Десет от най-странните заболявания в човешката история – част 2
Болестите са различни – можете да имате най-обикновена настинка или сериозно заболяване като рак или Алцхаймер. Но съществуват и наистина странни заболявания, които надминават всеки кошмар. За щастие, те се срещат изключително рядко и шансът да се случат точно на вас е минимален.
Синдром на Стивънс-Джонсън
Представете си цялата ви кожа да се бели като в онази сцена от филма „Полтъргайст“… Е, синдромът на Стивънс-Джонсън е още по-ужасяващ.
Това заболяване кара целия повърхностен слой на кожата ви и лигавицата да започне да се лющи, включително очите, устните и вътрешните органи като белите дробове. И всъщност специалистите нямат идея от какво се причинява заболяването.
Болестта се активира по няколко начина: чрез инфекция или вследствие на някои често срещани лекарства като антиконвулсанти, пеницилин, аспирин, напроксен, ибупрофен и сулфонамиди.
Заболяването се среща при 2 до 7 човека на 1 милион и често се поставя грешна диагноза заради съпътстващите симптоми, подобни на грип. В най-лошата си форма – токсична епидермална некролиза – 30% от тялото ви може да е в мехури, а рискът от смърт варира между 25 и 50%.
Не съществува лек за заболяването, но лекарите могат да го третират, докато кожата се възстанови. След болестта засегнатите могат да ослепеят или да се сдобият с тежки болези.
Ахалазия
Ако имате ахалазия, всеки път, когато ядете или пиете, може да ви стане много лошо и да получите коремни болки. С времето нервите в езофагeалната стена изчезват, което възпрепятства преминаването на храната през езофагеалния сфинктер. Тя се натрупва и разболява пациентите.
Засега лекарите смятат, че имунната система разпознава езофагеалните нерви като вируси и ги атакува, което прави езофагуса (хранопровода) неспособен да се справи с храната. Единственото лечение е инвазивна процедура или поставянето на балон в езофагеалния сфинктер. Лошата новина е, че тази терапия не влияе върху мистериозната причина за заболяването, но поне е някакво решение на проблема.
Летаргичен енцефалит
През 20-те години на миналия век мистериозна епидемия поразява милиони. Известна е като летаргичен енцефалит – заболяване, което по онова време е пълна мистерия и изчезва така, както е започнало – внезапно и без видима причина. Почти милион са убитите, а хиляди остават в кома.
Заболяването се завръща отново през 90-те години, когато шепа хора получават мистериозни симптоми като треперене, висока температура, халюцинации, които водят до подобно на кома състояние.
Дотогава причинителят на летаргичния енцефалит е непознат. Смятало се, че е тежка форма на грип, но изследователите не могат да намерят връзката между двете заболявания. В края на века е открита странна зависимост. Всички засегнати преди това са имали стрепкококи в гърлото (които са почти безобидни). Тази мутирала форма на бактериите кара имунната система да се обърне срещу себе си, започвайки да унищожава мозъка.
Синдром на Пери-Ромберг
Спомняте ли си онази сцена от филма „Индиана Джоунс: Похитители на изчезналия кивот“, когато всички лица на нацистите започват да се топят? Е синдромът Пери-Ромберг наподобява този ефект, но само от едната страна на лицето. Заболяването започва с обикновени белези по кожата. Често се бърка с драскотини или родилен белег. Въпреки това то започва да прогресира, влошава се, докато едната страна на лицето ви буквално се разруши.
Но нещата могат да бъдат по-зле, отколкото звучат. Заболяването може да е съпътствано от неврологични проблеми като пристъпи и тежка мигрена. Третира се с антираковия препарат метотрексат, но той не действа при всички засегнати. Друго решение е реконструктивна микрохирургия, при която мастна тъкан и стволови клетки от пациента се използват за реконструкция на лицето.
Епидермолизис булоза
Заболяването епидермолизис булоза е известно като „пеперудената болест“, тъй като кожата на засегнатите става нежна и ранима като крилата на пеперуда. Въпреки почти поетичното си наименование, самото заболяване е ужасяващо.
Това нарушение на съединителната тъкан прави кожата много деликатна. Ако прекалите с енергичните движения, докато си миете зъбите например, можете да си направите усмивка като на Жокера. Всяка тъкан, както в тялото, така и външната, е изключително чувствителна и ранима и при най-тежките случаи се изисква трансплантация на костен мозък, за да се подпомогнат клетките при производството на протеини.
Състоянието се среща при 1 на 50 000 деца и съществуват 27 разновидности на болестта. Повечето бебета, родени със синдрома, умират бързо от вътрешни усложнения. Малко оцеляват и достигат зрелостта, но надеждите за нормален живот са малки.
по статията работи: Величка Мартинова
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИЗЛЕКУВАЙТЕ СЕ - КЕЛИ ГОРС - ИК ХЕРМЕС
НЕЙДЗИН - ТРАКТ ЗА ВЪТРЕШНОТО
МАТЕРИАЛИ ПО НАРОДНАТА МЕДИЦИНА В БЪЛГАРИЯ - СТЕФАН ВАТЕВ - ШАМБАЛА
ХРОНИЧНА ВЕНОЗНА БОЛЕСТ - НИКОЛАЙ ДОНЧЕВ
МИТОВЕ ЗА БОЛЕСТИТЕ - СЕРГЕЙ БУБНОВСКИ И ИГОР ПРОКОПЕНКО - ЖАНУА 98
ЛЕЧЕБНИЯТ КОД - Д-Р АЛЕКС ЛОЙД, Д-Р БЕН ДЖОНСЪН - ХЕРМЕС
Библиография
източник: http://www.grunge.com/42794/insane-diseases-definitely-dont-want/
Снимки: thegaurdian.com; healio.com; wellcomelibrary.com; iytmed.com; nhschoices.com
СТАТИЯТА е свързана към
- СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ
- Състоянието на ноктите на ръцете предупреждава за евентуални заболявания
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- д-р Елка Маринова Станчева
- д-р Васил Иванов Иванов
- д-р Георги Николов Георгиев
- Д-р Бойка Иванова Серафимова-Димитрова
- Кока
- д-р Кремена Петкова Минкова
- д-р Милко Костов Господинов
Коментари към Десет от най-странните заболявания в човешката история – част 2