Изследване APRICOT от 1993 година, касаещо вторичната профилактика на сърдечен инфаркт и употребата на аспирин
От 1993г.
През 1993 година е проведено изследването APRICOT („Antithrombosis in the prevention of Reocclusion in Coronary Thrombolysis”). Резултатите от него са отчели, че ацетилсалициловата киселина надминава по успех другите медикаменти при профилактиката на реинфаркта: 300 пациенти получавали след остър инфаркт и разтваряща терапия или по 300 мг ацетилсалицилова киселина (АСК) дневно, или плацебо или кумадин. Кумадинът е лекарствено вещество, което подобно на хепарина предотвратява кръвосъсирването и по този начин предпазва от образуване на тромбози. Резултатът е в полза на АСК: в АСК-групата настъпили най-малко реинфаркти.
Данни от изследване в Испания
И ако въпреки всичко се стигнело да реинфаркт или други животозастрашаващи сърдечни заболявания, те протичали най-малко не толкова драматично, ако пациентът преди това редовно е приемал АСК. Това е и главният извод от изследване, проведено през 1990 година в Испания върху 539 пациенти, които постъпили в болница по повод на коронарни усложнения. Двеста и четиринадесет от тях са приемали АСК в седмицата преди това, а останалите – не. В аспириновата група били диагностицирани 51 случая на сърдечен инфаркт, докато в другата група те били 176, а останалите пациенти страдали от нестабилна стенокардия. В процентно отношение това означава, че рискът от сърдечен инфаркт явно се намалява чрез АСК със седемдесет и два процента – един доста окуражаващ резултат. Освен това инфарктите при пациенти, приемащи АСК, протекли много по-леко. Според това изследване една такава защита при дневна доза между 500 и 1000 мг АСК.
Тези изследвания се оказали достатъчни, за да бъде провъзгласена като стандартна терапия продължителната употреба на ацетилсалициловата киселина от пациенти след първия сърдечен инфаркт. На 95-ия немски конгрес на интернистите във Висбаден през 1989 година професор д-р Х. Лидтин от медицинската клиника в Щарнберг оповестил, че съобразно доказаната ефективност при вторичната профилактика на сърдечния инфаркт, АСК и бета-блокерите имат значително предимство пред другите медикаменти като средства за снижаване на кръвното налягане и холестериновото ниво, инхибитори на кръвосъсирването, калциеви антагонисти, АСЕ-инхибитори и други. Те могат добре да допълнят лечението с АСК, но не и да го заменят.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СКИН ДОКТОРС INGROW GO ЛОСИОН 120 мл
ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60
Библиография
1. "Aspirin - лекарството на века", проф. д-р Карлхайнц Шмит, Марион Цербст, ИК "Емас", София, 2001 година
Коментари към Изследване APRICOT от 1993 година, касаещо вторичната профилактика на сърдечен инфаркт и употребата на аспирин