Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината История на Военномедицинска академия - София

История на Военномедицинска академия - София

от 12 сеп 2018г., обновено на 01 ное 2022г.
Редактор: Ирина Тенева
История на Военномедицинска академия - София - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1891г. до 2022г.

Военномедицинската академия - София (ВМА) е учреждение, в което се провежда научно-образователна и диагностично-лечебна дейност. Академията, въпреки че е военна структура, пълноценно участва в националното здравеопазване чрез оказване на болнична и специализирана извънболнична, неотложна и спешна медицинска помощ на гражданите от цялата страна. Лечебното заведение има сключен договор с НЗОК по повечето клинични пътеки, изключение правят педиатрия, акушерство и лъчетерапия на злокачествени заболявания.

Мисията на ВМА включва още развиване на военномедицинската наука, обучаване и специализиране на военномедицинските кадри и по този начин спомага боеспособността на нашата армия винаги да е на ниво, както и здравето на военнослужещите.

Създаване и първи стъпки

На 19 ноември 1891 г. военният министър майор Михаил Савов подписва заповед № 439, с която на практика създава Софийска обща гарнизонна болница. Неин пръв ръководител става д-р Георги Золотович, бележито име в родното здравеопазване. Той е един от "виновниците" за възникването на Българския лекарски съюз, както и участник в изготвянето на законопроекти в сферата на здравеопазването.

Новосъздаденото лечебно заведение съществува от 1 януари 1893 г. до 1918 г. под името Първа софийска дивизионна болница. През Балканската война (1912-1913 г.) здравното заведение осъществява своята дейност като клон на Разпределителната болница в столицата. Персоналът се състои от 18 лекари, 8 студенти по медицина и 57 доброволки самарянки. В същата сграда, в която се намира Дивизионната болница, се настанява и Австрийска санитарна мисия. Тя подпомага по време на Първата световна война дейността допълнително с лекари и медицински сестри, също така доставя на военното лечебно заведение инструменти, материали, рентгенов апарат, стерилизатори, механоелектро апарати и водни легла. По този начин се вдига нивото на медицинските грижи.

След приключването на Първата световна война влизат в сила новите мирновременни щатове и тогава е назначен подп. д-р Рачо Ангелов за началник на Общоармейската военна болница. Той заедно с директора на Народното здраве д-р Иван Кесяков и с помощник-началника на военносанитарната част във войската подп. д-р Тодор Попов през 1919 г. взимат дейно участие в направата на проект за временно използване на държавните болнични заведения като база за новосъздадения Медицински факултет (1917 г.) в столицата. В списъка влиза и Общоармейската военна болница.

Период от 1930 г. до 1950 г.

Военните лекари решават проблеми на войската и в мирно време. Така например през 1932 г. е осъществена първата категоризация на професионалните заболявания в родната армия.

Общоармейската болница сформира 3 армейски хирургични болници по времето на Втората световна война, които да послужат за нуждите на нашите войски на фронта до април 1945 г. След тази дата Първа българска армия е демобилизирана, неин ръководител става полк. д-р Веселин Николов.
На следващата година - 1946-а, се появява нова медицинска структура, предназначена за военните чинове в столицата. Наречена е Общовойскова поликлиника, управлявана от полк. д-р Райко Радевски. През 1950 г. е обединена с Общоармейската военна болница. След още 4 години се създава Научноизследователски военномедицински институт на основата на сформирания през 1945 г. Общовойскови хигиенен институт в Овча купел. Институтът има за задача да разработва медицинската защита на армията и населението в различни аспекти.

военни пред ВМА

Период от 1960 г. до 1990 г.

През 1960 г. настъпва нова промяна, която води до появата на нова здравна структура. На 12 август Министерски съвет издава постановление № 196, с което се създава Висш военномедицински институт (ВВМИ). В неговата структура влизат Научноизследователският военномедицински институт в Овча купел, Отделът за военномедицинска подготовка към Медицинското управление при Министерството на народната отбрана и Общоармейската болница. Новообразуваното учреждение дава по-голямо поле на действие по отношение на лечебно-диагностичната дейност, възможностите за специализация на медицинските офицери, подготовката на необходимите на армията медици, също и за разработването на научни проблеми, засягащи медицинското осигуряване на войските във военно и мирно време.

През 1980 г. ВВМИ вече разполага със собствена сграда и това допълнително подобрява положението във военното здравеопазване. Сформирането на института, разширяването на неговия обхват на действие и предоставянето на нужните за неговите цели база и оборудване спомагат за превръщането му в едно от най-престижните медицински учреждения в България.

Натрупването на всички тези обстоятелства довеждат до логичното решение към Министерството на отбраната да се създаде Военномедицинска академия (ВМА). Това става с указ № 546 от 7 април 1989 г. Идеята е академията да работи като единен лечебен и учебно-научен комплекс, изпълняващ и ролята на учреждение, в което се извършва обучение, специализация и усъвършенстване на военномедицинските специалисти. В структурата си тогава ВМА обхваща ВВМИ, Обединен авиомедицински научноизследователски институт в столицата, Военноморската болница във Варна и Първа клинична болница "Д-р Кирил Хавезов" (днес УМБАЛ "Лозенец"). Характерното е, че по този начин се обхваща лечебната, научната и учебната дейност, спомагаща за разрешаването на проблемите не само на сухопътните, но и на военноморските и военновъздушните войски.

Период след 1990 г.

Още една основна промяна настъпва в дейността на Военномедицинската академия. През 1990 г. е открито звено за спешна помощ към нея. По този начин лечебното заведение се свързва с националното здравеопазване и започва да обслужва и цивилни граждани.

Създадена, за да се грижи за здравето на военнослужещите от Софийския гарнизон, днес Военномедицинска академия е едно от най-иновативните и развити болнични заведения в нашата страна. Тя обединява в своята структура 5 многопрофилни болници за активно лечение в столицата, Варна, Плевен, Пловдив и Сливен; 2 за рехабилитация и продължително лечение в Хисаря и Банкя; множество медицински пунктове във военните поделения из страната. Освен това разполага с Научноприложен център за военномедицинска експертиза, авиационна и морска медицина; с Научноприложен център за военна епидемиология и хигиена; Военномедицински отряд за бързо реагиране; с Научноизследователски център за радиологична, биологична и химическа защита; с Център по психично здраве и превенция; с филиали във Варна, Пловдив и Сливен.

Уебсайт: https://www.vma.bg/

Статията е част от историята на:

  • История на Военномедицинската академия
5.0/5 1 оценка

Коментари към История на Военномедицинска академия - София

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте История на Военномедицинска академия - София
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 01:52
    Коментирайте "История на Военномедицинска академия - София"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Доц. д-р Васил Иванов Михайлов, д. м.
  • Родните дерматолози и проф. Кадурина с отворено писмо по казуса ВМА
  • Д-р Владимир Илков Иванов
  • Екип на ВМА трансплантира черен дроб на 40-годишен мъж
  • Медицински екип от ВМА успешно трансплантира черен дроб на 36-годишен мъж
  • Военномедицинска академия с готовност за бърза реакция при биотероризъм
  • Във ВМА бе извършена трета чернодробна трансплантация
  • Д-р Теодора Димитрова
  • Мотоциклети в Спешна медицинска помощ, по проект на ВМА
  • Мисиите на българските военни медици от ВМА
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 64 дни, 12 часа и 15 мин.

Ремонтни дейности София

преди 165 дни, 10 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 10 часа и 2 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 2 часа и 44 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 9 часа и 35 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 16 часа и 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival