Лекар прелива папагалска кръв на пациент заради телефонни смущения
От 1931г. до 1931г.
Полиомиелитът, наричан още детски паралич, е опасно заболяване, което засяга нервната система и мозъка. Днес повечето лекари в развитите страни имат познанията и възможността да третират болестта чрез медикаментозна терапия и да спрат заразата преди пациентът да е получил сериозни увреждания. Само допреди 50 години обаче детският паралич се е лекувал трудно и не винаги процедурата е успешна.
В началото на 20-ти век основният метод за лечение е преливането на кръв. В САЩ този способ се е считал за най-успешната терапия. Затова през 1931-ва година американски медик от местната болница в град Джолиет решава да третира заболялата от полиомиелит Лилиан Фишър именно чрез трансфузия. Лекарят, който дотогава не се е сблъсквал с опасното заболяване, се колебае относно избора на донор и решава да се обади на свой по-ерудиран колега от Чикаго за съвет.
По време на телефонния разговор анонимният медик от Джолиет пита кой би бил най подходящия дарител на кръв. Отговорът на колегата му от Чикаго е кратък и ясен: „вземи кръв от родителя“. Но статичният шум в слушалката изменя думите на специалиста и до по-неукия лекар съобщението достига като „вземи кръв от папагал“.
На български език двете фрази звучат съвсем различно и объркването на медикът от Джолиет изглежда, меко казано, нелепо. На английски обаче думите „родител“ и „папагал“ са доста сходни. Родител се произнася парънт, а папагал - парът. И тъй като медицината по това време все още е в преход между занаят и наука, лекарят решава да последва съвета на своя колега.
Той заръчва на медицинските сестри да намерят екзотична птица и да я донесат в кабинета му. След като пернатият донор бил доставен, медикът извлича 5 кубически сантиметра кръв от сърцето на животното и я инжектира мускулно на болното от детски паралич момиче.
Инцидентът става доста популярен сред персонала на болницата и скоро достига до локалните медии. Нелепата ситуация е отразена само няколко дни след необичайното кръвопреливане. През това време анонимният лекар вече е осъзнал своята грешка и подлага пациента си на конвенционално лечение чрез преливане на кръв от подходящ човешки донор.
Когато медиите пристигат в болницата Лилиан Фишър показва признаци на подобрение. Папагалът - кръводарител също се чувства по-добре. За щастие никой не смята, че болното от полиомиелит момиче се е излекувало заради прелятата птича кръв. Ситуацията е обявена за инцидент и не е повтаряна или допълнително проучвана.
Според съвременните медици инцидентът е дело на два основни фактора - неинформираността на лекарите от началото на 20-ти век и бедния опит на американските лекари в борбата с болестта. От една страна медикът от Джолиет не е имал необходимите познания за лечение и превенция на детски паралич, тъй като комуникацията по това време е много по-ограничена и въпросният лекар не е бил запознат със съвременните тогава тенденции в медицината. От друга страна самата болест полиомиелит се появява масово в Щатите едва след Първата световна война и дори най-ерудираните лекари нямат много информация за опасното заболяване и неговото адекватно лечение.
За щастие днес съществува ваксина срещу вируса, причиняващ детски паралич, която се използва и у нас.
Редактор: Георги Динев
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
Източник: www.thevintagenews.com
Снимки: www.thesprucepets.com
http://www.vetgateglobal.com
http://sphweb.bumc.bu.edu
СТАТИЯТА е свързана към
- Съвместимост на кръвните групи
- Индиректен тест на Кумбс
- Директен тест на Кумбс
- Изследване на кръвни групи
- Система AB0
- Развитие на медицината по време на Втората световна война
- 6 знака, че сте с грешния човек
- Първото „успешно“ кръвопреливане в историята
- 3-те основни грешки, допускани от начинаещите бегачи
- Тест на Кумбс
Коментари към Лекар прелива папагалска кръв на пациент заради телефонни смущения