Значение на лавандулата в историята на медицинската наука, 2 част
От 1000г.
продължение от Част 1
Лавандула се е използвала и през ренесанса в Англия. По времето на крал Хенри VIII, лавандулата е започнала да става част от градините и най-често сред "дамите на имението".
Често се отглеждала близо до местата за пране в домовете, което не било случайно. Изпраните дрехи се поставяли да изсъхнат над самата лавандула, с което те бивали приятно ароматизирани.
Кралица Елизабет е била една от "почитателките" на лавандулата. Използвала ароматната билка в своя чай, а също и за лечение на честата си мигрена.
Чарлз VI, крал на Франция е бил също любител на ароматната билка. Има сведения, че възглавниците му били с лавандулов пълнеж. През 16-ти век във Франция, лавандулата се приемала като средство за надеждна защита от различни инфекции.
През 17-ти век, вече присъства в повечето билкови лекарства и се е смятало, че може да лекува всичко. Имало доста голям интерес от медицинска гледна точка за качествата, които притежавало растението. Различните улични търговци също я разпространявали.
Вярвайки, че може да лекува почти всичко, през 1665 година с избухването на Голяма чумна епидемия, цените за продажбата на лавандула се покачили значително.
През викторианската епоха (по времето на управление на кралица Виктория), лавандулата се е превърнала в доста популярен аромат, особено сред дамите. Слагали са малки торбички с лавандула в своите гардероби за да ароматизират дрехите си. За да привличат ухажори, младите жени поставяли снопче лавандула между гърдите си.
Кралица Виктория толкова много е обичала лавандулата, че дори си е назначила свой доставчик, известен като "Miss Sarah Sprules", "доставчик на кралицата". По време на Викторианската епоха, малко предградие в Лондон, известно като "Mitcham" е станало център за произвоството на лавандулово масло. С течение на времето английските лавандулови продукти са добили популярност по цял свят.
През ранният 20-ти век популярността му леко намалява, поради асоциацията, която се правела. Свързвали лавандулата със "стари дами".
В съвремието лавандулата добива голяма популярност като част от ароматерапията. Rene Gattefosse, основател в съвременната ароматерапия, е потвърдил от свои наблюдения и опит антисептичните свойства, които притежава лавандулата.
След като е изгорил ръката си, той използвал лавандулово масло за намазване на раната. Последвало е успокояване на мястото и бързо излекуване, без оставане на белези.
В днешно време за най-голям производител на лавандула се смята Прованс, Франция. Именно римляните първи са донесли растението в тази област. Други производители на лавандула са Белгия, Испания, Австралия, Япония и САЩ.
Лавандулата присъства и в духовния живот. Смята се, че привлича любов, защитава, пречиства, води до дълголетие, помага при безсъние.
Също така е полезна и за облекчаване на стрес и депресия.
Лавандулата е свързана и със седмата чакра – Сахасрара, отваряйки ни към просветление и мъдрост.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕЩО ПО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ЦАНИ ГИНЧЕВ - ШАМБАЛА
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 2 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк
ВЪВЕДЕНИЕ В ПРИРОДОЛЕЧЕНИЕТО. МОЯТА ПРАКТИКА - Д-Р АТАНАС МИХАЙЛОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ЧУДОТО НА МИГНОВЕНОТО ИЗЦЕЛЕНИЕ - ФРАНК КИНСЛОУ - ИЗТОК - ЗАПАД
ТЕХНИКИ ЗА ЛЕЧЕНИЕ С КРИСТАЛИ - ПАМЕЛА ЛУИЗ ЧЕЙС И ДЖОНАТАН ПОЛИК
Библиография
http://musingsfrommarsh.blogspot.com/2011/10/lovely-lavender.html
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечение на синузит
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лечение при панкреатит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Лечение при краста
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лечение при пиелонефрит
Коментари към Значение на лавандулата в историята на медицинската наука, 2 част