Медицинският труд Liber de arte distillandi de simplicibus от 1500г. и ролята му като ценен исторически източник

От 1500г.
Макар че заглавието й е на латински, любопитната творба "Liber de arte distillandi de simplicibus" е написана на немски език от Йеронимус Брунсвиг. Предполага се, че популярният научен труд е създаден през 1500 година и, че той широко се чете както в Германия, така и в регионите, в които се говори на немски език. Комбинирайки различни традиции на генериране на познавателен опит, в исторически план трактатът ни позволява да научим повече за идентичността на голям брой лечебни отвари, получени чрез процес на дестилация.
Интересното е, че като хирург и аптекар, практикуващ главно в Страсбург, Йеронимус Брунсвиг (1450г. – 1512г.) притежава скромно, а често се твърди - и никакво, университетско образование. Независимо от това, мъжът чете много и пише задълбочено и информирано по различни въпроси, при това - на родния си диалект. Измежду другите му известни творби са: специално хирургическо ръководство, наричано "Buch der Cirurgia" от 1497г.; трактат за чумата, както и по-обширно издание отново за дестилатите, известно с наименованието "Liber de arte distillandi de compositis" (от 1512г). За да се предотврати объркването между двете книги, свързани с дестилатите /поради измамното сходство в заглавията им/, специалистът Т. Таапе неслучайно избира да нарича първото издание "Малка книга за дестилацията", а второто – "Голяма книга за дестилацията".
"Малка книга за дестилацията", признава Таапе, е уникален труд поради много различни причини. Преди всичко, за онова време наръчникът реализира небивал комерсиален успех: той бива преиздаден 16 пъти в периода между 1500г. и 1568г.. В допълнение към неговата популярност сред читателите, трябва да кажем, че появата му оказва сериозно влияние върху медицинската химия и се превръща в модел за начин на създаване на следващи подобни публикации, като алхимичния трактат "Coelum philosophorum" на Филип Улстад, например, от1526-1528 година. Всъщност, това е една от първите книги, касаещи естествените науки, която е преведена на английски език. Няма спор, също така, че информацията вътре е представена по наистина интересен и интригуващ начин. Първата част на "Liber de arte distillandi de simplicibus" въвежда читателя в необходимите занаятчийски практики за направата на инструментите и пособията, употребявани в процеса по дестилация. Описани са и специфични дестилационни техники. Втората част от книгата включва богата илюстративна база – изобразени си билки и е поместена важна информация за техните медицински качества; изброени са местата, на които те виреят и е възможно да се открият. За да направи четивото си както високо научно, така и достатъчно разбираемо, в третата му част авторът помества регистър с известните заболявания по цялото тяло с указател за подходящите за лечението им лекове.
Няма две мнения по въпроса, че, с акцента си върху конкретните технически процедури и техните алхимични измерения, научният труд представлява наистина сложен, но ценен исторически източник, който предоставя различен поглед върху същността на дестилатите като важни материални продукти.
По статията работи: Красимира Костадинова
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЛАСТИР КУУЛ ПАЧ (KOOL PATCH)
КУУЛ ПАЧ МИКС ЛЕПЕНКА ПРОТИВ ТЕМПЕРАТУРАТА
ОПТАВИД капки за очи 10 мл
НАНИ ПРОФЕШЪНЪЛ ШАМПОАН ЗА МАЗНА КОСА СКЛОННА КЪМ ПЪРХОТ 100 мл
НАНИ ПРОФЕШЪНЪЛ БАЛСАМ - МАСКА ЗА МАЗНА КОСА СКЛОННА КЪМ ПЪРХОТ 100 мл
ЧАЙ ЦЯР ПРИ ПОДАГРА филтър * 30 бр.
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5268093/
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебните билки в България по азбучен ред
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Отглеждане на розмарин
- И билките имат странични ефекти
- Билки при високи тромбоцити
- Отглеждане на мащерка
- Каталог на билки и лечебни растения
- Използвайте лесен метод за дестилиране на вода
- Ако сте нервни, пригответе си отвара
- Билки по време на бременност
Коментари към Медицинският труд Liber de arte distillandi de simplicibus от 1500г. и ролята му като ценен исторически източник