Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Кристиан Барнард и приносът му към кардиологията - част 1

Кристиан Барнард и приносът му към кардиологията - част 1

от 06 март 2018г., обновено на 12 март 2018г.
Кристиан Барнард и приносът му към кардиологията - част 1 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 3.12.1967г.

Кристиан Барнард Нийдлинг (08.11.1922 -  02.09.2001) е южноафрикански кардиохирург, извършил първата по рода си сърдечна трансплантация, при която органът е присаден директно от донора на реципиента. Пионерната за историята на кардиохирургията манипулация е извършена на 3 декември 1967 г. в болница "Гроте Шур" ("Groote Schuur Hospital") в Кейптаун, Южна Африка.

Отраствайки в Бофорт Уест (този град е част от Провинция Нос Добра надежда, наричана и Капска провинция в Република Южна Африка), той учи медицина и практикува в продължение на няколко години в родната си страна. Като млад лекар, той експериментира с кучета. Опитът, който придобива, му помага да разработи техника за третиране на чревната атрезия при бебета. Благодарение на нея в Кейптаун е спасен животът на 10 пеленачета. Нещо повече, техниката е възприета и заимствана от неговите колеги-хирурзи във Великобритания и Съединените щати.

През 1955 г. той пътува до Съединените щати и първоначално е назначен да практикува от Оуен Уангъстийн. В Страната на неограничените възможности, медикът е обучен да работи с апарата, който по време на операции, поема функциите на сърцето и белите дробове (по тази причина той е наричан точно така – апарат сърце-бял дроб). Доктор Бернард се запознава с д-р Уолт Лилеей. След завръщането си в Южна Африка през 1958 г., Барнард е назначен за началник на катедра "Експериментална хирургия" в болницата "Groote Schuur" в Кейптаун.

На 3 декември 1967 г. Барнард трансплантира сърцето на Денис Дарвал (моличето току що е загинало при пътен инцидент) на 54-годишният Луис Вашкански. Рецепиентът, г-н Вашкански, страдащ от диабет и неизлечима болест на сърцето, се възстановява напълно (и живее в продължение на осемнадесет дни, които прекарва със съпругата си). Мъжът загива от пневмония, тъй като имунната му система е силно потисната от лекарствата срещу отхвърляне на сърцето. Така организмът на пациента, с отслабена от медикаментите имунна система, не съумява да се пребори с белодробната инфекция. Доктор Барнард съобщава на г-н и г-жа Вашкански, че операцията има 80% шанс за успех, изказване, което е подложено на критика по-късно, защото е счетено за подвеждащо.

Втората трансплантация, която Барнард извършва, е на Филип Блейберг. Операцията, извършена в началото на 1968 г., минава успешно. Пациентът живее деветнадесет месеца, няколко от които прекарва в дома си.

Доктор Барнард се пенсионира като началник на Катедрата по кардиоторакална хирургия в Кейптаун през 1983 г. Медикът развива ревматоиден артрит, поразил ръцете му. Заболяването слага край на кариерата му. Медикът проявява интерес към изследванията срещу стареенето. По-късно през 1986 г., д-р Бернард популяризира "Глисел" – доста скъп крем против стареене, който по-късно бива одобрен от Администрацията по храните и лекарствата в САЩ. През оставащите години от професионалния си път, лекарят основава фондацията "Кристиян Барнард", посветена на оказването на помощ на деца в неравностойно положение по целия свят. Лекарят почива през 2001 г. на 78-годишна възраст вследствие на астматичен пристъп.

Нека се поровим по-подробно в медицинската кариера на Кристиан Барнард. След като завършва образованието си, той стажува и специализира в клиниката "Гроте Шур" в Кейптаун. По-късно д-р Барнард работи като общопрактикуващ лекар в Серес (градче в провинция Кейп). През 1951 г. той се завръща в Кейптаун, където работи в Градската болница като директор в болница "Groote Schuur". Лекарят защитава магистърската си степен през 1953 г. в университета в Кейптаун. През същата година той става доктор на медицинските науки в същия университет. Дисертацията му носи заглавието "Лечението на туберкулозния менингит".

Както споменахме по-горе, в началото на кариерата си лекарят провежда опити с кучета, за да изследва детайлно състоянието чревна атрезия. След девет месеца и четиридесет и три опита, д-р Барнард успява да излекува състоянието при малко кученце, премахвайки части от червата на животинчето, които са недостатъчно кръвоснабдени. Грешката, която правят предишни хирурзи, се състои във факта, че те се опитват да свържат отново третираните краища на червата. За да бъде успешна манипулацията, е необходимо да се премахне между 15 и 20 сантиметра от увреденото черво (6 до 8 инча). Доктор Джани Лу прилага тази иновация в клинична обстановка. Така методът на Барнард спасява за пръв път живота на пациент в Кейптаун. Тази техника е възприета и адаптирана от хирурзи и във Великобритания, и в САЩ.

