Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Лечебната употреба на горещите минерални извори през античността

Лечебната употреба на горещите минерални извори през античността

от 12 сеп 2017г.
Лечебната употреба на горещите минерални извори през античността - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От -460г. до 460г.

Още от времето на Хипократ (460-370 г. пр. н. е.), който традиционно се възприема като "бащата на медицината", къпането не е просто начин за поддържане на лична хигиена. Към почистващите и освежаващи способности на водата трябва да добавим и употребата й като лечебно средство.

Къпането едновременно подържа и възстановява здравето. Употребата на горещите минерални извори за медицински цели може да се проследи назад във времето чак до Хипократ. През този период този вид къпане се превръща в практика и лесно средство за цялостно подобряване на състоянието на организма. Идеите на Хипократ по-късно се развиват от Гален, гръцкият лекар, медицински автор и философ (129-199 г. пр. н. е.), който не описва в подробности този метод на лечение, но го препоръчва. Други древни лекари и енциклопедисти също предписват къпането в термални извори – Целз (25 г. пр. н. е. – 50 г.), Соран от Ефес (90-150 г. пр. н. е.), Орибазий (IV в.) и Целий Аврелиан (V в.).

Тези гръцки и римски лекари препоръчват лечението с горещи минерални извори при специфични оплаквания и заболявания като различни видове парализи, ставно-мускулни заболявания като подагра, уринарни заболявания като камъни в пикочния мехур, заболявания на храносмилателната система и червата като колит, чернодробен абсцес, кожни проблеми като псориазис, язва, очни заболявания, главоболие, лудост, женски проблеми, включително безплодие, треска, пневмония, дихателни проблеми и болки в гърдите и за възстановяване на рани от естествен или оперативен произход. Тези заболявания, които макар и да не са психологически, определено се повлиявали и облекчавали с малко вяра, топлина и почивка.

Асклепиад, гръцкият лекар, живял през I век, който представя гръцките медицински методи в Рим, упорито възхвалява въздействието на баните, както върху здравия, така и върху болния човешки организъм. Той често използва студената вода за лечение на своите пациенти, както външно, така и вътрешно. Поради тази причина Плиний Стари го нарича frigida danda praeferens, или "онзи, който дава студена вода". Въпреки че много отричат учението му, други пък уважават методите му и хидротерапията става особено популярна през I в. пр. н. е.

Не толкова крайни и екстремни лечения предписва Целз, който написва трактата си De Medicina само няколко десетилетия след излекуването на Август от Антоний Муса, един от учениците на Асклепиад. Той специализира в доктрините на Асклепиад и смята баните за неделима част от лечението на умора, втрисане, треска, подагра, рани, слабост, храносмилателни проблеми, очни заболявания и постоперативно възстановяване. Трябва да отбележим, че въпреки успешното лечение на Август от Муса, Целз препоръчва не студени, а горещи бани на хората, които страдат от чернодробен абсцес и като цяло ги предупреждава да се пазят от всичко студено.  

Гръцкият лекар Соран от Ефес възприема баните като особено ценни за облекчаване на физическо и психическо напрежение. Той смята, че те са много полезни през последните фази на бременността, но опасни в началото, когато семето или ембрионът могат да бъдат изхвърлени от отпуснатата утроба. Къпането в природни извори облекчава състоянието на жените, които страдат от менструални и маточни проблеми.

Гален е по-внимателен с предписанията за посещение на минералните бани. Той е запознат с потенциалната вреда, която съпътства всички ползи от употребата на минерална вода. Поради тази причина той препоръчва къпането като цяло, без да споменава определени места или видове извори.

Плиний Стари и известният римски архитект Витрувий различават няколко различни вида горещи и лечебни медицински извори. Тяхната класификация не се различава от нашата съвременна. Те изброяват следните извори: серни, чиито води "освежават отслабените мускули и сухожилия" чрез нагряване; алуминиеви извори, потапянето, в които служи за лечение на парализа, защото водата отваря кожните пори; битумни извори, които овлажняват и лекуват вътрешните органи; алкални извори; и извори, чиято вода разбива камъни в пикочния мехур. Плиний Стари дори създава инструкции за лечението на рани, дислокации, очни и ушни заболявания, лудост и безплодие при жените.

Както в по-близки времена, пиенето на минерална вода за лечебни цели е било съпътстваща част от терапията в минерални бани. Водата действа пречистващо или смекчаващо при много вътрешни заболявания. Витрувий, Плиний, Сенека и други римски учени се сблъскват с широк спектър от заболявания. Сенека например препоръчва пиенето на термална минерална вода за облекчаване на болката и проблемите с белите дробове и червата.

Минералната вода понякога се консумира в легендарни количества заради логическото заключение, че щом малкото количество помага, то голямото би трябвало да оказва още по-благоприятен ефект. Плиний Стари заклеймява не само онези, които се къпят прекалено дълго в горещите серни извори, но и също онези, които поради незнание приемат прекомерни количества от лечебната вода.

Като изключим подобни случайни грешки, терапевтичната употреба на минерална вода и минерални бани обикновено е оказвала предимно благотворен ефект върху цялостното физическо състояние на древните римляни. Поради тази причина хидротерапията и балнеологията могат да се възприемат като неделима част от медицината през Античността.

по статията работи: Величка Мартинова

3.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТРАПЕЗНА ВОДА БЕБЕЛАН 1.5 л.
1.95лв.

ТРАПЕЗНА ВОДА БЕБЕЛАН 1.5 л.

ВОДА ТРАПЕЗНА БЕБЕЛАН 0.5 л.
1.20лв.

ВОДА ТРАПЕЗНА БЕБЕЛАН 0.5 л.

МАКЕДА БОТАНИКС УЛТРАЗВУКОВ ОВЛАЖНИТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ USB PIG 130 мл
31.00лв.

МАКЕДА БОТАНИКС УЛТРАЗВУКОВ ОВЛАЖНИТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ USB PIG 130 мл

ДЕРМАКОД ОВЛАЖНЯВАЩА ВОДА С КОЛАГЕН 120 мл
35.00лв.

ДЕРМАКОД ОВЛАЖНЯВАЩА ВОДА С КОЛАГЕН 120 мл

БРИТА ФИЛТРИРАЩА КАНА ЗА ВОДА ALUNA COOL MEMO 2.4 л БЯЛА + 3 ФИЛТЪРА MAXTRA PRO
74.00лв.

БРИТА ФИЛТРИРАЩА КАНА ЗА ВОДА ALUNA COOL MEMO 2.4 л БЯЛА + 3 ФИЛТЪРА MAXTRA PRO

ЛУМЕНЕ VALO СЕРУМ - КОКТЕЙЛ С ВИТАМИН Ц ЗА НОРМАЛНА И СУХА КОЖА 30 мл
77.20лв.

ЛУМЕНЕ VALO СЕРУМ - КОКТЕЙЛ С ВИТАМИН Ц ЗА НОРМАЛНА И СУХА КОЖА 30 мл

Библиография

източник:  Dvorjetski, Esti.; Leisure, Pleasure and Healing : Spa Culture and Medicine in Ancient Eastern Mediterranean, 2007

снимка: gillonj.tripod.com

Коментари към Лечебната употреба на горещите минерални извори през античността

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лечебната употреба на горещите минерални извори през античността
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 12:17
    Коментирайте "Лечебната употреба на горещите минерални извори през античността"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Да си направим "жива" вода сами вкъщи
  • Използвайте лесен метод за дестилиране на вода
  • Лечение при махмурлук
  • Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
  • Лудият римски император Нерон, който се наслаждава на горящия Рим, докато свири на лира
  • Пречистване на организма с вода
  • Колко вода трябва да пием на ден според теглото си – формули за изчисляване и таблица
  • Как и защо да си направим вода с електролити
  • Обем и състав на телесните течности
  • Регулация на осмолалитета на екстрацелуларната течност
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Има ли ползи от накисване на краката във вода за уста?

преди 242 дни, 15 часа и 5 мин.

Надписана сметка за вода. Какво може да се направи по въпроса?

преди 1845 дни, 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 21 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 15 часа и 21 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 15 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 15 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Офиопогон, Японски офиопогон, Змийска брада Офиопогон, Японски офиопогон, Змийска брада

Офиопогон, Японски офиопогон, Змийска брада

от 29 март 2024г. Прочети повече
Хидротерапия Хидротерапия

Хидротерапия

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Избягване на замърсена вода Избягване на замърсена вода

Избягване на замърсена вода

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Значението на водата за човешкия организъм Значението на водата за човешкия организъм

Значението на водата за човешкия организъм

от 08 ное 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival