Как английски колонист става родоначалник на населението на тропически остров
От 1863г. до 1954г.
Много исторически личности носят наименованието „Баща на“. Подобен псевдоним получават множество откриватели, които поставят основите на дадена наука (Хипократ - Бащата на медицината) или личности, които се свързват със създаването на някоя нация (Ганди - Бащата на нацията). Сравняването на тези личности с родителската роля говори за техния съществен принос към дадения аспект.
Уилям Марстерс обаче не е нито влиятелна политическа фигура, нито откривател. Той получава прякора „Бащата на Палмерстън“, тъй като почти всички жители на острова произлизат от неговата родословна линия. Странният феномен не се дължи на някаква генетична аномалия, а е следствие от мечтата на един моряк да се пенсионира на тропически остров с трите си съпруги.
Остров Палмерстън се намира в автономната област Кук, която представлява два архипелага, образуващи самоуправляваща се провинция, която де юре е част от Нова Зеландия. Страната се намира в южната част на Тихия океан и има население от около 15 000 души. Самият Палмерстън е неголям атол, който се извисява в единия край на коралов риф. Площта ми е няколко десетки километра и е единственото населено място в радиус от 200 километра.
Палмерстън и останалите острови от едноименната лагуна са открити от мореплавателя Джеймс Кук през 1774-та година. Известният пътешественик именува малкия архипелаг на тогавашния британски адмирал. Малкото парче земя се оказва необитаемо, но във вътрешността изследователите намират останки от изоставено полинезийско село. Затова островът е маркиран като годен за обитаване и подходящ за „корабна спирка“.
До 60-те години на 19-ти век Палмерстън остава напълно лишен от постоянно население. През 1863-та година английският моряк Уилям Марстерс решава да се засели на девствения тропически остров. Матросът иска официално разрешение от търговеца Джон Брандър - собственика на малкия архипелаг. На 8-ми юли двамата сключват официално споразумение, според което Марстерс получава легално право да обитава острова заедно със своето семейство.
Уилям Марстерс има официален брак с една от дъщерите на полинезийски вожд, на чийто остров той живее преди 1863-та. Освен това е в романтични отношения с братовчедката на своята съпруга и още една жена от същото племе. Когато се нанася на Палмерстън, той обявява и трите дами за свои законни жени. Местният представител на властта - Джон Брандър - затваря очите си за тази странност, тъй като повече хора на острова означава повече работна ръка.
Според сключения договор Марстерс трябва да отглежда местни сортове плодове, които да предава веднъж годишно на търговеца. В замяна колонистите получават продоволствия от цивилизацията като масло за лампи, подправки и т.н. Животът на бившия моряк и трите му съпруги протича необезпокоявано до 1888-ма година, когато Джон Брандър умира.
Заради кончината на официалния собственик на земята, правото на Марстерс и неговото семейство да живеят на острова е оспорено от шотландския предприемач Джордж Дарси. В крайна сметка колонистите печелят спора, след като Британската империя анексира цялата територия и признава Палмерстън за частен имот на фамилия Марстерс.
Уилям умира през 1899-та година. Преди да почине обаче, той успява да създаде огромно поколение. Матросът остава верен и на трите си съпруги, от които има 17 деца и 54-има внуци. Наследниците му са разпределени в три рода, които нямат право да се женят вътре в клана, и се управляват от родов съвет.
Организацията на голямото семейство се оказва ефикасна, тъй като до 1954-та година островът се управлява от съвета на трите фамилии. След тази дата британското правителство гарантира безусловното право на всички членове на рода Марстерс да притежават част от острова, но в замяна стандартизира администрацията на малката територия.
Към началото на 21-ви век остров Палмерстън има население от около 60 души, но наследниците на Уилям Марстерс са няколкостотин. Те живеят из целия архипелаг Кук, както и в Нова Зеландия. Колонистът успява да си заслужи титлата „баща на Палмерстън“, тъй като не само става родоначалник на населението на острова, но и на значителен процент от населението на сялата автономна област, чиито жители наброяват малко над 14 000. Един от най-известните съвременни членове на фамилията е Том Марстерс - официалният представител на кралица Елизабет на островите Кук и една от най-важните политически фигури в региона.
Редактор: Георги Динев
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МОКРИ КЪРПИ ПАПИЛИОН ТРОПИЧЕСКИ ЦВЕТЯ * 120
ПЛЕЙ ТАЙМ ШАМПОАН ТРОПИК 250 мл
БИСПОЛ СВЕЩ В ЧАША С АРОМАТ НА ТРОПИЧЕСКИ ПЛОДОВЕ sn71-71
БИО ПЧЕЛЕН МЕД ОТ ЦВЯТ НА ТРОПИЧЕСКИ ЦВЕТЯ И РАСТЕНИЯ 50 г RUDIGER FELDT PRODUCTS
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ДЕНТАЛ ТРА - ЛА - ЛА С ВКУС НА СВЕЖИ ТРОПИЧЕСКИ ПЛОДОВЕ ЗА ДЕЦА 50 мл
РОБИНЗОН КРУЗО /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ДАНИЕЛ ДЕФО - ХЕРМЕС
Библиография
Източник: www.ancient-origins.net
Снимки: freepik.com
en.wikipedia.org
СТАТИЯТА е свързана към
- Северен Сентинел - островът, който не е докоснат от модерната цивилизация
- Проектът за първата независима държава, плаваща в неутрални води
- Котешките острови в Япония - да, те съществуват
- Трансплантация на островни клетки
- Обелки от тропически плодове помагат при отслабване
- Работата на мечтите съществува: луксозен малдивски курорт търси книжар
- Птичият остров: приключение в стил Робинзон Крузо с всички удобства и пълно уединение
- Сара Мур – жената, която работи на 9 места на отдалечен шотландски остров
- 4 златни правила на дълголетието от остров Окинава
- Остров само за жени – мечтаният рай без мъже вече е възможен
Коментари към Как английски колонист става родоначалник на населението на тропически остров