началото на февруари 2014 г., когато здравен работник се разболява и е отведен в близкия град Масента за лечение, където по-късно умира. В лечебното заведение вирусът на ебола е предаден на лекар, а той от своя страна на семейството си и други хора, които са били в близък контакт с него. Около средата на март пробите, изнесени за лабораторен анализ, се оказват положителни за еболавирус, поради което здравните служите на Гвинея уведомяват СЗО за наличието на епидемия от ебола. По същото време вече има подозрения за случаи на болестта в още две държави – Либерия и Сиера Леоне.

Появата на ебола вируса (EBOV) в Западна Африка е ново за медицинските специалисти, тъй като предишните огнища досега винаги са възниквали в Централна Африка. Непознатото състояние, което предизвиква вируса, не е разпознато от местните лекари като болестта ебола и те не взимат нужните мерки. Симптомите, проявяващи се в ранните етапи на заболяването, са тежка диария, треска и повръщане, което още повече обърква лекарите, тъй като те са характерни и за ендемични за региона заболявания като треската Ласа. По тези причини еболавирусът месеци наред циркулира в болниците в градовете Масента и Гекеду, а оттам предавайки се на множество места, което обяснява безпрецедентния мащаб на епидемията.

Хората в засегнатите общности са обхванати от страх и недоверие, тъй като на местно ниво няма никакви познания за болестта. Здравните работници навлизат в жилищата в защитни костюми и издигат изолационни отделения, от които малко пациенти излизат живи. Това още повече засилва паниката у хората.

Една от първите мерки за предотвратяване на разпространението на болестта е именно създаването на изолационни отделения в префектурите Гекеду и Масента. СЗО разполага здравни експерти в региона, за да подпомогне наблюдението и контрола, включващи обучение на обществени работници за откриване на случаи и безопасно погребение на жертвите на вируса. Контролни дейности са организирани в края на март и в Либерия след доклади за предполагаеми инфекции и лабораторно потвърждение на два случая в окръг Лофа, намиращ се на границата с Южна Гвинея.

жена помага на колега да облече защитен костюм

Разширяване на обхвата

Независимо от прилагането на мерки, епидемията в Гвинея се разраства, обхващайки множество области в страната, включително столицата Конакри. Въпреки че през април 2014 г. Либерия и Сиера Леоне изглеждат незасегнати от вируса, до края на май ситуацията ескалира значително. В Сиера Леоне здравните служители съобщават за първите лабораторно потвърдени случаи в страната в областта Кайлахун, граничеща с Гекеду. Либерия също отчита нарастване на случаите. В отговор СЗО и партньорски агенции разполагат допълнителни експерти и оборудване в региона. С напредването на епидемията обаче започва да се появява съпротива на общността.

През юни и юли усилията за ограничаване на епидемията са все повече възпрепятствани от местна съпротива и враждебност към лекарите, бягство на хора, за които се подозира, че са заразени, множество засегнати райони и трансгранично движение на заразени лица. На 8 август генералният директор на СЗО Маргарет Чан обявява епидемията за извънредна ситуация за общественото здраве от международно значение. На следващия ден Гвинея затяга граничния контрол с Либерия и Сиера Леоне поради нарастващия брой на случаите в двете държави.

През декември 2014 г. броят на случаите в Гвинея и Сиера Леоне започва рязко да намалява, но до началото на февруари 2015 г. се повишава отново и в двете страни. В Гвинея съпротивата на общността продължава да саботира усилията за оказване на помощ. До края на юли обаче броят на новите случаи в страната намалява значително. В Сиера Леоне ситуацията също се подобрява и в началото на ноември страната е обявена за свободна от ебола. До края на декември първоначалното огнище в Гвинея също е потушено, а през януари 2016 г. всички известни вериги на предаване на вируса в Западна Африка са прекъснати.

Изследване, проведено в малко село в Сиера Леоне след края на епидемията, установява, че около 25% от заразените лица са били безсимптомни. Констатациите показват, че епидемията може да е била по-широко разпространена, отколкото се смята. Общата смъртност от избухването до потушаването на огнището се оценява на между 50% и 70%.

Ебола напуска границите на Африка

В края на септември опасенията, че епидемията ще се разпространи извън Африка, се оправдават, когато Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ потвърждават случай на ебола в страната. По същото време испанските здравни власти потвърждават, че медицинска сестра в Мадрид се е заразила с вируса, докато се грижи за мисионер, завърнал се от Западна Африка. Това е първото документирано предаване на болестта извън огнището в Африка.

Епидемията от 2014-2016 г. е първият мащабен случай на заразяване с EBOV, който показва потенциал за разпространение извън континента. Опасността се увеличава заради нарастването на международните пътувания и от циркулирането на болестта в големи села и градове с мобилно население. Предишните огнища, възникнали в минали години, били ограничени до малки и относително изолирани села.

мъж в костюм мери температурата на пътник

Световната здравна организация не препоръчва забрани за пътуване, защото те се считат за относително неефективни и се отразяват негативно на икономиката. Затова идентифицирането и изолирането на заболели и контактни са най-ефективни за потушаването на дадено огнище.

Ебола почти унищожава местните и национални икономики. Смъртта на хора в разцвета на живота им се отразява на засаждането и прибирането на реколтата, което от своя страна води до несигурни доставки на храна. Затварянето на границите, спадът в производството, ограничаването на пътуванията и по-малкото чуждестранни инвестиции влияят пагубно на икономическия растеж. Хората, оцелели от ебола, трудно се връщат към нормалния живот. От една страна, останалите от общността ги избягват, от друга - се борят с последиците от болестта, включващи болки в ставите и мускулите, проблеми със зрението, силна умора и главоболие.

И до днес продължават да възникват огнища на ебола в Западна Африка, което се дължи на устойчивостта на вируса при оцелели.

Източник:

https://www.britannica.com/topic/Ebola-outbreak-of-2014/The-final-stages

5.0/5 1 оценка

Коментари към Епидемията от ебола в Западна Африка и нейната бърза ескалация

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Епидемията от ебола в Западна Африка и нейната бърза ескалация
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 04:33
    Коментирайте "Епидемията от ебола в Западна Африка и нейната бърза ескалация"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Вирусът ебола - история на откриването му и на неговата еволюция
  • Няма опасност вирусът ебола да мутира
  • Генетични фактори определят реакцията на организма към вируса ебола
  • При завръщане от африканска държава, засегната от ебола, уведомете личния си лекар
  • Световната банка отпусна спешно още 100 милиона долара за борбата с ебола
  • Руски учени представиха разработена от тях ваксина против ебола
  • Световната здравна организация обяви края на епидемията от Ебола в Западна Африка
  • Някои от оцелелите от ебола страдат от тежки здравословни проблеми
  • Лекът срещу Ебола може да се извлече от кравите
  • Нова надежда за елиминирането на ебола дава съединение от китайска билка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 12 часа и 44 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 5 часа и 25 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 12 часа и 17 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 19 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 24 дни, 11 часа и 35 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 25 дни, 11 часа

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 27 дни, 16 часа и 24 мин.

Парасейлинг - какво представлява? Опасен ли е?

преди 27 дни, 18 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival