Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Треперещата ръка от Устър - средновековният монах с тремор, привлякъл учените

Треперещата ръка от Устър - средновековният монах с тремор, привлякъл учените

от 20 март 2019г., обновено на 22 фев 2024г.
Редактор: Ирина Тенева
Треперещата ръка от Устър - средновековният монах с тремор, привлякъл учените - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1200г. до 1250г.

През Средновековието знанията, които добивали хората за света около тях и за неговото функциониране, се съхранявали посредством създаването на писани текстове. В по-голямата си част те били дело на монаси, които посвещавали живота си на копирането, превеждането и писането на нови книги, съдържащи различни познания.

Много често за поколенията не остава никаква информация за името и личността на монаха, но един представител на английските средновековни книжовници успява да изпъкне. Той го прави не чрез своето име, а чрез особеностите на своето писане. Един дребен детайл обръща погледа на световните учени и дава възможност да бъдат разкрити ценни нови знания.

Треперещата ръка от Устър

Средновековен книжовник монах привлича вниманието преди години на научната общност заради странния си почерк, изразяващ се в недобре оформени, разкривени букви, явен признак за нестабилно писане. Медицинските специалисти веднага заподозират някакъв вид тремор и дълги години се водят спорове и дебати каква е причината за особения почерк. Тъй като името на монаха е неизвестно, той е наречен Треперещата ръка от Устър (the Tremulous Hand of Worcester, градът се произнася на англ. [?w?st?], неправилно Уорчестър). Предполага се, че божият служител е живял и работел в манастира към местната катедрала в началото на 13 в. Задачата му била да пише коментари и анотации в ръкописи, написани на староанглийски, т.е. превеждал староанглийските думи на техните средноанглийски или латински еквиваленти.

Откриването на Треперещата ръка го превръща в единствения известен средновековен писател с тремор. Неговият случай се изследва съвместно от историци и медицински специалисти, почеркът му е анализиран от невролог и експерт по двигателни нарушения. Това са историкът д-р Дебора Торп от Университета в Йорк и д-р Джейн Алти от Leeds Teaching Hospitals NHS Trust. Те достигат до извода, че монахът по всяка вероятност е страдал от т.нар. есенциален тремор.

Есенциалният тремор е най-често срещаният вид, принадлежащ към групата на невродегенеративните заболявания с хиперкинетични двигателни нарушения (при тях има прекомерно движение). При този вид тремор не се наблюдават други неврологични симптоми освен треперене. Не е известна причината за неговата поява, първоначално е едва забележим, но с течение на времето се влошава. Есенциалният тремор се изявява предимно при извършване на насочени, фини движения. Неговият интензитет се влияе от състояния като психоемоционален стрес. Характерно за него е, че малко количество алкохол спомага за моментното му потискане.

Учените не могат да определят на колко години е бил средновековният монах и дали е използвал лява или дясна ръка. Смятат, че е бил на преклонна възраст, когато е работил върху последния си ръкопис. Проследявайки специфичния му почерк, специалистите изчисляват, че Треперещата ръка се е трудил върху над 20 ръкописа и благодарение на неговото здравословно състояние учените могат да проследят и да придобият нови знания за 13 в. и за лингвистичните преходи тогава.

ръка с тремор

Д-р Алти и д-р Торп използвали в своето проучване хора с различни двигателни нарушения и с различни здравословни състояния, сравнявайки пробите с почерците им с тази на Треперещата ръка от Устър. Така те установили, че най-вероятно се касае за есенциален тремор. Също така по този начин отхвърлили теориите, че монахът може да е страдал от когнитивен упадък, от болестта на Паркинсон или от други невродегенеративни разстройства. В подкрепа на становището, че божият служител не е имал паркинсон е наличието на фин, редовен тремор при него, докато човек с невродегенеративното заболяване ще демонстрира хаотично и неравномерно писане. Освен това при болестта на Паркинсон се наблюдава микрография - изписване на много дребни букви заради затруднените движения, а при монаха тя липсва.

Друг факт, който прави впечатление на учените, че очевидно се забелязва подобрение в почерка на Треперещата ръка в даден период. Има разлика в изписването на определени девет реда, чиито букви са с характерното изкривяване, и в десетия ред, който е с нормално очертани букви. Специалистите са на мнение, че след деветия ред монахът си е взел почивка или е изпил известно количество алкохол, за да се подобри писането му. По време на Средновековието е било много честа практика хидратирането със слаб алкохол през целия ден. За есенциалния тремор е типично да се повлиява от малко количество алкохол - тогава той значително се подобрява.

Други исторически разкрития благодарение на почерка на монаха

Благодарение на специфичния почерк на монаха, наречен от учените Треперещата ръка от Устър, се разкрива повече информация за неговия живот и за историческата епоха, в която е живял. Заради тремора, който е имал, лесно се разпознават неговите ръкописи от ръкописите на останалите средновековни книжовници. Така специалистите научават, че монахът е работил върху повече от 20, чието съдържание предоставя ценни сведения за 13 в.

ръкопис

Отличителният почерк на Треперещата ръка помага за разбирането на прехода от староанглийски към средноанглийски, тъй като божият служител е работил предимно с такива ръкописи. Коментарите и анотациите на монаха, разположени най-вече между редовете на текста или отстрани, имали за цел да направят по-разбираеми староанглийските думи чрез директен превод на латински или средноанглийски. На база на тези наблюдения се предполага, че староанглийските ръкописи са били четени до края на 13 в., близо 100 г., след като е изчезнал.

На определени места книжовникът поставял знаци като Nota bene (букв. "отбележи добре") на дадени пасажи от текста. Тези маркери подсказват за интереса му към дадена част и за променящите се модели на религиозност в Англия след свикания от Инокентий III Четвърти събор през 1215 г. Треперещата ръка, който е бил съвременник на събитието, се е интересувал от текстове, които се отнасяли за задълженията на свещениците, греха, тайнствата и изповедта. Това навежда на мисълта, че вероятно той е актуализирал стари ръкописи за енорийски свещеници, които търсят вдъхновение за своите проповеди и които като теми съвпадат с разискваните на събора въпроси.

Отличителният начин на писане на монаха, известен като Треперещата ръка от Устър, може да се е считал за недостатък от неговите съвременници, но пък го е направил забележим в сравнение с тогавашните книжовници. Едва ли е предполагал, че треморът, който го е съпътствал през живота му, ще има такъв принос към различни области на науката.

Източник:
  • https://www.york.ac.uk/news-and-events/news/2016/research/tremor-neurologist-scribe/
  • https://hekint.org/2021/09/30/essential-tremor-in-a-medieval-scribe-extracting-hidden-historical-knowledge-from-the-work-of-the-tremulous-hand/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4671480/
3.0/5 2 оценки

Коментари към Треперещата ръка от Устър - средновековният монах с тремор, привлякъл учените

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Треперещата ръка от Устър - средновековният монах с тремор, привлякъл учените
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 16:32
    Коментирайте "Треперещата ръка от Устър - средновековният монах с тремор, привлякъл учените"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Как да спрем треперенето на ръцете с билки и натурални средства
  • Треперене на ръцете – причини и съвети за намаляване на тремора
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Хранене при тремор
  • Антипаркинсонови лекарства
  • Първи медицински описания на болестта на Паркинсон
  • Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости
  • Звукови сигнали могат да помогнат при есенциален тремор
  • Приспособете вещите си, за да облекчите трудностите при болестта на Паркинсон
  • Млади учени от Томск разработват мобилно приложение в помощ на пациенти с тремор
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Изтръпване на ръка, пръсти след вземане на кръв

преди 515 дни, 1 час и 10 мин.

Магнитни наколенки д - р Ливайн плюс Лента за ръка

преди 2877 дни, 1 час и 50 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 36 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 19 часа и 37 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 48 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 19 часа и 55 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival