Изследователски експедиции на Павел Баранов
От 1927г.
През периодът, в който руският учен Павел Баранов взел участие в голям брой експедиции за усвояване на обширните високопланински територии на Средна Азия, събрал материал, който му дал възможност за широки теоретични обобщения.
Още през 1927 г. организирал експедиция в Дарваз. В книгата си "Дарваз и его культурная растительностъ" Баранов направил характеристика на условията за развитие на различните култури, описал местните методи за отглеждане на растенията, техния ботанически състав, а също й наблюденията за старинното земеделие в тези изолирани райони, борбата на земеделците със суровата природа и многовековния труд на народните селекционери.
Ученият бил и ръководител на експедиция, в която били включени учени от различни специалности - растениевъди, животновъди, почвоведи, зоолози микробиолози и специалисти по физиология на животните и човека - за изследване на области с надморска височина 1500 - 5000 м в Памир. Създадени били няколко стационара за отглеждане на различни селскостопански растения и за експериментална работа върху събрания огромен материал.
Още през първата година от работата на експедицията (1933 г.) П.Баранов дал предложения за обогатяване на асортимента на културите и сортовете, за въвеждане на сеитбообръщения, за използване на местния опит и разработка на нови методи за агротехника в западните земеделски райони на Памир.
За Източен Памир като високопланинска пустиня се считало, че не е възможно да се развива земеделие, но Баранов успял да внедри редица фуражки треви, ечемик и зеленчукови култури. По този начин успял да стане един от основоположниците на високопланинското земеделие не само в Памир, но и в Алтай, Кавказ и Тяншан.
През 1936 г. била организирана специална конференция от Академията на науките на СССР. Нейната цел била обсъждане на резултатите от Памирската експедиция. Станало ясно, че е направена огромна и извънредно полезна стъпка както за науката, така и за практиката.
Направена била Памирска биологична станция с директор Баранов. Там били пренесени стотици известни културни растения при нови, несвойствени за тях условия на високопланинската среда, характеризиращи се с максимална инсолация и резки температурни колебания.
След проучванията, които ученият направил, стигнал до извода, че средата оказва различно влияние на различните растения. Студоустойчивостта, ранозрелостта и други полезни за човека свойства на различни сортове могат да се установят напълно при отглеждането им само при необикновена за тях обстановка, например при високопланински условия.
Под влияние на новите условия в растенията се появили и нови качества. Така например ечемиците на Етиопия и на други тропически страни, които не са изпитвали влиянието на отрицателните температурни влияния, пренесени в Памир, станали студоуотойчиви.
По този начин средата дала възможност не само за диференциране на растителните организми, но и за преобразуване, като изменила посоката на естествения и изкуствения отбор.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
1001 СВЕТИЛИЩА - ТОМ 5: МЕГАЛИТНАТА СТРЕЛЧА - ПЪТЕВОДИТЕЛ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА
ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧВА В СЪБОТА - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
НЕЩО ПО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ЦАНИ ГИНЧЕВ - ШАМБАЛА
МАГИЯТА НА РЕАЛНОСТТА - РИЧАРД ДОКИНС - СИЕЛА
НЕВЕРОЯТНИЯТ СВЯТ С ЕКСПЕРИМЕНТИ НА ПЕТЬО ФИЛИЯТА - СТАНИСЛАВ КОЙЧЕВ - СТАН - ЕГМОНТ
Библиография
Олга Дряновска, "Видни съветски биолози"
Коментари към Изследователски експедиции на Павел Баранов