История на лечението на акне с урина
Уринотерапията е много популярен метод за лечение векове наред. Особено през Средновековието тя се превръща в наложил се и успешен похват за справяне с кожни проблеми, зъбобол и избелване на зъбите, дори за стомашно-чревни заболявания.
В нашето съвремие, макар вече да се смята за алтернативен и не толкова популярен метод, някои хора отново прибягват до терапията с урина. Особено често това става в случаи, когато проблемът е свързан със справяне с акнето.
Исторически следи за лечението на акне с урина
В древността телесната течност, която ние смятаме в по-голямата си част за отпадъчен продукт, била ценена суровина. Нашите предци често наричали урината "еликсир на дългия живот" и "златото на кръвта" заради убеждението си, че тя има лечебни и разкрасителни свойства.
Древните гърци и египтяни, народите от Азия, Южна Америка и Близкия изток прибягвали до нея заради различни кожни заболявания, използвали я дори при изгаряния и екземи.
Енциклопедия на народната медицина ("Encyclopedia of Folk Medicine") от началото на 17 в. предлага използването на телесната течност като надеждно средство за ежедневно почистване на кожата и за третиране на акне. Пак там е вписано, че обтриването на бебешкото лице с току-що намокрена пелена се е практикувало в планините на Шотландия, за да се предотврати развитието на акне при детето след навършване на определена възраст и за придобиване на по-добър тен.
В статия, касаеща естествените лечебни средства, използвани от първите заселници в Канзас, авторката Ейми Латроп цитира седемдесет годишна жена, която твърди, че никое от момичетата в семейството й не е имало акне. Всички жени в нейния род се хвалели с фини, чисти и гладки кожи до дълбока старост. Майка й се радвала на розова кожа като на бебе, тя се обтривала от време на време с урина, за да поддържа добрия й вид в по-късните си години.
>>> Хипотези и суеверия за полезните свойства на урината
Съвременен прочит на употребата на урина при акне
И днес, в 21 в., продължава търсенето и използването на стари похвати за решаване на проблеми като различни видове кожни заболявания например. Вярването, че урината може да се справи със състояния като акнето, не е спирало да битува сред хората от всички краища на света.
Противоречието между науката и народните убеждения обаче идва оттам, че досега няма категорично изследване, което напълно да подкрепя тезата, че отпадната телесна течност притежава неоспорими лечебни качества.
От какво всъщност е изградена урината? Тя е страничен продукт, произвеждан от бъбреците, и чрез нея тялото изхвърля част от отпадните вещества. Нейният състав е приблизително еднакъв при различните индивиди, като вариациите му зависят от поеманата храна, дали е налице някакво заболяване или не и от приема на вода. Като цяло телесната течност се състои от 96% вода, 2% урея и 2% други вещества като пикочна киселина, електролити, амоняк, креатин, минерали и др.
Всъщност ценната съставка, на която приписват лечебните свойства на урината, е уреята. Но тя е в много малки количества, за да може да окаже някакъв ефект при даден вид терапия според специалисти. Затова още през 1828 г. фармацевтични компании създават нейна синтетична форма, която и до ден днешен продължава да се влага в продукти, използвани за лечение на кожни проблеми. Синтетичната урея в тях може да бъде в рамките на от 3 до 50% и в тези си количества тя доказано има лечебни свойства.
В научните среди са известни както отрицателни, така и положителни влияния на урината и на една от съставките й върху акнето. В The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology от 2015 г. е описан случай на третиране на акне с телесната течност, който се превръща в емблематичен негативен пример. Шестнадесетгодишен тийнейджър решава да приложи уринотерапия за своето акне и първоначално започва да маже лицето си с прясна урина. След това обаче променя тактиката и нанася върху кожата си събирана и съхранявана на стайна температура телесна течност. Скоро забелязва видимо влошаване на състоянието си - акнето тежко се обостря. Специалистите са на мнение, че по този начин се е създала реална предпоставка за развиване на болестотворни микроорганизми в урината. След рязката негативна промяна във външния си вид тийнейджърът спира третирането на акнето с телесната си течност и се обръща към дерматолог, който му назначава антибиотици, бензоил пероксид и локален третиноин. След 3 месеца кожата на лицето му е почти изчистена от акнето.
>>> История на акнето - диагнози и лечения през вековете
Разбира се през годините са направени много проучвания върху урината и дали тя оказва някакво благотворно влияние върху акнето. Изследвания показват, че някои от веществата в телесната течност имат потенциал да действат положително върху кожния проблем. Уговорката обаче е, че този положителен ефект се постига само ако изследваните съединения са в много по-голямо количество, отколкото се съдържат в урината, или са комбинирани с други вещества, които не се срещат в нея. Това заключение понижава възможността урината да помага при акне и затруднява измерването на нейното въздействие върху кожата.
Правейки уточнението, че някои от съединенията в човешката телесна течност могат да окажат положителен ефект върху акнето, ако са в по-голяма концентрация, отколкото се намират в урината, специалистите отчитат няколко благотворни действия върху акнето:
- Антибактериални свойства - изследване сочи, че човешката телесна течност може да влияе върху бактериите, които провокират появата на акнето, и да е ефективна срещу тях.
- Поддържане на кожната бариера - хората, страдащи от акне, имат нарушен рогов слой на кожата и заради това тя по-бързо губи влажност. Специалисти са установили, че уреята има способността да овлажнява кожата и да стимулира защитната й функция. Само че нанесената урея върху лицето трябва да е с по-висока концентрация, каквато не се съдържа в урината.
- Заздравяване на рани - съединенията в човешката телесна течност имат потенциала да помагат при заздравяването на рани, но отново има значение тяхното количество.
- Пропускливост на кожата - уреята подобрява способността на кожата да поема по-ефективно използваните за лечение на акне локални лекарства и повишава тяхното действие.
- Антиоксидантни свойства - установено е, че пикочната киселина в урината има потенциала на антиоксидант, но за целта трябва да се използва съвместно с витамин С, който не се съдържа в урината.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА МЕДИ-ТЕСТ ГЛЮКОЗА * 50
НовТЕСТ ЗА НИКОТИН / КОТИНИН С ПРОБА ОТ УРИНА DCT-101 ЛЕНТА
ДВУПЪТЕН УРОЛОГИЧЕН КАТЕТЪР НЕЛАТОН No 14
ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - АНТИДЕПРЕСАНТИ DTC-102 КАСЕТА
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА АЛБУФАН * 50
ТЕСТ ЗА СИНТЕТИЧЕН КАНАБИС (K2) С ПРОБА ОТ УРИНА DSM-102 КАСЕТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Анализ на урина
- Алтернативно лечение при албумин в урината
- Акне
- Билки при трудно уриниране
- Анаеробни Грам-положителни бактерии
- Нощно напикаване - лечение с билки и алтернативни методи
- Катетеризация на пикочен мехур
- Основни процеси на уринообразуване
- Вижте каква е причината за появата на акне по различни части от тялото
- Салицилова киселина
Коментари към История на лечението на акне с урина