Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Гълъбите - от кралски вестители до напаст

Гълъбите - от кралски вестители до напаст

от 29 юни 2018г., обновено на 11 дек 2024г.
Гълъбите - от кралски вестители до напаст - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От -3500г. до 2018г.

Гълъбите обитават градовете на хората още от времето на древната Шумерска цивилизация. Скалният гълъб, който гнездял само по скалистите плажове в Близкия изток и Европа, бързо се приспособява към живот в града. Сградите, които хората строят от камък, наподобяват много естествения хабитат на птицата. Летящите животни се настаняват в човешките селища и заради изобилието от храна по нивите.

Скоро хората от Античния свят забелязват, че гълъбите се размножават лесно, нарастват бързо до полова зрялост и не са особено претенциозни относно място за гнездене. Затова жителите на първите градове започват да отглеждат придошлите животни за храна. Заедно с кокошката, скалният гълъб става една от първите домашни птици.

Постепенно хората, занимаващи се с отглеждане на вече опитомения вид, забелязват в гнездящите двойки черти в поведението им, на които човечеството се възхищава от древността. Скалните гълъби образуват „семейства“, тъй като партньорите не се разделят до живот. Отглеждат малките си заедно, както и бранят „дома си“ с невероятна страст. Тъкмо тези особености на характера на сивата птица й спечелват славата на свещено животно. Започват да се появяват различни породи, отглеждани не за храна, а заради красотата им.

Полезно умение на гълъба е неговата памет. Той е способен да запомни и намери пътя към дома, дори да трябва да пропътува стотици километри, за да се прибере. Това е забелязано още от древните финикийци, които ползват птицата за носител на писма.

Различните приложения на гълъба го правят популярен из целия Стар свят. Разнообразни видове и породи, ползвани като вестители, за храна или развъждани заради красотата им, могат да се открият от Англия до Близкия изток.

Разбира се, някои от животните били изтървани на свобода. Тъй като извън градовете храната е по-малко, а и хищниците са повече, потомците на скалния гълъб оставали основно в населените места. Това дава старт на първата вълна на повторно подивяване у вида. Големият бум на „улични“ гълъби обаче започва през 19-ти век.

гълъб готинИнтересна е ролята на „символа на мира“ в късната Античност и Средновековието. Отглеждането на породи с все по-впечатляващо оперение става занимание, достойно както са средните класи на обществото, така и за благородническото съсловие. Има запазени стотици картини на птицата от различни епохи, като по тях можем да съдим за появата на десетки разновидности и породи. Организирани са специални изложения, както и конкурси за гълъби, където собствениците на най-грациозните екземпляри печелят овациите на публиката.

Тези, които били отглеждани за храна, също намират своето място на трапезата на европейския средновековен елит. Макар по-разпространената домашна птица да става кокошката, представителите на „синята кръв“ обожават ястия от рода на печения гълъб и гълъбовия пай.

Дълги години комуникирането на далечни разстояния чрез „крилати пощальони“ остава най-бързият и ефикасен метод. Тази система за разнасяне на съобщения се използва до изобретяването на телеграфа. Иновацията бързо замества гълъбите-пощальони. След като отглеждането на птицата става излишно, милиони представители на вида се пускат на свобода. Там те се примесват с местни породи, както и с малкото диви гълъби, за които споменахме, че се появяват през по-ранните епохи. Така се създава обликът на досадната сива птица, която познаваме днес.

гълъбНека видим обаче защо точно това животно се разпространява толкова успешно из градовете по цял свят. Все пак с останки от нашата трапеза се хранят и чайки, врабчета, гарги и т.н.

Както вече споменахме, каменните сгради имитират отлично естествената среда на гълъбите. През Индустриалната революция размерът на постройките се увеличава значително, а с нарастването на градовете - техният брой. Също така боклукът, както в сметищата, така и по улиците, е чудесен източник на храна за крилатите животни.

Освен удобен хабитат, ние сме осигурили на гълъбите още едно предимство пред останалите птици, които обитават селищата ни. Заради хилядите години на отглеждане в плен, те нямат страх от човека. Повечето представители на дивата фауна не се чувстват комфортно в присъствието ни. Не и гълъбите. Те не възприемат хората като заплаха, а като източник на храна.

Последният фактор, направил този биологичен вид толкова успешен в адаптирането му към градските условия, са неговите невероятни зрение и памет. Тези свойства му позволяват да избягва множеството заплахи от рода на преминаващи коли, улични котки и кучета и т.н.

В последните години за гълъбите се говори като за напаст. Факт е, че те разнасят множество болести. Друг проблем с тях е вредата, която причиняват на имуществото при гнездене. Не става въпрос само за покритите с изпражнения фасади, а за повредени телефонни кабели, вентилационни системи и електронни табла. Тези аварии са често причинявани от гнездящи на неподходящи места гълъби.

Третият основен проблем, който популацията на животното предизвиква, е изчезването на други животински видове. Заради силната си адаптивност гълъбите заплашват популациите на местни птици, каквито са например врабчетата и косовете в България.

По статията работи: Георги Динев.

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЕКОДОМ ТЕЧЕН ДЕТЕРГЕНТ СРЕЩУ НАШЕСТВИЯ НА ГЪЛЪБИ И ПРИЛЕПИ 1000 мл
34.50лв.

ЕКОДОМ ТЕЧЕН ДЕТЕРГЕНТ СРЕЩУ НАШЕСТВИЯ НА ГЪЛЪБИ И ПРИЛЕПИ 1000 мл

ЕКОДОМ ГЕЛ ДЕТЕРГЕНТ СРЕЩУ НАШЕСТВИЯ НА ГЪЛЪБИ И ПРИЛЕПИ
34.50лв.

ЕКОДОМ ГЕЛ ДЕТЕРГЕНТ СРЕЩУ НАШЕСТВИЯ НА ГЪЛЪБИ И ПРИЛЕПИ

Библиография

Източници: http://mentalfloss.com/article/54844/history-pigeon

https://birdsaway.com/understanding-the-history-of-the-common-pigeon/

снимки: https://twitter.com/pray4thatpigeon/status/562282483354714112

http://cms.mentalfloss.com/sites/default/files/461939867.jpg

https://factfile.org/wp-content/uploads/2015/11/Carrier-Pigeon.jpg

Коментари към Гълъбите - от кралски вестители до напаст

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Гълъбите - от кралски вестители до напаст
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 22:08
    Коментирайте "Гълъбите - от кралски вестители до напаст"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Състезания с гълъби
  • Как изглеждат малките гълъбчета и защо не ги виждаме?
  • Гълъбите камикадзе - странен военен проект на САЩ през Втората световна война
  • Тъмните пера гарантират по-добро здраве на гълъбите
  • Шер Ами – гълъбът герой от Първата световна война
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Гълъб на балкона ми - стои неподвижно вече трети ден, има бели изпражнения - салмонелоза?

преди 3499 дни, 10 мин.

Каква символика носи белият гълъб?

преди 4458 дни, 8 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 10 часа и 13 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 1 час и 13 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 1 час и 24 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 1 час и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Как изглеждат малките гълъбчета и защо не ги виждаме? Как изглеждат малките гълъбчета и защо не ги виждаме?

Как изглеждат малките гълъбчета и защо не ги виждаме?

от 30 яну 2017г. Прочети повече
Състезания с гълъби Състезания с гълъби

Състезания с гълъби

от 26 апр 2013г. Прочети повече
Тъмните пера гарантират по-добро здраве на гълъбите Тъмните пера гарантират по-добро здраве на гълъбите

Тъмните пера гарантират по-добро здраве на гълъбите

от 21 апр 2011г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival