Елизабет I и болезненият край на нейния живот
От 1533г. до 1603г.
Кралица Елизабет I е единствена дъщеря на Хенри VIII и втората му съпруга Ан Болейн. Тя се ражда на 7 септември 1533 г. и се превръща в една от значимите и велики личности на своето време. Застава начело на Англия и Ирландия през 1558 г. и управлява до смъртта си на 24 март 1603 г. Кралицата дева, както също е наричана, оказва голямо влияние за провеждането на реформацията в страната по отношение на протестантството. Времето, през което е на трона, се смята за златна ера в историята и културата на Англия.
Колкото са известни, документирани и проучени делата на Елизабет I, толкова нейната смърт е забулена в мистерия, защото от векове изследователите спорят каква е конкретната причина за нейната кончина. Предложените теории са многобройни, но не предоставят убедителни доказателства.
Състоянието на Елизабет I преди смъртта й
Елизабет I живее до 69-годишна възраст и благодарение на писмени следи, оставени от нейни приближени, които документират събитията преди нейната смърт, се разбира през какви състояния преминава тя месеци преди това.
Учените смятат, че кралицата е в недобро психическо разположение на духа през последните седмици от живота си. Констатациите се базират на писмени твърдения на първия й братовчед сър Робърт Кери, както и на трагични събития. Елизабет изпада в пристъпи на меланхолия заради смъртта на своя съветник Уилям Сесил и на близки до нея хора като дългогодишната й придворна дама Катрин Хауърд и граф Робърт Девъро. В късните години на своя живот тя страда много и съжалява за екзекуцията на братовчедка си Мери, кралица на Шотландия. Братовчед й сър Кери пише, че "проля много сълзи и въздишки, демонстрирайки своята невинност, че никога не е давала съгласие за смъртта на тази кралица".
Нестабилното психическо здраве кара Елизабет да изостави обществения живот, тя не позволява да бъде къпана и обслужвана. Физически също търпи големи страдания – оплаква се от гниещи зъби, които причиняват абсцеси в устата й, не може да говори, също така косата й значително опадва.
Кралицата стига дотам, че отказва да ляга от страх, че никога няма да може да стане. По тази причина тя стои права в продължение на 15 часа преди да се строполи, останала без сили, на покрития от нейните придворни дами с възглавници под. Там тя престоява 4 дни, докато най-накрая позволява на слугите да я преместят в леглото й.
Теориите за смъртта на кралицата дева
Столетия наред се дебатира относно причината за смъртта на Елизабет I. Разрешаването на спора се възпрепятства още повече от факта, че преди кончината си кралицата дева не позволява да й бъде направена аутопсия след леталния край.
Редица изследователи представят различни теории. Някои са на мнение, че отравяне на кръвта лежи в основата на смъртта й. Това предположение има своите доводи – Елизабет дълги години ползва т. нар. "венециански церус". С него покрива лицето си, за да бъде то снежнобяло и младолико, дори в момента, когато издъхва, върху него има слой от цял сантиметър. Представлява грим, който се прави от специален вид венецианско бяло олово и оцет. Сместа е силно токсична, оловото се натрупва в организма и води до редица странични ефекти, сред които гниещи зъби и косопад. А, както е известно, кралицата се оплаква от подобни проблеми.
Друга теория гласи, че Елизабет I може да е починала от заразени сливици, рак или пневмония. Двама учени се съсредоточават повече върху последното предположение. Д-р Брет Локиър, патолог към британското Министерство на вътрешните работи, и проф. Алис Робъртс участват в епизод на поредицата Sky History Royal Autopsy, в който разследват причината за смъртта на кралицата дева. Те анализират всеки един аспект, всяка една теория. По тяхно мнение дългогодишното използване на венецианския церус сериозно е разклатило здравето на Елизабет, но не я е убило. Проф. Робъртс допуска, че страничните ефекти от оловната смес вероятно са превърнали последните й месеци в агония, тъй като кралицата не е била в състояния нито да преглъща, нито да говори, а болките едва ли са били поносими.
>>> Вероятни причини за кататонията на английския крал Хенри VI
Двамата учени анализират известния факт, че кралицата носи коронационния си пръстен цели 45 години, без да го сваля. В края на живота й ръката й е толкова подута, че се налага да отрежат пръстена. Според д-р Локиър подуването подсказва неправилно функциониране на сърцето. В последните си мигове Елизабет изглежда слаба и изтощена, което според специалистите показва, че вероятно сърцето й не изпомпва кръвта ефективно, както и че белите й дробове са пълни с течност. На основата на тези заключения д-р Локиър е убеден, че смъртта й е вследствие на пневмония. Според него сърдечната недостатъчност оказва своето влияние, но наличието на бронхиалната пневмония води до разпространяване на инфекцията в целия организъм и оттам до кончината на последната кралица на Тюдорите.
Тялото на Елизабет I е балсамирано и престоява три седмици в замъка Уайтхол преди погребалната церемония на 28 април 1603 г.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Синапена лапа при кашлица и болка в ставите
- Домашни средства срещу бронхит при деца
- Билки и домашни средства при лечение на пневмония
- Пневмококи
- Пневмококова ваксина
- Д-р Тодор Иванов Тодоров
- Д-р Петър Милчев Чипев
- Хранене при пневмония
Коментари към Елизабет I и болезненият край на нейния живот