Джоузеф Листър – бащата на съвременната антисептична хирургия

От 1827г. до 1912г.
Акценти
|
Джоузеф Листър е британски хирург и пионер в областта на антисептичната хирургия. Той успешно въвежда карболовата киселина (днес известна като фенол) за стерилизацията на хирургични инструменти и почистването на рани.
Гениалният лекар демонстрира, че етиологията на ферментацията (доказана от Луи Пастьор) и инфекцията, която довежда до гангрена, са едни и същи процеси. В отговор на движението за забрана на хирургията в болниците заради ужасно високата смъртност вследствие на инфекции, Листър променя лечението на отворените фрактури и се стреми към запазване на крайниците, отваряйки път за коремни и други вътрешни операции.
Роден за лекар
Лорд Листър е роден през 1827 г. в Англия в квакерско семейство (християнска група от анабаптисткия клон на протестантството). Баща му става член на Кралското общество заради конструирането на първите анахроматични лещи. Заедно с Томас Хочкин написва статия, посветена на червените кръвни телца. Родителите на Листър оказват голямо влияние върху живота и кариерата му.
Листър е отличен студент в Лондонския университетски колеж и става хирург в университетската болница, а по-късно и член на Кралския колеж на хирурзите. По съвет на проф. Шарпли, който преподава физиология, той продължава обучението си при известния хирург Джеймс Сим в Единбург. По-късно се жени за по-голямата дъщеря на Сим, Агнес.
Листър има интерес главно към възпалението, процес, който по онова време се смята за специфично заболяване, не за отговор на здравата тъкан към инфекцията. Той разбира, че възпалението води до загуба на жизненост, което прави тъканите безпомощни, все едно са мъртви, срещу организмите, които по-късно определя като причинители на ужасяващите хирургически инфекции. Той публикува 15 статии за работата на мускулите на кожата и окото, за коагулацията на кръвта и промените в кръвоносните съдове при инфекция.
На 33 години той е назначен за професор по хирургия в университета в Глазгоу, но му отнема година, за да се добере до привилегированата Кралска болница.
Антисептичният метод с карболова киселина
Когато Листър започва работа като хирург, хирургията е на примитивно ниво спрямо днешните стандарти. Въпреки че още през 1546 г. Франкасторо от Верона представя теорията, че малки микроорганизми може би причиняват заразните заболявания, никой не ги свързва с инфекциите на раните. Завивките и лабораторните престилки не се перат, а хирургичните инструменти се почистват само преди да се приберат в хранилището. С една и съща сонда се проверяват раните на всички пациенти за наличието на гнойни джобове. Гнойта обикновено съпътства всяка рана и лечение. Хирургични операции се извършват от време на време, но се говори за забраната им във всички болници заради следоперативните инфекции и усложнения. Работата на Земелвайс върху следродилната треска е все още непопулярна.
Интересът на Листър към зарастването на раните започва, когато работи при сър Ериксен. Той вярва, че раните се инфектират от миазми, които се появяват от самите рани и се разпръскват във въздуха. Ериксен заключава, че повече от седем пациенти с инфектирана рана в отделение с 14 легла насищат въздуха и разпространяват опасни газове, причиняващи гангрена. Но Листър не е убеден, защото след почистване на гноясалите рани някои от тях заздравяват. Това поражда подозрението, че нещо в самата рана причинява инфекцията.
Лекарят стига до гениалните си заключения, когато по съвет на Томас Андерсън, професор по химия в Университета в Глазгоу, прочита статията на Пастьор Recherches sur la putrefaction ("Изследвания върху гниенето"). Той решава, че същият процес, който причинява ферментацията, е свързан и със сепсиса при раните. Листър наблюдава, че смъртността при обикновени и отворени фрактури се различава значително и стига до заключението, че инфекцията се причинява от излагането на незащитените от кожа рани на замърсения въздух. Той започва да изпробва антисептичния метод при отворените фрактури, тъй като ако не подействал, винаги оставала възможността за ампутация на крайника.
>>> Луи Пастьор и приносът му в имунологията
Също така, подобно на Игнац Земелвайс, Листър забелязва, че бебетата, изродени от акушерки, имат по-голям шанс да оцелеят, отколкото онези, доведени на този свят от хирурзи, тъй като акушерките си мият ръцете по-често. Той въвежда практиката хирурзите да си мият ръцете преди и след операция с разтвор на карболова киселина и да носят чисти ръкавици. Лекарят използва карболова киселина и за стерилизирането на медицинските инструменти и операционната зала.
Скоро положителните резултати от този нов метод са налице и Листър решава да напише публикация за откритието си. Работата му е публикувана в две статии в журнала lancet – първата през март 1867 г., а втората през юли същата година. На срещата на Медицинската асоциация в Дъблин през август 1867 г. Листър не се свени да заяви, че двете отделения на хирургията в Кралската болница в Глазгоу, където работи, са сред най-нездравословните в цялата болница. Но след въвеждането на антисептичното третиране те променят напълно облика си. Той с гордост съобщава, че през последните 9 месеца не е имало нито един случай на пиемия (наличие на гноеродни микроорганизми в кръвта), гангрена или еризипел (червен вятър).
Съпротивление срещу метода му на стерилизация
Д-р Листър доказва, че антисептичната хирургия помага за повишаването на успеваемостта на много видове операции. Той оперира мозъчни тумори, поправя коленни капачки с метална тел и подобрява значително изпълнението на мастектомията.
Лекарят прави много подобрения на метода си за третиране на рани и иконичната карболова киселина е само част от еволюцията на революционните антисептици. Разбира се, срещу техниката му се изправят и много скептици, като някои от доводите на неговите колеги са направо легендарни. Но ентусиазмът след положителните резултати при пациентите също не липсва. Германия първа започва да прилага антисептичните методи на Листър, след това и САЩ, Франция и чак на последно място Великобритания. Някои от доводите против техниката му са разбираеми, тъй като бактериите са прекалено малки, за да бъдат видени под микроскоп, а и лекарят смята, че въздухът е източникът на заразата. Той получава отличия и престижни награди от много държави и е обявен за пер (барон) във Великобритания.
Листър е просто човек и в историята му разбира се присъстват и някои черни петна. Въпреки че студентите му го уважават и ценят, колегиалността в Глазгоу е проблем и хирургът отказва да си подели успеха с други лекари от екипа на болницата заради голямата предпазливост на администрацията на Кралската болница. Острата му критика към системата за преподаване на медицина в Лондон почти му коства назначението в болницата на Кралския колеж на върха на кариерата му. Също така той се проваля в подкрепата на равенството между мъжете и жените в медицината. Умира през 1912 г.
Усилията на Джоузеф Листър в областта на антисептичните препарати и техники полагат основите на съвременната хирургия и допринасят за значителното нарастване на процента на успеваемост на хирургичните интервенции, както и за намаляването на смъртността. Джоузеф Листър остава вдъхновение за хирурзите и до днес.
Коментари към Джоузеф Листър – бащата на съвременната антисептична хирургия