Оуен Уангъстийн в Минесота е впечатлен от работата на д-р Алън Тал, млад южноафрикански лекар, работещ в американския щат Минесота. Той се свързва с тогавашния директор болница "Гроте Шур" – д-р Джон Брок с молба да му препоръча още един млад талант от Южна Африка. Доктор Брок избира д-р Барнард. Така през декември 1955 г. той пътува към Минесотския университет (в Минеаполис). Младият лекар ползва двугодишна пълна стипендия и се обучава под ръководството на д-р Уангъстийн.

По щастлива случайност, винаги когато Бърнард има нужда от почивка, той се разхожда по коридора и си говори с Винс Гот, който съумява да се вмъкне в лабораторията с изглед към операционната зала, където пионерът д-р Уолт Линей извършва първата операция на отворено сърце.

Гот разработва нова техника, с която Линей може оперира по-ефективно аортната клапа (Mакрий пише: "Това беше вдъхновението, което въздейства така силно на Барнард"). През март 1956 г. Гот моли Барнард да му помогне да управлява апарата сърце-бял дроб при операция. Малко след това Уангъстийн се съгласява да позволи на Барнард да започне работа при Линей.

По това време Бернард за пръв път се запознава със своя колега Норман Шумуей, с когото извършват емблематичната сърдечна трансплантация. Бернард се запознава и с Гил Кембъл, който му демонстрира, че може да се използва и кучешки бял дроб за оксигениране на кръвта по време на операция с открито сърце (година преди Барнард да пристигне, Линей и Кембъл са използвали тази процедура в продължение на двадесет минути по време на операция на 13-годишно момче със септичен дефект на камерата, благодарение на която детето се възстановява).

Барнард и Кембъл са приятели и редовно си устройват ранни закуски, в които могат да поговорят. През 1958 г. Барнард си извоюва магистърска степен по хирургия за тезата, озаглавена "Аортна клапа - проблеми в производството и тестването на клапни протези." Същата година той си извоюва докторска степен за дисертацията си "Етиологията на чревната конгенитална атрезия". Барнард описва двете си години в САЩ като "най-завладяващото време в живота ми".

След завръщането си в Южна Африка през 1958 г., Барнард е назначен за ръководител на катедрата по експериментална хирургия в болница "Гроте Шур". Започва работа и в университета в Кейптаун. Заема и преподавателски пост в университета в Кейптаун. Той е повишен до ръководител на хирургичните изследвания в университета в Кейптаун. През 1960 г., лекарят пътува до Москва, за да поговори с Владимир Демиков, топ експерт в областта на трансплантациите. През 1961 г. е назначен за началник на отдела по кардиохирургия в учебните болници към университета в Кейптаун. Той става доцент в катедрата по хирургия в университета в Кейптаун през 1962 г. С течение на времето д-р Барнард придобива известност сред много пациенти със сърдечни заболявания. Той става професор по хирургия в университета в Кейптаун през 1972 г.

Вижте и втора част

По статията работи: Виктория Милова

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТЕЛСОЛ ПЛЮС таблетки 80 мг / 25 мг * 28
11.14лв.

ТЕЛСОЛ ПЛЮС таблетки 80 мг / 25 мг * 28

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Christiaan_Barnard

Коментари към Кристиан Барнард и приносът му към кардиологията - част 1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кристиан Барнард и приносът му към кардиологията - част 1
    www.framar.bg 
    на 27 July 2025 в 07:36
    Коментирайте "Кристиан Барнард и приносът му към кардиологията - част 1"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Д-р Мариела Николова Синджирлиева-Арабаджиева
  • Електрокардиограма (ЕКГ)
  • Лечение на бъбречна недостатъчност
  • Д-р Иван Герчев
  • Доц. д-р Васил Велчев
  • Д-р Галина Йорданова Вутова
  • Тропонин
  • д-р Павлина Крумова Бинева
  • д-р Нели Иванова Конярова
  • Ангиография
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хематом в задната част на окото на котка - какво може да го причини?

преди 2373 дни, 16 часа и 9 мин.

Болки в задната част от главата

преди 2935 дни, 15 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 10 дни, 18 часа и 18 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 15 дни, 21 часа и 41 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 17 дни, 21 часа и 18 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 22 дни, 19 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИФАС ДВУФАЗЕН СПРЕЙ - БАЛСАМ ЗА БОЯДИСАНА КОСА 400 мл

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК МЕДИКА 80 г

ФЛОРАНС НЕЙЧЪР МАСАЖЕН ГЕЛ ЗА УМОРЕНИ КРАКА 150 мл

ВЕГАВЕРО ЕКСТРАКТ ОТ БИО КОПРИВА капсули * 120

КАВИЦЕТИН таблетки 10 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:41:53

ДУЛОКСИ капсули 30 мг * 28 ФАРМАКОНС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:40:42

ПАНЦЕФ гранули за перорална суспензия 100 мг / 5 мл 60 мл АЛКАЛОИД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:39:24

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:38:17

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: Lubo Tonev от 25 юли 2025г. в 19:23:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival